Evlenmeden Çocuk Yapmak

Bu Siteyi Neden Yapıyorum?

eller

  Bir insanın evlenmemesinin bin türlü nedeni olabilir. Evlenmediği halde çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için yapıyorum bu sayfayı (tabii ki erkekler de bakabilir).

Ben hiç evlenmedim, evlenmek istemedim. Şubat 2011 ve Aralık 2012 doğumlu iki bebeğim var. Hamile olduğumu anladığımdan beri yaşadığım şeyleri paylaşmak istiyorum burada, ailelere durumu açıklamaktan hukuki duruma, haklarımıza kadar. Evlenmeden doğurmak isteyen veya başka seçeneği olmayan bütün kadınların işine yarasın diye, kendimizi yalnız hissetmeyelim diye, görünür olalım diye.

Yıllar önce bir arkadaşımın ablası, birlikte yaşadığı sevgilisinden hamile kalıp, bebeğini evlenmeden doğurduğu zaman böyle bir yol olduğunu görüp, bunu yaptığı için hayran olmuştum D’ye. Şimdi bana çok daha normal geliyor, bunun savunulması gereken bir yol olduğunu biliyorum.

Çünkü her yerde, bekar bir kadın hamileyse ya bebeği aldırması gerektiği, ya da mümkünse bebeğin babasıyla, olmadı başka bir adamla evlenmesi gerekiyormuş gibi yapılıyor (Burada bunu anlatan bir yazı var: Evlilik Dışı Çocuklar ve Annelik). Daha kötüsü, bazı kadınlar bekarken hamile kaldıkları için öldürülüyor, “namusunu temizlemek” adına. (Baksanıza internette neler söylemişler bu konu hakkında: www.yorumla.net) Evlenmeden çocuk doğurmanın çok fena bir şey olduğu fikrini desteklemek demek, kadının bu yüzden istemediği bir evlilik yapmaya veya bebeği aldırmaya zorlanmasına hatta öldürülmesine de üstü kapalı destek vermek demek. Halbuki yanlış bir şey yapmıyoruz biz.

Ve bin türlü sebebi olabilir evlenmemenin. Beklemediğin bir hamileliktir, istemeden hamile kalmışsındır. Belki, benim gibi, sevgilinle yaşamaktan memnunsundur, bir bebeği onunla büyütmeyi istiyorsundur, ama evlenmeye karşısındır. Belki bebeğin babası bir ömür geçirmek isteyeceğin birisi değildir. Belki ilişkin bitmiştir, ya da bitirmek istiyorsundur. Belki adam zaten evlidir. Belki fuhuş yaparken hamile kalmışsındır. Belki tecavüz yüzünden hamilesindir (her kadının başına gelebilir!). Belki bebeğin babasını bilmiyorsundur bile. Ama yine de bebeğini aldırmak, onu kaybetmek istemiyor olabilirsin. Bebeği belki tek başına, belki babasıyla beraber, belki kendi ailenle, arkadaşlarının desteğiyle büyüteceksin, belki kadın derneklerinden, sığınmaevinden destek alacaksın…

Bu durumda, kadınlar olarak, istemediğimiz hiçbir şeye mecbur kalmamak için, ve başka kadınlar da mecbur olmasın diye, evlenmeden çocuk sahibi olma yolunu bu ülkede bu toplumda daha görünür yapmak istiyorum. Dikkat edilmesi gereken şeyleri ve öğrendiğim destek yöntemlerini paylaşmak istiyorum. Benzer tecrübesi olan veya fikirlerini paylaşmak isteyen herkes buraya yazabilir!

Buraya kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak yazacağım, özellikle hukuk konusunda ve sağlık konusunda, burada okuduklarınız uzman görüşü değildir! Bu sitede sadece evlenmeden anne olmak üstüne değil, genel olarak annelik ve bebek bakımına dair tecrübeler de yer alıyor, isterseniz siz de görüşlerinizi gönderebilirsiniz. (zeynepinyeniadresi@gmail.com’a mail atarak bana ulaşabilirsiniz)

Son olarak şunu söylemek isterim ki, bu siteyi Mart 2012’de kurmaya başlarken beni asıl harekete geçiren, o sırada hamile olan bekar bir arkadaşımın desteğe duyduğu ihtiyaçtı. Bu arkadaşımın durumu değişince ben de bu siteyle uğraşmaya ara verdim. Birkaç ay sonra gelen soru ve yorumlar üstüne dönüp bir de baktım ki, mesela evlilik dışı  çocuğun nüfusa nasıl kaydedildiğini okuyanların sayısı 1000’i aşmış… Evlenmeden çocuk yapmayla ilgili tecrübe paylaşımına yeniden başlamamı sağlayan ilginize ve yorumlarınıza çok teşekkür ederim!

Daha güzel bir dünya için, umutla,

Zeynep A.

Reklamlar

14 thoughts on “Bu Siteyi Neden Yapıyorum?

 1. adın zeynep olduğuna göre müslüman bir aileden geliyorsun.yaptığın ve yaymaya çalıştığın şey ahlaki ,toplumsal ,sosyal açıdan baktığımızda çok yanlış.belki yaşın bunları görmek için küçük ancak etrafındaki insanlar üzerinde oluşturacağın ilginin ,etkinin zararı çok büyük olur.bunu düşün ve “zeynep” kimdir babası ne için dünyaya gelmiştir oku öğren.zina,nikahsız birliktelik bile çok büyük bir rezalet ve allah katında büyük bir haram olmasına rağmen sen çocuk yapmayı vs. normal göstermeye çalışıyorsun.sen ya bilinçsiz ,psikolojik sorunları olan bir kadınsın yada toplumun ahlaki yapısıyla oynamak isteyen üç kuruşluk bir adamsın.

  • selam,
   görüşünü açıkça paylaştığın için sağ ol. nereden başlasam, yaşım küçük sayılmaz, 32 yaşındayım. bilinçsiz olduğumu sanmıyorum (ama hangi bilinçsiz bilinçsiz olduğunun bilincindedir ki, di mi?), psikolojik sorunlara gelince, herkeste olabilir… adam olmadığım ise kesin!

   İslam dini hakkında bildiklerime göre, Allah ile kul arasındaki doğrudan ilişkiyle övünen bir dindir İslam, arada din adamlarının aracılığı olmadan, dinin her insanın okuyup anlayabileceği bir şey olmasını savunur, değil mi? bu yüzden, inanç reşitlerin seçimi sayılır ve çocuklardan dini vecibe beklenmez… Allah’ın insana onu anlayacak aklı verdiğini söylüyorsak, dini ve yasakları da anlayacak kapasitedeyiz diyoruz, değil mi? Hatta insana, aklına, anlayışına duyulan saygı da, bunun ona Allah tarafından verilmiş olduğu fikrine dayandırılır, “Yaradılanı severiz Yaradan’dan ötürü” sözü de bunu anlatır… (Bu arada şahsen katılmıyorum bu söze, insanları hatta tüm canlıları sevmek için inançlı olması gerekmez insanın, Allah sevgisi veya Allah korkusu tanımayan dinsiz insanlar da son derece sevgi dolu ve saygılı olabiliyorlar.)

   Dağıtmadan, zina konusuna gelirsek, burada önemli olan bence yasağın anlamını doğru anlamak. Mevzu nikah değil. Nikah toplumun ve devletin onayıdır. İslam’ın söylediği şey, rasgele cinsellikten kaçınmak, sadık olmak, birbirini aldatmamak, yalan söylememek. Özünde söylediği şey, “ilişkini dürüst yaşa”. Sanırım buna siz de katılırsınız. Zina yasağında “meal” budur bence. Ahlaken doğru olanın bu olduğuna ben de katılıyorum. Nikah şartının amacının sadece bunu sağlamak olduğunu düşünüyorum. Bu yorumu yapma gücü, inancın kendi içinde de var: o akıllar size anlayın diye, düşünün diye verildi diyor, değil mi? kendi davranışlarımızdan sorumlu olmamız da buna dayanıyor zaten.
   Burada da savunduğum şey insanların rasgele takılması değil, siz de fark etmişsinizdir. Ben sadece iki insanın ilişkisinin onlara kaldığını, burada bir “onay” (nikah) olmasına gerek olmadığını savunuyorum.

   Cevabımı okuyup tartışmayı sürdürürmek isterseniz buna çok sevinirim. özellikle, konuyu çocuk açısından ele aldığımızda görüşünüzü merak ediyorum. Bu sitedeki soruları yorumlara baktıysanız, ne kadar farklı durumlarla karşılaşabildiğimizi görüyorsunuz. çocuğun henüz oluşmadığı durumda “evlen de doğur” diyebilirsiniz ama evlenmek istese de evlenemeyen bir çok insan var, çocukları da çoktan olmuş, ne yapacağız? yorumların diline dikkat ederseniz bunların içinde dindar insanlar da var, sözünü “Rabbim seninle olsun” diye bağlayan. Birbirini seven birbirine sadık iki insanın çocuğuna, sırf annesi babası nikahlı değil diye, “veledi zina” demek sizce de haksızlık değil mi? veya tecavüze uğramış, ya da terk edilmiş, beklemediği şeyler yaşamış bir kadının, yine de dünyaya getirdiği çocuğun yaftalanması ahlaken doğru bir şey mi sizce? Kaldı ki, isterse “rasgele takılıyor” olmuş olsun, bir kadın hamileyse ve bebeğini doğurmak istiyorsa ona bu konuda destek olmanın neresi yanlış? Burada zinayı teşfik etmek söz konusu değil bence. Çünkü ilişkileri “zina” veya değil diye değerlendirmiyorum ben, benim mevzum bu değil.

   Ben dinin “nikahla her şey doğrulanır, nikahsız her şey külliyen yanlıştır, ilişkide payı olmayan çocuk bile yanlıştır” gibi bir katılık önerdiğine inanmıyorum açıkçası. İnsanların “zina etti” diye taşlanarak öldürülmesini dine dayandıranları o dini hiç de anlamadıklarını, hem ahlaksız hem de cani olduklarını düşünüyorum (elbet sözüm sana değil). Sevgi, şevkat, hakkaniyet gibi değerler bu dinin temeli değil miydi? Akla ve kalbe düşman, kör bir din değil İslam. Din, bir yasaklar, günahlar, cezalar dizisi olarak okunmamalı.

   Sevgiler

  • çok merak ediyorum evlendiği kocasından memnuniyetle çocuk sahibi olan ve düzgün piskoloji ile çocuğunu büyüten kaç kadın var? 80 li 90lı yıllarda kadının boşanması bile abes kaçıyorken şimdi birer birer o şaşalı törenlerle birleştirilen hayatlar 2 celse de son buluyor. Herşey islam herşey din herşey ahlak döngüsünün içine sokuluyor da kimse durup düşünüp arkadaş bu betimlemeler neye göre veriliyor demiyor..
   “Devlet nikahı” kadını korumak adına yapılmış bir senaryo sırf erkek kolayca kadını bırakıp gitmesin çocukların güvencesi olsun diye..
   Güvenemeyeceğiniz adamlara sırf “elalem ne der kaygısı yüzünden” bir imza karşılığı kendini pazarlamaktan daha iğrenç birşey olamaz..
   Kaldı ki evlilik aileler arasında yapılan bir anlaşma, ne zaman sadece kadın ve erkek arasında yapılan bir anlaşma olur , işte o zaman evliliği istediğiniz gibi yüceltebilirsiniz…

   • “evlilik aileler arasında yapılan bir anlaşma, ne zaman sadece kadın ve erkek arasında yapılan bir anlaşma olur , işte o zaman evliliği istediğiniz gibi yüceltebilirsiniz…” diyen bacım, kusura kalma yüceltemeyiz o evliliği. niye sadece kadın ve erkek arasında olsun ki. iki kadın sevemez mi, sevmesin mi birbirini? iki adam birbirine aşık olamaz mı?
    anlıyorum derdin heteroseksüellik bayrağı açmak değil ama biraz daha dikkat et, özen lütfen.
    ben de evlenmeyeceğim, hatta evlensem de evlenmesem de doğuramam ama valla senin kadar karşı değilim evliliğe. bizim evlenmemize izin vermeseler de arkadaş düğünlerini seviyoruz ne yalan söyliim.

  • Sen iyi müslüman neden bu sitede işin var çok merak ettim ve dini kullanarak nasıl oluyordu insanları siniflandiriyorsun belki de dil uzattığı kadın bir melek sen ise kotusun kalbinde zerre kadar sevgi yok senin …

 2. siz nerde yasiyorsunuz?afrikada din bilim inmemeis bir kabileye mi mensupsunuz?sizin bu zehirli fikirlerinizden yola cikip ayagi kaymaya musait o kadar cok genc var ki ; kendinizin ote alemde hesabini veremezken o insanlarin mesuliyetini nasil yuklenebiliyorsunuz.ahlaksizligin zinanin adini mesrulastirmaya calisiyorsunuz.isminize layik degilsiniz.Allah basiretinizi acsin,hidayete erdirsin.

  • Peki sen kim oluyorsun da bizi yargılıyorsun? Allah adına mı konuşacaksın? Senin haddine mi düşmüş, biz seni bir şeye zorlamıyorsak sen de bize karışamazsın.

   Bilesin: toplumun, evlenmemiş kadınlara ve onların çocuklarına hayatı zindan eden, ayrımcı kısmında yer alıyorsun.

 3. elbette karisabilirim.cunku benim gencligimin imani giderken sizin gibilerin sayesinde dilsiz kalamam.bu vatan bu millet inancli atalarimizin yuzu suyu hurmetine yasanilacak yer haline geldi.sizin gibi ucuz ve sapik fikirler hicbir zaman kok salamadi bu toplumda.nicin biliyor musunuz: Rabbim dinini sizin gibilerin sapkin yorumlarina birakmaz.peygamber gelse sizin yuzunuze bile tukurmez cunku tukurugune yazik.dedigim gibi sizin bizim uzerimizde ki tek hakkiniz sizin hidayetiniz icin dua etmek.biraz dusunun ve bu fikirlerinizi sadece kendinize saklayin,mesrulastirmayin.ben bu gencligi sizin cabalarnizin icinde gordukce giden benim imanimmis gibi hissediyorumpeygamberimin dedigi gibi eger bilselerdi yapmazlardi.bilseydiniz evliligin sizi nasil da korudugunu ya da gercekten musluman bir beyefendiyle evlenmis olmanin konforunu bilseydiniz ve hatta o beyefendinin sizi kralice gibi hissettirdigini inanin nasil bir zehri yaydiginiza uzulurdunuz.islam dininin ne kadar modern,yasanilasi bir din oldugunu hissetseydiniz yapmazdiniz su an ki ugraslarinizi.Rabbim size donus nasip etsin.hatta vesile kilsin sizi ki yapmakta oldugunuz cirkin seyin tam aksi icin ugras verir hale getirsin.

  • Bir uğraş yok ortada…. Biraz açın gözünüzü. Her gün bir bebek doğar doğmaz öldürülüyor. Bu site belki de böyle sevdiği adamdan hamile kalmış, ne yapacağını bilemeyen birine korkma o bebeği büyütebilirsin diyor. Burda teşvik yok . Ve sen ne dersen de bunlar var ve hep olacak.

   • neden hamile kaliyor zina yoluyla? seviyorsa ve muslumansa evlensin din bunu istiyor.yok musluman degil hatta hicbir dine mensup degilse utanmadan yasasin ve hamileliginin neticesi veled i zina oldugu icin cocuguna ogretecegi hayat da kendi yoksun ve ufuksuz hayatindan farkli olmicak.o kadar dar bakiyorsunuz ki…. Rabbim evvel basiretinizi acsinnn.

    • konuya yanlış yerden bakıyorsun. sende haklısın ama hayatta sırf siyah ve beyaz yok. resmi nikahın Allah katında bir hükmünün olduğunu da düşünmüyorum. ayrıca zina olduğunu ne biliyorsun emin misin? yaa imam nikahı varsa arada… taşlamaya linç etmeye koşa koşa geliyorsunuz… ayrıca herkez müslüman olmak zorunda da değil… ayrıca burda konumuz dinde değil… zaten var olan bir durumda kiiii evvel ezel varmış her tarihte yaşanmış olmuş, o bebeklerin hayatı nasıl kurtulur.. daha iyi bir bakış açısı değil mi.. yoksa siz çöpe atılmış bebek haberlerinden hoşnut musunuz? doğduğu gün öldürülen bebek haberlerinden? hiç olmasın diyorsanız yok öyle bir dünya bunun önüne geçilemez… o zaman kimse hırsızlık yapmasın kimse içki içmesin… de olmuyor işte. bunlar da var…

     seni anlıyorum ama dünya öyle kusursuz bir yer değil. insanlar hata yapacak, daha büyük hata yapmamaları için bir yerde bir yol gösteren bak hala bir çıkış kapın var diyen birileri olmalı….

     bir de aklıma şu geliyor. ne kadar çocuk isteyen tedaviler görenler var olmuyor olmuyor… Allah bunlara veriyor neden acaba… yani bu da Allah ın bir hikmeti değil mi? Doğacak çocuğun anası babası ezelden belli değil mi?

 4. nikahin dini veya belediyesi olmaz nikah nikahtir.su da var ki nikah ilan etmektir nikah varsa niye gizlenip toplumu zanna sevkediliyor.bunun dinle ilgisi var elbet,islam dini sosyal bir din oldugu ilk once toplum iliskilerine onem verilmis,kul hakki onemli kilinmis.sizin burdan yaptiginiz yayinla kac gencin hakkina girdiginizin hesabini yaptiginizi goremiyorum,kul hakki kaygisini tasimalisiniz bu yaraticiya karsi bir sorumluluk hangi dine mensup olursaniz olun.eger bir insan dogacaksa Rabbim ol der olur bu Rabbimin takdiridir,ama siz bunu mesru yoldan temin edersiniz ya da gayri mesru yoldan temin edersiniz bunu zaten Allah cuz i iradenizle size birakmis.Rabbim herseyi yazmis her olay bilgisi dahilinde;siz mesru bir yolu secmis olsaniz da bu boyledir.cocugu olmayan insanlarin imtihanlariyla sizin imtihanlariniz ayni kulvarda degil cunku onlar evlenerek nesli cogaltma sebebini islemisler ama gayri mesru yoldan cocuk takdir olunmus kisilerde direct zina gunahi ile imtihan oluyorlar hatta bunu imtihan degil bir secim olarak goruyorlar.her konu kendi icinde degerlendirilir ama islamiyetin cizdigi sinirlarla,karistirmayin.gunahta israrci olmak cok tehlikeli,bunu bilmelisiniz.bence nezih islami bilim konusunda yeterli sizi aydinlaticak biri ile bu konu hakkinda etraflica gorusun ondan sonra nasil kaygan bir zeminde yurudugunuzu gorun lutfen.karsi oldugunuz kulvarin icerigine hakim olmalisiniz.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s