Evlenmeden Çocuk Yapmak / Nüfusa Kayıt - Devletin Kimlik Bunalımı

Evlilik Dışı Çocuğun Nüfusa Kaydı

Hastanede doğum yapınca basit bir doğum kâğıdı veriyorlar, filan kişi (burada annenin adı yazıyor) 22 Şubat 2011 günü saat 03.10’da canlı doğum yaptı, bir kız / erkek bebek doğurdu diye. Eğer anneyle baba evliyse, ikisinden biri tek başına herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidip, bebeği nüfusa kaydedebiliyor.

Evli olmayınca, eğer baba bebeği kendi nüfusuna kaydetmek istiyorsa, kayıt yapmaya anne ve babanın birlikte gitmesi gerekiyor. Nüfus cüzdanlarınızı ve doğum belgesini götürmeniz lazım. Bu işi ilk 30 gün içinde yaptırmazsanız 69 lira cezası var.

Biz bebeğimizin cinsiyetine baktırmamıştık, oğlan olduğunu doğunca öğrendik 🙂 İsmini de bir türlü koyamadık, kayda gittiğimizde 21 günlüktü, onu da götürdük (zaten o kadar küçükken, eğer annesütüyle besleniyorsa uzun süre annesinden uzak kalamıyor ki bebek). Nüfus müdürlüğünde uyurken vatandaş oldu bebeğim.

Anne ve baba olarak, bu çocuğun bizim çocuğumuz olduğunu kabul ettiğimiz bir “tanıma senedi” imzalıyoruz.

Eğer baba bebeği kabul ediyorsa, bebeğin kimin nüfusuna yazılacağı anneyle babanın kararına kalıyor. Biz babasının nüfusuna kaydettik, onun soyadı daha güzel olduğu için.

Çocuk kimin nüfusuna geçerse geçsin, anne baba evli olmadığı zaman velayet annede oluyor. Bu önemli bir nokta aslında: eğer bebekten dolayı, aslında evlenmeyi düşünmediğiniz bir adamla evlenirseniz, günün birinde boşanacak olsanız bebeğin velayetinin sizde (annede) olacağının bir garantisi yok!

Velayetin annede olması bebeğin babasınndan gelen haklarına engel değil. Yani mesela babasının sigortasından faydalanabiliyor. Babası ölürse mirasından payını alabiliyor, vs. Velayet annede olduğu için babanın yapamayacağı az sayıda işlem var, bunları sorduğumuzda nüfus müdürlüğünden bize söyledikleri şey, babanın çocuğun adresini, ikametgahını değiştiremeyeceği idi. Çocuğun ikamet yerini ancak anne değiştirebiliyor, herhalde babanın bebeği kaçırıp götürmesine karşı bir tedbir bu…

Baba evli olsa bile, bebeği nüfusuna geçirebiliyor. Ama aynı şey anne için geçerli değil! Nüfus müdürlüğünde annenin evli olup olmadığına dair kayıtlar inceleniyor, eğer evliyse çocuğu kocasından başka birinin üstüne geçiremiyor, çocuk başka bir adamdan olsa ve hem anne hem baba bunu söylese bile. Kadın sanki kocasının malıymış gibi, kocayı koruyan bir kural. (Kadın hakları, insan hakları açısından düşünelim: diyelim evlisin ve boşanmak istediğin halde kocan kabul etmiyor, belki apayrı hayatlar yaşıyorsun onla, yüzünü görmek istemediğin biri belki… Başka birini sevemez misin, istesen başka birinden çocuğun olamaz mı? Elbette olabilir ama yasa bunu kabul etmiyor, sen o adamla evli olduğun sürece, ondan olmayan çocukları da otomatik onun üstüne kaydediyor. Bu sistem erkeklerin sistemi çünkü!)

Baba eğer çocuğu kendi çocuğu olarak kabul etmiyorsa, babalık davası açabiliyorsunuz. Bu konuda pek bir şey bilemediğim için yaşayanlar yazsın diye bırakıyorum.

Nüfus müdürlüğünde, evli olmadığımız halde beraber geldiğimizi görünce hemen “Bay evli mi?” diye sordular; öyle ya, yoksa niye evlenmiyorduk? Hayır, sevgiliyiz, birlikte yaşıyoruz, evlenmiyoruz. Yine de birkaç defa söylediler, nikah kıyacak olursak gelip bunu bildirmemiz, kayıtları değiştirmemiz gerekiyormuş. Bağlı olduğumuz ilçenin nüfus müdürlüğüne gittiğimiz halde, bebeğin doğum yerine (il merkezinde, çünkü hastane orda var!) görünce, sanki biz oraya saklanmaya gelmişiz, gizli olsun diye bebeğin doğum yerinde kaydı yapmamışız gibi, kaydı istediğimiz yerde yapabileceğimizi vurguladılar.

Tatsız bir ayrıntı, bize verdikleri belgelerde, nüfus cüzdanında filan değil ama, memurun veri girişi yaptığı bilgisayar ekranında şunu gördüm: Evlilik türü diye bir başlık var. Orada “evlilik dışı” seçeneğini seçerek bunu bebeğimle ilgili kayda işledi. Bu kaydın sıradan vatandaşlar tarafından görülebildiğini sanmıyorum ama devletin bir bebeği böyle kaydetmesi hiç doğru gelmedi bana. Bunun nedenlerini sordum, sonuç şurada*b.e.k. koy.*

Bebeği nüfusa kaydetme işleminin sonunda, annenin nüfus cüzdanında da, babanınkinde de, bebeğinkinde de, bu bebek doğduğunda annesiyle babasının evli olmadığını gösteren hiçbir şey yok. Siz yine bekarsınız, bebek de sizin bebeğiniz. Bu cüzdanlara bakarak bebeğin evlilik dışı doğduğunu kimse anlayamaz (ancak, vukuatlı nüfus kaydında görülebilir bu). Günün birinde mesela çocuğu okula kaydederken onun kimliğiyle beraber annesininkini, babasınınkini de görenler, anne ve babanın bekar olmasına takılacak olurlarsa, bu iki insanın boşanmış olma ihtimali de var, değil mi? İstemediğiniz insanlara, bebeğinizi evlenmeden doğurduğunuzu açıklamak zorunda değilsiniz!

Reklamlar

336 thoughts on “Evlilik Dışı Çocuğun Nüfusa Kaydı

  • şahane! artık bunu öğrendiğime göre evli erkeklerle bile dilediğim gibi ilişkiye girer sevdiğim adamın çocuğunu doğurabilirim(!) istediğim kadar aileyi katledebilirim, şahane(!)

   siz kendinize insan mı diyorsunuz?

   • evli bir adam bir kadınla ilişkiye girdiğinde, burada bir aile neden “katledilmiş” oluyor ve “aileyi katleden” neden “o kadın” oluyor, onu anlayamadım. erkek konuya dahil değil sanki. sanırsınız kadınlar erkeklerle zorla ilişkiye giriyor.

    ilişki dediğiniz sevgiye dayanmalı, karşılıklı olmalı. bir zamanda birilerinin huzurunda resmi imzalar atılmış olması o iki insan (karı-koca) arasında insan gibi bir ilişki olduğu anlamına gelemiyor ne yazık ki. yazdıklarınız aklıma sertab erenerin sesinden bir şarkı sözünü getirdi: “aslolan aşktır!”

   • Bu nasil insanlikDisi bir yorumdur inanamadim. Allah sizin gibi insanlardan korusun. Sanirim var bir kuyruk aciniz.

 1. bilgiler için çok teşekkür ederim, çok tatlı, çok sevimli bir yazı ve tam bizim istediğimiz

  • merhaba, hukukçu olmadığım için ayrıntıları bilmiyorum fakat bebek her şekilde annenin üstüne kaydedilebiliyor, zaten doğumda hastaneden alınaak doğum belgesi de annenin adına hazırlanıyor. sizin durumunuzda şöyle bir mesele olabilir, 18 yaşından küçük olunca anne hukuken “kız çocuğu” sayılacak ve cinsel ilişkiye rızası olamaz denilecek, bu durumda baba hakkında “çocuğun cinsel istismarı” suçundan dava açılıyor. Bu durum birkaç sene önce yapılan çok kötü bir kanun değişikliğinden sonra böyle oldu, iki insan birbirini severek isteyrek birlikte olsa bile aileler filan şikayetçi olduğunda kadın 18 yaşından küçükse “rızası var mıydı” diye sormadan sanki tecavüze uğramış gibi işlem yapabiliyorlar… sizin durumunuzda buna özellikle dikkat etmelisiniz. yanlış yönlendirmeyi hiç istemem ama http://www.turkhukuksitesi.com veya başka bir yere durumunuzu sormanızı tavsiye ediyorum… kolay gelsin, analı babalı, güzel güzel büyüsün bebeğiniz…

   • Bu dünyada bir kaç ülke hariç her yerde aynıdır. Maksat da genç kadınların mağdur edilip istismarını önlemektir. Aslolan aşk değil , insanların haklarını ve toplumun genel ahlak yapısını bozmadan koruyabilmektir.

 2. peki bi durum var baba evli anne bekar diyelim bebege babanın soyadını vermek istıyoruz ancak baba evli anne hanesınde babanın nikahlı eşinin adımı yazıo yoksa gercek annenın ismini yazdırma sansı varmı

  • elbette var! bebek zaten daha hastanedeki doğum belgesi alınırken annesi üzerine yazılıyor. baba ona soyadını vermek istiyorsa anne ile baba nüfusa beraber gidip bu işlemi yapacaklar, o kadar. aynı bizim gibi yani (ama bizim durumumuzda baba evli değil). evlilik dışı çocukları kaydederken babanın medeni durumunun hiç önemi yok. kendi nüfusuna kaydettiği evlilik dışı çocukları da babadan gelen sigorta, miras, soyadı vb hakların hepsini kullanıyorlar. ama tersi olursa, yani anne evliyse, o zaman bebek otomatik olarak annenin eşinin çocuğu gibi görünüyor ki işte bu çok sakat bir durum!

   • Ve avukatim dediki bana hastanede dogum belgene simdiki esinin adini yazdir mesela iddet müddetin 3ay sonra doluyor3!ay sonra nikah kiy bebegin kimligini oyle çıkar ozaman yeni esinin üzerine yazilir dedi

   • Ayşe Merhaba, bu yorumun üzerine Türk Hukuk Sitesi’nde 8http://www.turkhukuksitesi.com/forumdisplay.php?f=78) forumlarda epey bir dolandım, siteyi herkese tavsiye ederim… burada okuduklarımdan anladığım kadarıyla, iddet müddetin dolmadan evlenmiş olduğuna göre, o müddetin kaldırılması için bir karar filan çıkartılmış olmalı senin bu evliliğin için. eğer şimdiki eşinle resmi nikahla evliysen bu gayet geçerli bir evliliktir, eskisiyle işin bitmiştir. ama mesajında “nikah kıy” dediğine göre, dini nikahla mı berabersiniz?

    benim anlayabildiğim kadarıyla nüfus dairesine çocuğu kaydetmeye gittiğinde ne zaman boşandığın ve ne zaman evlendiğin görünecek. çocuğun doğum tarihi de doğum belgesinde belli olacak. tabii ben hukukçu filan değilim, avukatının dediği daha doğrudur ama, doğumdan 3 ay sonra bu saçma sapan iddet müddeti meselesiyle karşılaşmamak için belki de o kadar beklemeden başvuru yapmalısın. iddet müddeti mahkeme kararı ile kaldırılabiliyor, o zaman doğumdan önce evlenip çocuğu standart şekilde kaydedebilirsin. mahkemenin müddeti kaldırması için hamile olduğunu söylemeli misin, söylememeli misin, yoksa zaten test mi istenecek, orasını bilemiyorum.

  • bebeği doğuran anne ve üzerine alan baba isterse başkasından nıkahı olsun babanın çocuğun anne adı doğuran kişi babasını adı ise üzerine alan kişi olarak yazılıyor…

   • Mrb bi sorum olcak benim arkadaşım resmi nikahlı evli ama ikinci hanımı imam nikahlı dan cocuğu olursa babanın üzerine nufusa kayıt olurmu bide olursa çocuğu doğuran anne ismi yazılırmı nufüs cüzdanına

 3. Benim oglan 2007 yilinda dogdu, babasiyla da hemen kisa sure icinde ayrildik biz belcika hukumetince evlendik ama turkiye konsolostluguna bildirmedik cunku ayrilmamiz cok kisa surede oldu. Simdi oglumun babasi gelip cocugu nufusa gecirmiyor ve suan adam nerededir bilmiyorum bile. Turk nufusa gecirmek istiyorum ama devamli diyorlarki evliliginiz kayit etmemiz gerekiyor once sonra oglunuza kimlik cikarabilirsiniz evlilik ici dogdugu icin. Ama biz hemen bosandik ve simdi benden hic gormedigim insanla tekrar evlenmemi istiyorlar boyle ancak cocugu nufusa gecirebilirmisim. Ne yapcagimi sasirdim oglumu turk vatandasi yapmiyorlar halbuki ben cift vatandasliyim oglumunda vekaleti bende ve hollandada yasiyoruz oglumun hollanda kimliginde Hollandali ve Turk vatandasi yaziyor ama bizim turk konsolostu kabul etmiyor. Ne yapmam lazim fikri olan varmi?

  • Ne kadar abuk subuk bir durum! yerinizde olsam belçika makamlarından evlenmenizle ilgili belgeleri isteyip türkiye’den bu belgelerle kayıt yapmasını isetrdim, muhtemelen bu yolu denemişsinizdir, onlar da bin dereden su getirmiştir…
   adamla tekrar evlenmenizin filan asla gerekmemesi lazım!
   peki çocuğunuzla beraber bir nüfus dairesine / türkiye elçiliğine gidip “bn çocuğumu kaydetmek istiyorum” derseniz? babasını yazdırmak istemediğiniz takdirde annesi olarak sizin adınızla, sizin soyadınızla sizin nüfusunuza yazılması lazım diye biliyorum. bu durumda babasından gelen hakları da tescil etmek isterseniz babalık davası açılabiliyor. öyle bir dava açmak ister misiniz bilmiyorum, benimki sadece fikir yürütme, bu dediğim yol bürokrasi yavaş yavaş işlerken çocuğunuz kimliksiz kalmasın diye geçici bir çözüm önerisi, işler mi onu da bilmiyorum… “aile bakanı” Fatma Şahin’in twitter’da hesabı var, yazanlara cevap geliyor bazen, deneyin isterseniz.

   ama bu kimlik meselesi yüzünden olan hep çocuklara oluyor, bir-iki haber:
   http://www.haber7.com/neler-oluyor-hayatta/haber/1044536-kimligi-olmadigi-icin-hastaneye-gidemiyor
   http://www.radikal.com.tr/radikal.aspx?atype=haberyazdir&articleid=1062091

   aslında bu konunun üzerinde çok durmak lazım, mesajınız üzerinde bu sitede kimlik meselesiyle ilgili haberlere de rastladıkça yer vermeye karar verdim. gelişmeleri buraya da yazabilirseniz sevinirim, kolay gelsin, memurların ve kanunların en makulleri sizinle olsun!

 4. eşim suriyeli bir kadınlan aldı nikah bende kadın şimi hamile çocuk nufsa kımın adına geçek

 5. Merhaba, çocuk kendi annesinin ve sizin eşinizin adına kaydedilir normal şartlar altında. eşiniz çocuğu reddetmiyorsa yani. doğum kaydına bebeğin annesinin adı yazılıyor ve nüfusa kayıt da doğum kağıdıyla beraber yapılıyor, dolayısıyla bebek sizin adınıza kaydedilmiyor.

 6. Merhabalar,
  benim şu konu hakkında bilgiye ihtiyacım var.
  1-) Anne bekar, adam evli ve çocukları oluyor. Anne nüfusuna kaydetmek istiyor ancak birlikte olduğu adamın isminin geçmesini istemiyor çocuğun nüfus cüzdanında. Kayıt sırasında sadece anne nüfus müdürlüğüne gidip, herhangi bir erkek ismi yazdırabilir mi baba kısmına, yoksa annenin yanında mutlaka bir erkek mi istiyorlar?
  2-) Tanıma senedi imzalanırsa ve çocuk bekar annenin nüfusuna işlenirse, evli olan erkeğin nüfus kütüğüne herhangi bir şerh işleniyor mu? Erkeğin Vukuatlı nüfus kayıt örneğinde böyle bir durum ortaya çıkar mı?

  • Merhaba, bildiğim kadarıyla annenin bebeğini kendi üstüne kaydederken yanında herhangi bir adam götürmesine gerek yok. Baba adında bebeğin gerçek babasının isminin geçmesini istemiyorsa yazdırmaz. Herhangi bir erkek ismi yazdırabilir anne. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nin sayfasında, hem de “sık sorulan sorular” başlığının altında aynen şöyle diyor:

   Evlilik Dışı Doğum İşlemleri
   1- Evli olmadığım bir erkekten/kadından çocuğum var, çocuğu kendi haneme kayıt ettirmek için ne yapmam gerekiyor?
   Evlilik dışında doğan çocuklar annesinin bekarlık hanesine annesinin bekarlık soyadıyla annenin bildireceği baba adıyla yazılmaktadır. Bu çocuklar babaları tarafından tanındıkları veya babalık hükmü kararı alınması halinde, bu çocuklar baba hanesine baba soyadıyla taşınmakta anne haneleri ile soybağı kurulmaktadır.
   2- Evli olmadığım bir erkekten bir çocuğum var, çocuğun benim haneme değil de babasının hanesine tescil edilmesini istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım?
   Evlilik dışında doğan çocukların baba hanesine tescil edilebilmesi için tanınması ya da babalık hükmü kararının alınması gerekmektedir.
   (http://www.nvi.gov.tr/Sik_Sorulan_Sorular,Sorular.html?pageindex=2)

   İkinci sorunuza gelirsek, baba tanıma senedi imzaladığında çocuk bekar annenin nüfus kütüğüne işlense bile bence erkeğin vukuatlı kaydında bu görünüyordur. Yerinizde olsam bunu bilgi edinme kanunu ile sorardım veya bir nüfusa dairesine bizzat giderek öğrenirdim. Bilgi edinme kanunu ile sorarsanız 15 günde cevap vermek zorundalar (ama ısrar etmek gerekebilir peşini bırakmayın) fakat sizin tc kimlik numaranızı alarak cevaplıyorlar sorularınızı. adresi burada: http://www.nvi.gov.tr/BilgiEdinme.html

   umarım işinize yarar… edindiğiniz bilgileri bize de yazarsanız sevinirim. bir de babamiistiyorum.com sitesi var yeni açılan, onlar da bu tür soruları cevaplayabilir.

 7. evlilik dışı çocuk kadının babasının nüfusunda ise kadın evlendiğinde çocuk yeni eşinin nüfusuna mı geçiyor,yoksa babasının nüfusunda mı kalıyor?(not:bebek kendi babasının değil,annesinin babasının nüfusunda ise)

  • anladığım kadarıyla çocuk kadının (ya da sizin deyiminzile kadnın babasının) nüfusunda kalmaya devam ediyor. kadının kocası çocuğu kendi nüfusuna geçirmek isterse bunun için müracaat etmesi ve tabii ki kadının da kabul etmesi gerekir… bu tür işlemlerin ayrıntısını bilemiyorum nvi.gov.tr’den sorabilirsiniz.

 8. ıkı yasında erkek babasıyım oqlum qayrı mesru dur annesı su an baskasıyla evlıdır velayet kımdedır ben velayetı alabılırmıyım . gayrı mesru cocuklarda velayet kımdedır anne bı ay once evlenmıstır dava acsam velayet alabılırmıyım cocuk benım soyadımı tasıyor

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Oğlunuz nüfusa kaydedilirken tanıma senedi diye bir şey imzaladınız mı? Çocuk sizin soyadınızı taşıyorsa sizin nüfusunuza kaydedilmiştir ve siz de bu babalık senedini imzalamışsınızdır.. Annesi birisiyle evlendiğinde çocuğun soyadı değişmez, o hala sizin nüfusunuzdadır.
   Evlilik dışı doğan çocukların velayeti her zaman annededir. Bu konuda dava açabilirsiniz tabii… ama umarım oğlunuzu annesinden ayırmayı düşünmüyorsunuzdur.

 9. Ben suan resmi olarak evli ve bir cocuk babasiyim. Gayri mesru bir iliskiden dolayi sevdigim kisi hamile kaldi.biz bu bebegin dunyaya gelmesini cok istiyoruz ama bazi korkularimizin oldugunu soyleyebiliriz. Anne olacak kişinin sosyal guvencesi bir resmi devlet kurumuna ait.bu cocugun dunyaya gelmesi icin evlilik disi oldugundan dolayi devlet hastahanesinde dogum yapilmasinda herhangi bir sakinca var midir? Ikinci sorum ise dogacak olan cocuguma kendi ismimi vememde bir sorun olur mu ama annesinin ustune kayitli olacak belli bir zaman sureligine. Bu konu hakkinda bilgilendirirsenjz sevinirim

  • Merhaba, öncelikle ikinizi de tebrik ederim 🙂 anne sosyal güvencesinin hamilelik muıayenelerinin hepsinde ve doğumda gayet rahat kullanabilir. benim de aynen öyleydi, iki hamileliğimde de bütün muayeneleri ve doğumu devlet hastanesinde , sigorta kapsamında yaptım. bu sigortayı kabul etmemeye kalkan zeynep kamil hastanesinden de muayene ücretlkerini çatır çatır geri aldım, sitede var okuyabilirsiniz.
   bebeğinizin babası olarak adınızı yazdırabilirsiniz hiçbir sorun olmayacak. siz ve annesi, bebeğin babası olduğunuzu kabul ediyorsanız, çocğu nüfusa kaydederken tanıma senedi imzalamak için nüfus dairesine beraber gitmeniz yeterli. tanıma senedinde babalığınızı kabul ettikten sonra çocğu ister kendi nüfusunuza ister annesinin nüfusuna kaydedebilirsiniz, bu sadece soyadını ve kütüğünü belirliyor. gelecekte değiştirmek isterseniz nasıl yapılıyor onu bilmiyorum belki sobnradan değişiklik yapmak için mahkeme gerekiyor olabilir…

   • Birde tebrik ediyorsunuz utanmadan..yeni dogan bebek magdur ama resmi evlilkten olan co uk magdur olmayacak gibi tavsiyelerdede bulunuyorsunuz..toplumumuzu insanlari beynini iyice bulandirip yanlis iliskilere cesaret vererek cok iyi yapiyorsunuz..yaziklar olsun sizin gibi kadinlara dogurdugunuz gayri mesrulara..

    • Siz pardon hangi sıfatla başkalarını bu şekilde yargılıyorsunuz? Kimse bizim çocuklarımıza “gayrimeşru” diyemez, çocuğun meşrusu meşru olmayanı diye bir şey yok! annesini babasını beğenmeseniz de çocuk çocuktur ona asla öyle “yazıklar olsun” filan diyemezsiniz. İlenmeleriniz size geri dönecektir bilesiniz.

     “Toplumumuzun insanlarının beynini bulandırmak” derken bu ne demek? İnsanlar kendi beyinleriyle düşünebilirler ve kimse kimsenin beynini bulandıramaz o zaman. Bir deneyin isterseniz, siz de beyninizi kullanabilirsiniz ve o zaman, “bulanmak” şöyle dursun, belki dünyayı çok daha berrak görürsünüz.

 10. Merhabalar…Resmi nikahlı eşimle 2010dan beri ayrıyız..Resmi nikahlı eşimden 1 kızım var.. Şu an imam nikahlı olarak evliyim..imam nikahlı eşim resmiyette bekar…imam nikahlı eşim şu an çalışıyor ama doğurunca bırakacak işi..imam nikahlı eşim hamile ve bunu resmi nikahlı eşimin öğrenmemesi gerekiyor..Kendi nufusuma alırsam resmi nikahlı eşim vukuatlı nufuz k.örneği alarak öğrenebiliyomuş sanırım..Sizce nufusumamı almalıyım yoksa imam nikahlı eşimin nufusuna mı? Hangi işlemleri yapmalıyım.. Yardımcı olursanız sevinirim..

  • Merhaba,

   bence eşiniz sizin vukuatlı nüfus kaydınızı göremez. herhalde nüfus dairesine gidip başkla birinin kaydına bakmak o kadar kolay bir iş olmasa gerek, kesin bilmiyorum tabii. vukuatlı nüfus kaydı bazı resmi işlemlerde filan isteniyor, üniverstie kaydında, bazı iş başvurularında filan… onu da şahsen almanız gerekiyordur herhalde.

   doğacak olan çocuğunuzun annesi, anne olarak zaten görünecek kayıtta. siz babası olarak, tanıma senedi imzalayacaksınız ve o zaman baba olarak da siz görüneceksiniz, bu da sizin nüfus kayıtlarınıza eklenecek. böylece anne baba olarak çocuğun öz anne babası kaydedilmiş olacak. Bundan sonra size, kimin nüfusuna kaydedileceğini soracaklar. eğer çocuğa soyadınızı da vermek isterseniz çocuğu kendi nüfusunuza kaydettirmeniz gerekir, annesi de kabul ederse. eğer babası olarak çocuğu tanırsanız ama kendi nüfusunuza kaydetmezseniz, bebek annesinin soyadını taşıyacak, memleketi olarak onun kütüğünün olduğu yer yazılacak vs., ancak baba adı olarak sizin adınız görünecek ve babası olarak tanıdığuınız bu bebek sizden gelen sigorta miras vb haklarından faydalanacak. kimin nüfusuna kaydederseniz edin, velayeti annede oluyor.
   Öte yandan, bunları resmi nikahlı eşiniz bir gün elbette öğrenecektir. İşin resmi tarafı bir yana, vicdan tarafı da var… İlişkinizi bilemem yorum yapmak da bana düşmez ama sizin bundan sonraki ilişkileriniz, resmi nikahlı eşinizden olan kızınızı etkilecek olduğu için elbette resmi nikahlı eşinizi de ilgilendirir ve bilmek hakkıdır… sır taşımak ağır yüktür, tavsiye etmiyorum… kimin nüffusuna nasıl kaydedeceğinizi düşünürlken prosedürü geçip, büyük kızınız ve doğacak bebek biribirini tanıyarak büyüsünler ve bir gün size kardeşlerini sormasınlar diye düşünün derim.

   • Yorumlarınız ve beni aydınlattığınız için teşekkür ederim.. tavsiyelerinizide kulakardı etmem mümkün değil.. Bunları şimdiki eşimle istişare edicem.. Allaha emanetsiniz..

    • sevindim bu dediğinize. buraya da yazdığınız için çok teşekkürler. keyifle büyütelim bütün çocuklarımızı, ayrımsız, hepimiz…

    • Pislik herif Allah’ ın adını karıştırmasana , yaptığın serefsizliğin dik alasıdır. Hem karını başka biriyle aldat gayri meşru çocuk yap. Yok haberi olmasınmış . Resmi nikahlı eşin üzülmesin diye ona söylemiyorsun değil mi. Ama üç yıldır görüşmediğin karın üzülmüyorsa da o resmi nikahlı olduğun karından olan çocuğunun suçu ne. Sen en adilerin adisi de olsan onun babasısın. Ona yaşattığın şey nedir? İleride öğrenince olacak durum nedir?

     • allah kendisi kuran’da izin veriyor 4 tane kadınla evlenmeye kardeşim. önceki karısından izin almasına ya da ona haber vermesine bile gerek yok.

   • “bence eşiniz sizin vukuatlı nüfus kaydınızı göremez” yazmışsınız. ben eşiminkini gidip aldım. yanlış hatırlamıyorsam eşler birbirinin nüfus kayıt örneğini alıyor. bana “kendi gelsin alsın, size veremeyiz” diye bir şey söylemediler. bilginize.

    • selma hanım öyle birşey yok ilk esin izni olmadan ikinci bir ewlilik yapılamaz siz nasıl kadınsınız ya dinimizde olan bir konu ama herşey rıza alaraktır lütfen yalnış bilgiler verip insanları yalnışa itmeyin. PEYGAMPER EFENDİMİZ (S.A.V) HER ŞEYİ EŞLERİNİN RIZASI İLE ONLARI KIRMADAN YAPMIŞ.ve hep adaletli davranmiş ONUN gibiside olmayacagına göre lütfen kendinizi kandirmayın yaptıgınız yalnışı dogruymuş gibi aksettirmeyin.

     • ki şunuda eklemek istiyorum nikah demek özgürlük demektir o nikahı kimse duymamışsa meşrulaşmamışsa nikah bile olmuyor yolda yururken yanınızdakı kim diye soruluyorsa o nikah olmaz efenim.

 11. merhaba , ben bekarım fakat bir bebek istiyorum. Diyelimki biyolojik bir baba buldum fakat o bebeği nufusa kaydetmek istemiyor, bu durumda çocuga benim soyadım verilip kendi nufusuma geçirebilir miyim?

 12. Merhaba Almila,
  evet geçirebilirsin. zaten baba kendi nüfusuna geçirmek istemiyorsa otomatikman sen kendi nüfusuna geçireceksin. fakat bunu iyi düşün derim, yine üstüme vazife alarak. bebeğe bir baba bulmak yerde para bulmak gibi bişey değil malesef. çok karışık bir şey babasız çocuk büyütmek… o adam iyi biriyse de, öküzün tekiyse de, senin onu bir daha göresin olsa da olmasa da, o adam senin bebeğinin babası olacak. henüz hamile olmadığın için söylüyorum bunları, bebeğin bir gün babasını soracak, etrafta olmazsa eksikliğini duyacak. ona söyleyecek güzel doğruların olsun.
  evlat edinme konusunu düşündün mü? bir düşün istersen… evlat edinme şartları arasında “evli olmak” yok, ama türkiye toıplumunun adetlerine uygun yaşamak gibi kalıp bir laf var ve bu maddeye dayanarak, evlenmeden çocuk doğuran kadınları “uygunsuz” sayıp, çocuk evlat edinmelerine izin vermeyebilir devletimiz (bu konuda somut bir delil yok, ben tahmin yürütüyorum. bence bana kesinlikle vermezler mesela). demem o ki, evlat edinmek aklında varsa, bekarken anne olmadan önce evlat edinmeyi düşün, evlat edindikten sonra bekar bekar bir çocuk daha doğurmak istersen onun önünde resmi bir engel yok nasılolsa.

  • Merhaba,
   Sizin yazılarınızı okumak gerçekten çok keyifli. Çok sıcak ve samimi biri olduğunuz izlenimi veriyor. (eminim öylesiniz.) Son derece özgür bi düşünceniz var, anladığım kadarıyla bunu yaşamınıza yansıtmışsınız. Ben de özgürlüğüme düşkün biriyim ama etrafımda bunu anlayacak ve bunu yaşayabileceğim bir dostum yok maalesef. Eşimden ayrıldım, iki kızım var biriyle birlikteyim o evli ama yakın akrabasıyla… yaklaşık 17 yıldır bir ilişkilri yok eşi de ruhsal problemleri olan biri ağır ilaçlar kullanıyor, yani boşanmaları neredeyse imkansız ama kağıt evliliği olarak kalmış. Kızlarım ve ailem onu böyle kabul ettiler. Ama ben bi çocuk istiyorummmm. hemde çooookkkkk. Aramızda yaş farkı var ailesinden sadece 30 yaşındaki oğlu ilişkimizi biliyor. Ve dolayısıyla kendisi çocuk fikrine hiç yanaşmıyor. ” Bana dedemi dicek ” filan diyor. Ne evlenebiliyoruz ne ayrılabiliyoruz ne çocuk yapabiliyoruz ne de ilişkimizi rahat yaşayabiliyoruz. Ben boşandım rahat edeyim diye bu defa değişik bi sorunla karşılaştım. Ne yapsam ne düşünsem bilemiyorum. Bu arada istanbul dan tayin nedeni ile taşraya geldim yaşadığıım yer de bu ilişkiyi kaldıraacak bir yer değil. Tekrar tayin istedim vermiyorlar. Öyle bekliyorum.. Saizi samimi bulduğum için paylaştım. Okuduysanuz Teşekkürler. Sağlıcakla Kalın…

   • Merhaba çok teşekkür ederim. sayenizde ben de blog yazarı oldum, bunları yazmaya başlarken bu kadar ilgi göreceğini hiç düşünmemiştim. birilerinin işine yaraması beni çok mutlu ediyor.
    durumunuz karışıkmış hakikaten. ilişkinizi rahat rahat yaşayamamanız büyük haksızlık. çocuk konusunda ise, yorum yapmak belki bana düşmez ama, erkek arkadaşınızın çocuk istememesinin nedeni sadece yaşı mı, yoksa evlenebilseydiniz çocuk ister miydi merak ettim.
    bazen, çocuk istemeyen adamlardan çocuk yapmamak gerek diye düşünüyorum (zaten hamileysek o başka tabii, o zaman adam istemiyor diye aldırmak zorunda değiliz çocukları). bazen de, erkeklerin çocuk istiyoprum istemiyorum laflarına bakmamak lazım gibi geliyor, onlar sanki çocuk doğana kadar anlamıyorlar insanın çocuğu olmasının veya çocuk istemesinin ne demek olduğunu… size kolay gelsin, inşallah hep beraber çok mutlu olursunuz. selamlar…

 13. Merhaba
  Bende bekarim suan 3 aylik hamileyim bi sorum olacak yardimci olursaniz cok sevinirim.devlet hastanesine muayene olmaya gittim. Bu hastanede dogum yapamazsin dediler. Devlet hastanelerinde evli olmayan kadin dogum yapamaz mi? Tesekkurler

  • Selam Çilem, tebrik ederim! keyifli, güzel bir hamilelik geçirirsin, kolaycacık da doğurursun umarım 🙂
   devlet hastanesinde evli olmayan kadın tabii ki de doğurabilir. size öyle diyen devlet hastanesi halt etmiş, devlet hastanesinde doğum yapmak hepimizin hakkı. sigortanız varsa sigorta da karşlayacak doğumu, beş kuruş para da ödemeyeceksiniz. ben iki çocuğumu da devlet hastanesinde doğurdum, bütün muayanelerini de devlet hastanelerinde oldum. doğum yaptığım, istanbulda yaşıyorsanız size de tavsiye edeceğim hastane ümraniye eğitim araştrma hastanesi.
   öte yandan ben de ilk çocuğuma hamileyken muayenelere zeynep kamil hastanesinde başlamıştım, insana 2 dakika bile ayırmıyorlardı orada. ve onlar da evli olmadığım için benden muayene paras almaya kalktılar. ben de sgk’ya başvurup bunun yasal olup olmadığını sordum ve evli olmayan hamile bir kadın olarak babamın sigoırtasından faydalanarak devlet hastanesinde doğurabileceğimi hem de hiç para ödemeyeceğimi öğrendim. bunu yazmıştımi, buradan okyabilirsiniz: https://evlenmedendogurabilirsin.wordpress.com/2012/03/15/evli-olmadigim-icin-hamilelik-muayenelerinden-para-alan-hastaneye-karsi/
   bütün paraları da geri aldım bu arada. tabi siziin kendinizin ya da birinden bağlı sigortanız var mı bilmiyorum. ama tekrar söyleyeyim devlet hastanesinde doğurmak hepimizin hakkımız. karşınızdaki insanlar illa belge istiyorlarsa, sağlık bakanlığına bilgi edinme kanunu kapsamında soru sorun (sağlık bakanlığı internet sayfasından yapabilirsiniz) veya SABİM (184) ü arayarak durumu anlatın. haklı olduğunuzu onlar da söyleyecek. sonra o belgeleri o hastanenin gözüne sokabilirsiniz.
   ama bi de şu var, size böyle davranan o devlet hastanesine güveniyor musunuz doğum yapmak konusunda?
   hangi hastanenin size “evli olmayan burda doğuramaz” dediğini buraya da yazarsanız çok sevinirim, teşekkürler şimdiden!

   • zeynep hanım öncelikle çok teşekkür ediyorum cevapladığınız için ben ankarada yaşıyorum 23 yaşındayım babam emekli babamın sağlık sigortasından faydalanıyorum etlik zübeyde hanım doğum hastanesi ve gülhane askeri tıp akademisine gitmiştim ve burda doğum yapamazsın dediler ya çok kötü davranıyorlar dışlıyorlar sonuçta bnde insanım ister istemez zoruma gidiyor ve ben tek başımayım annem falanda yok yalnız gidiyorum hep 😦

   • Merhaba Çilem, çok haklsın ya. İnsan önce insan muamelesi görmek istiyor. bana da Zeynep Kamil’de adamın teki “sen babandan sigortalı olabilirsin ama bebek babanın çocuğu değil sonuçta” diye feci bi laf etmişti.
    Ben de yalnız gidiyordum hastaneye hep. Kardeşim benimle geldi bi kere ama o kadar kalabalık bi hastane ki muayene koridoruna kimsenin yakını giremiyor kadın da olsa. Ankara’da da daha düzgün hastaneler vardır umarım. Malesef benim hiçbi bilgim yok bu konuda. Sana da tam benim gibi olmuş sanki; hamile kaldığımda istanbula yeni taşınmıştım ve doğum yapacak doğru düzgün ibr yer bilen kimseyi de tanımıyordum zaten o yüzden kendimi zeynep kamilde buldum. bana ümraniyedeki hastaneyi tavsiye eden kişi, kardeşimin arkadaşnın annesi oldu, doktormuş ve tanıdığı iyi doktorların ismini vermişti, ben de onlardan birinin çalıştığı yer olarak buldum dopumu yaptığım hastaneyi. çevrene haber salıp iyi bir yer bulabilirsin belki. ben de en azından oturup bişeyler yazarak o iki hastaneyi deşifre etmek istiyorum izninle. bu kadar kolay olmasın bir insanı incitmek. hele ki çok iyi muamele görmemiz gereken hamilelik gibi bir dönemde. benim zeynep kamile karşı sgk’dan aldığım belge burada var (http://evlenmedendogurabilirsin.net/2013/01/28/evlenmeden-dogumu-sigorta-karsilar-konuyla-ilgili-resmi-bilgiler-kanun-maddeleri/), hastaneye giderken bunun bir kopyasını göstermek özellikle son cümlesini göstermek belki işe yarar. ama sonuçta aslında orada istenmiyr olduğunu bilmek çok kırıcı birşey ve bütün bu belgeler hesap sormalar şikayetler gidermiyor o kırgınlığı…
    malesef hep olacak hep oluyor böyle ruhsuz insanlar. ama biz de var olacağız, onlardan daha canlı, daha vicdanlı insanlar olarak… çok çok sevgiler sana.

  • evliyim 4 yıldır ayrı yasıyorum ve baskasıyla beraberim cocugum da oldu ama ne yapacagımı bılmıyorum cocuklarımın kımlıklerını cıkaramadım nasıl cıkartıcam bılmıyorum

   • yorum yapılmıs ben yurtdısında evlıyım turkıye de degılım ve devlet hastanesınde doğum yaptım ..nıkahım olmadığı halde .oğlumda benım soy adıma gectı onu ıyıce arastır yapabılırsın kım demıs yapamazsın dıye

   • biraz karışık bir mesele, bir avukata, veya baronun kadın hakları birimine danışabilirsin, baronun kadın hakları birimi her ilde yok, ama en azından barodaki bir avukattan destek isteyebilirsin, ücretsiz destek nasıl alınır burada anlatıyor (tıkla): http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12960
    benim tahminim, soybağının reddi davası ve babalık davası açılması gerekecek. ama lütfen gözünde büyütme, ihmal etme. çocuklarını kendi üstüne kaydetmezsen onlarla ilgili önemli konularda söz hakkın olmayabiliyor, sağlıkla ilgili durumlarda ortada kalabilirler mesela. kolay gelsin, selamlar

 14. Zeynep hanım ilginizden dolayı çok teşekkür ederim size. Birşey daha sormak istiyorum diyelim ki baba evli nbu durumda ne gibi prosedürler bizi bekliyor.

  • selam Almila, prosedürle ilgili yukarıda epey açıklama var. aslında babanın evli olup olmaması “resmi” olarak bişey değiştirmiyor, orada önemli olan babann babalığı kabul edip etmemesi ve çocuğu kendi nüfusuna geçirip geçrimemesi. babalığı kabul ediyorsa çocuk ondan gelen tüm haklara sahip olacak zaten. nüfusuna almak ise sadece soyadını etkiliyor, bence ayrıntı birşey.
   annenin evli olup olmaması ise malesef epey fark ediyor :(( hatta önceden evli olup olmadığı bile fark ediyor. mesela kocandan veya 9 aydan az zaman önce boşandığın eski kocandan değil de başka birinden hamileysen, devletimiz çocuğu otomatik olarak kocanın / eski kocann üstüne kaydetmeye kalkışıyor, gerçek babasının üstüne kaydetmek için uğraşmak gerekiyor falan.
   haksızlığa uğrayan hep biz kadınlar oluyoruz. haksızlığı yapan da doğa, yaratılış vb değil de, toplum düzeni. her şey erkekler için sanki. illallah artık. henüz ortalıkta bi,r baba veya baba adayı yoksa, kadn haklarına saygılı birini bulursunuz umarım 🙂

 15. bende sevdiğim adamın bebeğini doğuracağım. ma o bunu bilmiyor. çalışıyorum güzel bir işim var. sosyal güvencem . çok şükür bebeğimi büyütebilecegim sıcak bir yuvamda var. sevdiğim erkek evli. karısı bilmiyor sevdiğim adam da bilmiyor. ben bebeğimi doğurmaya karar verdim. çünkü onun yaşama hakkını almak istemedim.umarım babalığını sorunsuz kabul eder de kötü durumlarla karşılaşmadan bebeğimi büyütebilirim. ne diyorsunuz zeynep hn bir tavsiyeniz var mı süreç için?

  • Merhaba Nazlı, tebrik ederim! Evet inşallah keyifle, huzurla büyütürsünüz bebeği… Evli adamlarla işler zor tabii… neden ona söylemedin, 10 hafta geçsin diye mi bekliyorsun? insan önce bebeğini düşünüyor doğal olarak.
   tavsiye, ne diyebilirim ki? güzel bir karar vermişsin, yolun açık olsun. çocuğunu doğurduğuna pişman olan görmedim hiç 🙂 tavsiye olarak, hamilelikte egzersiz yapmanı, mümkünse normal doğum yapmanı ve nefes tekniklerini öğrenmeni önerebilirim :))

   • ”Evli adamlarla işler zor tabii… ” ne demek oluyor? Allah korkunuz yok, kadınlık gururunuz, aileye, evliliğe de mi saygınız yok? size de o evli adamlara da Allah akıl fikir versin.

   • kadınlık gururumuz, ve insanlık onurumuz var. son derece vicdanlı insanlarız ve bu yüzden evlilik kurumuna, evet, hiç saygımız yok. merak ederseniz eğer ki, anlatmaya çalışmıştım şurada: http://evlenmedendogurabilirsin.net/2013/02/15/neden-evlenmedim-2/
    Allah korkusunu ise kimsenin kimseden sorgulayabileceğini sanmıyorum… herkesin hesabı kendine. Hayatta yapıp ettiklerinize dair sorulara, içinize sinen cevaplar verebiliyorsanız, korkmaya gerek yok… ne Allah’tan, ne vicdanınızdan, ne de dosttan düşmandan.

    • Kimse kimsenin Allah korkusunu sorgulayamaz ve herkesin hesabı kendine haklısınız. Fakat bunu okuyunca aklımda şu ayet belirdi. “(51/ZÂRİYÂT-55: Ancak yine de hatırlat, çünkü hatırlatmak, mü’minlere fayda verir.) (51/ZÂRİYÂT-55: Sen öğüt verip hatırlat! Çünkü gerçekten öğütle hatırlatma, inançlılara yarar sağlar.) yani burda bize düşen nasihat etmek, uyarmaktır. Alır almaz, anlar anlamaz gerisi o kişiye kalmıştır. Yaptıklarınıza içinize sinen cevaplar veriyor olmanız da başka şaşırtıcı bir durum. Kusura bakmayın ama siz ya kendinizi kandırıyorsunuz, ya tamamıyla şeytanın vesveselerine yenik düşmüşsünüz ya da Allah inancınız yok. Yoksa bir insan ki kendisini yoktan var eden yaratıcıdan nasıl korkmaz.! Korkmaya gerek yok da ne demek.! Bizi yaratan, her türlü nimeti veren, koruyup kollayan Rabbimizden her daim hem korkmalı hem de herşeyden herkesten çok sevmeli ve ondan ümidimizi kesmemeliyiz. Eğer bu yaptığınız şeyi imam nikahlı olarak yaptıysanız birşey demeye hakkım yok. Çünkü Aslolan Allah katındaki evliliktir. Eğer bana resmi nikahınız var mı diye soracak olursanız tabiki var. Ama ben resmi nikahı dünyevi işlerde problem, sıkıntı yaşamayayım diye yaptım. Yani aslında beni için bir önemi yok. Eğer imam nikahınız da yoksa siz zina yapmışsınız bayan. Hem de apaçık bir şekilde. Ve sizden doğan çocuk kağıt üzerinde ne kadar babasının ismi yazarsa yazsın o zina çocuğu, yani gayri meşru çocuktur. Siz nasıl inanırsanız inanın ama gerçek olan bu. Size tavsiyem hala evli değilseniz bile en azından Allah katında yani imam nikahıyla evleninde zina yapmaya devam etmiş olmayın. Bu çok büyük bir vebaldir. Ahiret gününde nasıl hesap vereceksiniz Rabbinize? Ne mazeret sunacaksınız? Sevdim birlikte oldum bir de cocuk yaptım diyerek övünebilecek misiniz o gün gelip çattığında da. Ama yine de yine de gec kalmış değilsiniz çünkü Allah merhametlilerin en merhametlisidir. Açın ellerinizi yalvarın, tevbe edin tüm samimiyetinizle. Rabbinizden af dileyin. O ki açtığınız ellerinizi yakarışlarınızı geri cevirmeyecektir. Şuan hakkıyla korkmuyorsunuz ondan çünkü hakkıyla korksaydınız ne böyle birşey yapar ne de bunu burda paylaşırdınız. EY İMAN EDENLER!
     EĞER ALLAH’TAN KORKARSANIZ O,SİZE İYİ İLE KÖTÜYÜ AYIRDEDECEK BİR ANLAYIŞ VERİR,ŞUÇLARINIZI ÖRTER VE SİZİ BAĞIŞLAR.
     ÇÜNKÜ ALLAH BÜYÜK LÜTUF SAHİBİDİR.
     (ENFAL SURESİ 29.AYET) Selametle..

     • merhaba..Tesadüfen gördüm bu siteyi ve yazdıklarınızı okudum.Kimi yoruma katıldım kimisine ise kızdım. Kimsenin yaşadıklarını sorgulamak, yargılamak bana düşmez. Ancak evli ve ikş çocuk annesi bir kadın olarak fikirlerimi paylaşmak isterim. Öncelikle şu resmi nikah imam ni,kahı meselesi var. nikah duyurmaktır ilan etmektir. Yani biz iki insan birlikteyiz demektir. Resmi nikahla bunu rahatça yapan insan başka birisiyle imam nikahıyla evlenmesi mümkün değil. Cumhuriyet öncesi imam kıyardı nikahı Cumhuriyet sonrası nikah memuru. Peki önceleri imamın kıydığı nikah gizli kapaklı yaşamaya kılıf mıydı? Değildi tabii. Şimdi ise resmi nikahlı eş bi kenarda imam nikahlı eş gizli kapaklı. İnsan önce dürüst olacak bence. Adam evdeki eşini bırakmıyor yok dinen doğru eğri vs diye yeni bir ilişkiye giriyor.Dinde gizli kapaklı mı yaşayın diyor acaba. Peygamberimizin tüm eşlerini herkes bilmiyor muydu. Resmi nikahlı eşinizle dilerseniz imam nikahı kıyarsınız. Ancak imam nikahını cinsel ilişki yaşamak adına kullanmak dürüst gelmiyor bana. Üniversitede okurken imam nikahı kıydırıp sevgilisiyle birlikte yaşayan kızımız erkek sağlık personeline kan aldırtmıyor. Peki sorarım imam nikahlı kaç kişi girdiği ortamda öğrenciyse ana babasına evlendiğini söylüyor. sadece kendimizi kandırıyoruz. Eğer kıydığın imam nikahlı kişi başka biriyle evli değilse anana babana söyleyebiliyorsan dürüstsün, nikahında anlamlı. Ötesi sadece kılıf uydurmak.

 16. Bu konuda sizi tamamen destekliyorum. yanlış yanlışla temizlenmiyor. Bir insanı öldüren bütün insanlıgı öldürmüştür…

 17. benim cocugumun babasi evli, ve esi bunu biliyor ve diyorki yapabilecegim birsey yok eger cocuk gercekten onunsa nufusuna gecirsin.

  bunun icin ne yapmamiz gerekiyor, ben kendim turk vatandasi degilim ve ne yapmam gerektigini bilmiyorum.

   • Merhaba, yukarıdaki yazıyı okursanız prosedürü genel olarak anlatmıştım. Türkiye vatandaşı olmadığınız için sizinki özel bir durum, siz çocuğu “kendi nüfusunuza” geçirmek isteseniz nüfus dairesi TC sisteminde sizin nüfusunuzu bulamayacağı için kafaları karışacak muhtemelen. Ama sizin durumunuzu da düzenleyen bir kanun mevzuat birşeyler vardır muhtemelen. Siz veya Türkçe bilen arkadaşınız nvi.gov.tr sitesinden (nüfus ve vatandaşlık işleri resmi sitesi) bilgi edinme kanunuyla bilgi isteyebilirsiniz. Ayrıca yerinizde olsam kendi ülkenizin elçiliğinden de bilgi alıp, çocuğu babasının üstüne kaydetmek isteyip istemediğime ona göre karar verirdim. Şu kadarını kesin biliyorum, babasının çocuğu kendi nüfusuna kaydetmesinin önünde hiçbi teknik engel yok, eğer siz de bunu kabul ederseniz. Kolay gelsin 🙂

 18. merhabalar ben bekar bır erkegım ama beraber yasadıgım kız arkadasım evlı sım dı bır bebegımız olmak uzere ınsallah nufuza kaydederken ve hastanede benım ustume nasıl ala bılırım bebegımızı ??

  • Soner Bey merhaba,

   benim takip edebildiğim, anlayabildiğim kadarıyla siz, kız arkadaşınız ve bebeğiniz devletin ayrımcı politikalarından biraz çekeceksiniz malesef.

   buna her seferinde çok kızıyorum, ama durum şudur: kız arkadaşınız evli olduğu için, sizin bebeğinizin babası otomatik şekilde onun eşi olarak kaydedilecek! bunu isterseniz bir nüfus dairesine giderek sorun, kontrol edin. benim son bildiğim durumda, bebeğin annesi ve siz, bebeğin ikinizin bebeği olduğunu kabul etseniz bile, siz malesef bebeğin babası olarak kayıtlara geçmek için uğraşacaksınız… önce, bebeğin annesinin kocasının, bebeğin babası olmadığına dair “soybağının reddi” diye bir dava açılması, sonra bebeğin size bağlanması gerekecek.

   bu apaçık bir ayrımcılık örneği tabii ki. hem de bebeğe karşı ayrımcılık.

   ve tabii ki kadına karşı. çünkü evlilik dışı ilişkisinden çocuğu olan evli bir adam, çocuğunun babası olarak kaydedilebiliyor. evli bir kadının evlilik dışı ilişkiden çocuğu olduğunda ise, kadının kocası çocuğun babası olarak görünüyor. bu size ve sizin gibi tüm babalara da çok büyük bir haksızlık. burada bu konuda biraz daha ayrıntı var:
   http://evlenmedendogurabilirsin.net/2013/08/23/bebegin-babasi-annenin-kocasi-degilse/

   hukuki süreçlere girerseniz eğer, fırsatınız olursa lütfen buraya da yazın, duyuralım, paylaşalım. ben konunun doğprudan mağduru olmadığım için bu konudaki yasanın değişmesi için bişey yapamıyorum ama siz belki yaparsınız…

   Ayrıca, hastanede bebeğin doğum kaydında çok önemli bir şey yapabilirsiniz (dirençle karşılaşmaya hazır olun ve deneyin): doğumdan sonra hastanede bir kağıt doldurulacak, doğum kaydı (benim doğum yaptığım yerde bu kağıt hastaneden çıkış yapılırken alınıyordu). bu kayıt doldurulurken annenin nüfus kağıdına bakıyorlar ama anne yeni doğum yapmış olduğu için evrak işlerini başkası (siz veya başka bir yakın) yapıyor olacak ve memurlar o kişiye soracaklar “bebeğin baba adı nedir?”. O kağıda kendi adınızı yazdırmaya çalışın. Çok işinize yarayabilir. Annenin nüfus cüzdanında kiminle evli olduğu yazılı değil sonuçta. Benim ilk çocuğumun doğumunda o kağıdı babası aldı ve kendi adını söylemesi yetti (onun kimliğini sormadılar). İkinci bebeğimin işlemlerini erkek kardeşim yaptı, aynı şekilde, bebeğin babasının adını onun söylediği şekilde yaptılar. O hastanedeki memurlara annenin başkasıyla evli olduğunu falan hiç söylemeden, renk vermeden, bebeğinizin doğum belgesine kendi adınızı yazdırabilirsiniz, umarım.

   hukuk ve hukukun yarattığı haksızlıklar bir yana, o bebeğin babası sizsiniz. bunu da kimse değiştiremez, nereye ne yazarlarsa yazsınlar. bebeğinizi doya doya sevin, tadını çıkarın… haberlerinizi merakla bekliyorum, kız arkadaşınıza içten selamlar sevgiler, kolay ve sağlıklı bir doğum dilerim.

 19. herkese merhaba! bu yazının altında çok yorum birikti, okunması daha kolay olsun diye bir mesaj panosu yaptım. soru sormak isteyenleri buraya bekliyorum: http://wp.me/p2hJ60-5e

  bazen biraz geç cevap verirsem kusuruma bakmayın, siz de cevap yazabilirsiniz isterseniz. dayanışmayla 😉

  • öncelıkle ılgı ve alakanız ıcın cok tesekkur ederım kız arkadasım bosanma davası acdı ınsallah 1 aya kadar bosanmıs olur ama 10 aydan once evlenemıyoruz bıldıgım kadarıyla ama ben hastanede babası benım dıyıp dogum kagıdını alcam ınsallah nufusdada benım kutugume gecıp soy adımı vercem fakat ( nufusda evlılık dsı dıye bırsey yazılıyormu ıkımızde bekar olsakda )

 20. Geri bildirim: Bekar babaya büyük haksızlık, bebeğe karşı ayrımcılık! | evlenmeden doğurabilirsin

 21. Geri bildirim: Ankara Etlik Doğum Hastanesi ve GATA Hastanesi: evli değilsen burada doğum yapamazsın | evlenmeden doğurabilirsin

 22. Eşim yenı bebek ıstemıyor.Tup bebekle bebek doğurursam(sperm donasyonu)yıne de esımın uzerıne gorunecekse,çocuk 18 yasına gelınce davayı kendi mı acacak?Annesinin soyadını 18 yaşını beklemeden alamaz mı?Okulda sorun olmasın dıye,en azından lıse bıtene dek baba soyadında kalması ıyı bır sey aslında ama baba bebek ıstemıyorsa,doğurmak ısteyen anne ne yapsın?

  • MERHABA ZEYNEP HANIM BEN EVLİLİK DIŞI BEBEK DOGURUCAM ÇALIŞIYORUM YALNIZ SİGORTADAN PARA ALMAK İSTİYORUM SİZCE BİR SAKINCA VARMI ACABA BİRDE DUYDUGUMA GÖRE BEBEGİN KİMLİGİNİN ARKASINDA GAYRİ MEŞHUR YAZIYORMUŞ DOGRUMU YANİ SİGORTADAN PARA ALMAMI ETKİLERMİ BİRDE ÖZELDE DOGUM YAPICAM RESMİNİKAHIM YOK YAA SORUN OLURMU HASTANEDE TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN

   • Merhaba,
    Sigortadan para almak konusunda sıkıntı olmaması lazım. Bu sizin yasal hakkınız evli olup olmamanızla ilgisi yok. benden de bir devlet hastanesi (zeynep kamil) para istedi ve muayenelerde aldı parayı, sonra sgk’dan bilgi alıp geri aldım. (sitede bulabilirsiniz ilgili yazıları)
    bebeğin kimliğinin arkasında hiç öyle bir şey yazmıyor. emin olabilirsiniz. öyle bir şey kesinlikle yok.
    özel hastanede de problem olmaması lazım, sigorta sizin sigortanız değil mi? annenizden veya babanızdan sigortalı da olsanız, sonuçta siz sigortalısınız. saçma yorumlarla karşılaşabilirsiniz, mesela maymunun biri bana “sen babandan sigortalısın ama bebek babandan değil” demişti. ama yasal dayanağı yok bunların. özel hastaneye isterseniz önceden sorun, onların nereden kazık atmak isteyeceği belli olmaz ama parayı geri almakla uğraşmamak için baştan konuşun isterseniz. kolay doğumlar!

 23. Geri bildirim: Bekar ve hamile: aileme nasıl söyledim? | evlenmeden doğurabilirsin

 24. merhaba.benim evlilik dışı 1 çocugum oldu ve 1.5 yasına girdi.ancak ben daha kimliğine çıkartamadım çünkü babası evli ve çıkartmaya yanaşmıyor kimliği.nüfusa gittim babası olması şart dediler. su durumda ben ne yapabilirm?

  • merhaba Müge, babasının olması ne için şart dediler? çocuğun nüfusa kaydedilmesi için babanın orada olmasına gerek yok, sadece çocuğu babanın nüfusuna kaydetmek veya babasının o olduğunu resmen kaydetmek için babanın orada olması gerekiyor (tanıma senedi imzalaması lazım babanın).

   sen istersen çocuğu kendi nüfusuna kaydettirebilir ve baba adı hanesine herhangi bir isim (soyadı değil sadece adı) yazdırabilirsin, ama o yazdırdığın isimle senin bebeğn arasında “soybağı” kurulmuş olmuyor. eğer çocuğun babasının resmi oalrak, soybağı da kurularak ve bütün babalık hakları kapsanarak kaydedilmesini istiyorsan, adam buna yanaşmadığına göre babalık davası açman gerekir. bunu yapmak istiyorsan, çocuk büyüyüp bu işlerden yıpranacak yaşa gelmeden yapsan daha iyi olur. böyle bir dava açmayı düşünüyorsan, bir çok baronun kadın hakları büroları oluyor onlara da bir danış istersen.

   sevgiler selamlar, kolay gelsin

   • çok tesekkür ederim ama hani ben sadece kimliği çıksın istiyorum hastalığı var aşısı var. şimdi sadece ben gidip kendi üstüme cıkartabiliyorum öyle mi kimliği ?

    • Evet, kesinlikle.

     Çocuğun doğum belgesi varsa onu da götür ki “ben ne biliym senin çocuğun olduğunu” demesinler!

     onun dışında, çocuğu tek başına kaydedebileceğini nüfus dairesinin kendi sayfaları açıkça söylüyor, lazım olursa gösterebilirsin, bak:

     Sık Sorulan Sorular
     Evlilik Dışı Doğum İşlemleri
     1- Evli olmadığım bir erkekten/kadından çocuğum var, çocuğu kendi haneme kayıt ettirmek için ne yapmam gerekiyor?
     Evlilik dışında doğan çocuklar annesinin bekarlık hanesine annesinin bekarlık soyadıyla annenin bildireceği baba adıyla yazılmaktadır. Bu çocuklar babaları tarafından tanındıkları veya babalık hükmü kararı alınması halinde, bu çocuklar baba hanesine baba soyadıyla taşınmakta anne haneleri ile soybağı kurulmaktadır.

     http://www.nvi.gov.tr/Sik_Sorulan_Sorular,Sorular.html?pageindex=2

     • çok teşekkür ederim zeynep hanım.bir daha gideceğim nüfusa yarın madem.

  • slm babalıgı kabul etmeyecekse neden cocuk yaptırıyor elinde koz var kullanmasını bılırsen seni esine söylerım de bak nasıl kabul edecek haydı hayırlısı

 25. Merhaba suan 3 aylık hamileym eski eşimden yanlız babamın sigortası ve maaşından yararlaniyorum sizce bi sorun olur mu

  • resmi işlemler bakımından hiçbir sorun olmaz, merak etmeyin 🙂 babanızın sigortasın kullanmaya hakkınız zaten var, eğer hastane bu konuda arıza çıkaracak olursa, ki normal olarak olmamalı, o hastanelere bu sitede bulunan sgk cevaplarını gösterebilirsiniz.

   eşinizden resmen boşanmanız üstünden 300 gün geçmeden doğum yaparsanız bebeğin nüfus kaydı otomatikman onun üstüne yapılacak. doğum daha sonra olursa babasıyla beraber gidip çocuğu kendinizin ve onun üstüne kaydedebilirsiniz yukarıda yazıldığı gibi. kolay gelsin!

   • Teşekkür ederim fakat araştırılıp belirli bi cezası var diyorlar kafamız karıştı bilemedik ne yapacağımızı Kimi bisi olmaz diyo kimi arastirirlar diyo genede çok teşekkür ederm

    • pardon ama neyi araştırıyorlarmış neye ceza veriyorlarmş? evlenmeden doğum yapmann herhangi bir cezası elbette yok. bekar bir kadının annesinin-babasının sigortasını kullanmasının da hiçbir sakıncası cezası yok, bilakis bu sizin en doğal hakkınız! sigorta mı araştırp ceza kesecekmiş, hani “sen aslında bu adamla berabersin ama babann sigortasını kullanmak için boşandın sahtecilik yaptın” gibi mi? valla bana kalrsa olacak iş değil ama işi sağlama almak, içinizi rahat ettirmek istiyorsanız bunu kadınlara hukuki destek merkezine, avukatlara sorun internetten: http://www.kahdem.org.tr/

     alacağınız cevabı sonra bizimle de paylaşrsanız benzer durumdaki başka insanlara faydası olur ileride. görüşmek üzere.

 26. merhaba zeynep hanım benim bir sorum olacaktı. Ben evlilik dışı bir bebek dünyaya getirmeyi düşünüyorum. Babası onu tanıycak fakat ben ailemin bebeğimi öğrenmesini istemiyorum. Aklıma takılan şu; babası kabul etse bile bebek benim vukuatlı nüfus kayıt örneğimde çıkar mı? biliyosunuz onu benim soyadımdaki herkes alabiliyo 😦 lütfen acil yardım 😦

  • merhaba ,

   büyük ihtimalle çıkar senin kayıt örneğinde, ama emin olmak istiyorsan bence Kahdem’e sor: http://www.kahdem.org.tr/ senden başka kimlerin bu örneği alabileceğini de sorabilirsin.

   öte yandan, ailenden birilerinin gidip senin vukuatlı nüfus örneğini alması için bi neden de yok… durduk yerde gidip senin nüfus kaydnı incelemeyeceklerdir herhalde. fakat aileden gizli bebek doğurmak yine de zor bir iş, vukuatlı nüfus örneğine gelene kadar başka bir yerlerden de duymazlar mı zaten?

   umarım ki çocuğu ailenden gizlemek durumunda kalmaz, başka bir yol bulabilirsin… şartların nasıl bilmiyorum ama insanın bazen daha ciddi desteklere ihtiyacı olabiliyor, özellikle ailenden gelebilecek bir baskı, tehdit varsa… aklında olsun, kadın kuruluşlarından yardım alabilir, soru sorabilir, destek isteyebilirsin zor durumdaysan. neredesin bilmiyorum ama benim bildiğim en iyi çalışan kurumlardan biri Diyarbakır merkezli Kamer’dir, onlar seni bulunduğun yere göre başka kurumlara da yönlendirebilirler. telefon: 0530 664 44 10, http://www.kamer.org.tr/

   umarım işine yarar,

   mutluluklar dilerim, iyi şanslar

 27. merhaba ben eşimle 3yıldır ayrı yasıyorum boşanmaya bir türlü ikna edememiştim suan boşanma davamız açıldı ama ben başka bir insandan hamileyim 3ay sonrada doğumum olcak çocugumun kimliğini nasıl çıkara bilirim yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Özge,

   iddet müddeti denen çok tatsız bir şey var, belki duymuşsundur. kanunlara göre bir kadın boşandıktan sonraki 300 gün içinde dünyaya gelen çocuk , kadının eski kocasının çocuğu gibi yazılıyor nüfusa. bunu değiştirmek için sonra dava açmak gerekiyor.

   veya hamile kalmadan önce, bu iddet müddetinin kalkması için mahkemeye başvuruyorsun, seni hastaneye gönderiyorlar hamile olmadığına dair rapor alıp iddet müddetini kaldırdıktan sonra evlenebiliyor veya doğuracağın çocuğu gerçek babasının üstüne doğrudan kaydedebiliyorsun. senin durumunda bunlar malesef geçerli değil… malesef bazı hukuki işlerle uğraşman gerekecek bu konuda… bu sitede benzer durumlar daha önce tartışılmıştı, burada epey ayrıntı var :
   evlenmedendogurabilirsin.net/2014/01/09/bekar-babaya-buyuk-haksizlik-bebege-karsi-ayrimcilik

   senden bir ricam var, eğer bu işle uğraşmak istersen, yani yasa maddelerinin değişmesi için itirazda bulunmak istersen, bu konuda girişimlerin olursa lüğtfen bana da haber verir misin? ben bu iddet müddeti denene şeyin kadınların son derece aleyhinde olan apaçık bir ayrımclık örneği olduğunu düşünüyorum, hukuk bilgim sınırlı ama bunun mesela “anayasanın eşitlik ilkesi”ne aykırı olduğunu, çocuk haklarını ihlal ettiğini ben bile görebiliyorum. fakat meselesinin doğrudan mapduru olmadığum için itiraz edemiyorum. sen bu konunun muhatabı durumundasın, gücün, enerjin varsa hukuk sistemini bu konuda zorlayabilirsin… bunu yapacak olursan mücadelene destek olmak ve buradan duyurmak isterim.

   sevgiler

   zeynep

 28. Merhaba.
  Benim de 27 aylik bir oğlum var ve bizde evli degiliz. Ustelik oğlum babasinin degil benim nufusumda. Evlenmeyi bende hic düşünmüyorum ama babası askerlik problemini ortadan kaldirirsa çocuğunun nufusunu üstüne almasını istiyorum.

  • Ayşe çok teşekkürler yorum için. Çocuğunu henüz doğurmamş kadnlardan çok soru geliyor buraya, benim de bir uzmanlğım yok sadece yaşadıklarmdan bildiklerimle cevaplamaya çalışıyorum. ara sıra buralara takılıp sen de anlatır, yorumlara cevap yazarsan çok güzel olacak. Sevgiler, küçük oğlana öpücükler

   zeynep

 29. merhabalar ben Tc vatandaşıyım ve danımarkada evlendım eşimde oranın vatandaşı ama Tc kimliğide var..bız sadece danımarkada evlendık turk konsolosluguna bıldırım yapılmadı 😦 cok kısa evlı kaldım karnımdaki bebeğimle ulkeme gerı dondum..ama hala daha o ulkede evlıyım turkıyede ıse bekarım..Oğlumu eşim nufusuna almak ıstemıyor nedendır bılınmıyor sevmıyormus tek sebebi buymuş gerı kafalı ya ! neyse cocuk su anda benım uzerımde ama coğu iş gorusmelerıne gıttığımde gerı donus yapmıyorlar cunki evlilik dısı gozukuyor dolayısyla nıkahım olmadıgı ıcın ? ne yapmam gerekıyor lutfen yardımcı olun bana :(((

    • iş başvurusu yapanların çooğu geri aranmıyor…. bununla alakalı olduğuna emin misin….oğlunun nüfus kağıdını iş başvurusunda göstermen gerekiyor mu ki o konuda bilgim yok… hatta işe girene kadar az bahset oğlundan falan… sanki bana bahsetmezsen bilemezlermiş gibi geliyor çok detaylı bir araştırma büyük firmalarda yapılıyosa bilemem de genelde yapmıyorlar… en fazla sabıka kaydı diploma sağlık bilgileri nüfus kağıdı fotokopisi… her şey var bu hayatta yahu…. bunu nasıl bahane ederler anlamıyorum….

     • bır hastaneye gırdım ertesı gunu cıkartıldım..burda evlı olmadığım ıcın anlatma gereği duymadım..oğlum oldugunu oğrenmısler neden yalan soyluyorsun bı ton muhabbet ozel hayatım kımseyı ılgılendırmez sonucta bu cocugun bı babası varmı var evlımıyım evet yurtdısında evlıyım..cıkıyor ıste boyle rahatsız ınsalar sankii dinayet işleri hastanesi !!

 30. diyanet işleri bile olsa Allah ın yarattığı bir varlık bu çocuk 🙂 Allah yazmasa o çocuk olabilir mi… millet çocuğu olsun diye debelenip duruyor… saçma insanlar yaaa… bende evlenmeden doğurmak istiyorum… evlilik planım yok çocuk planım var… başıma neler gelir diye araştırırken buldum burayı… üç aşağı beş yukarı tarta biliyorum sonumu ama okudukça neler çıkıyo hayret ediyorum….

  • bende hep bır cocuğum olsun varsın kocam olmadın deyıp durdum 🙂 dua saatıne denk gelmıs tevekkelii kocam yanımda değil oğlum yanımda 🙂 ıstedığımde buydu bı evladım olsun ama cocugum olmasın..Evlenmeden yapamazdım sevdımm asık oldum b**k yedım evlendım 🙂 ama sukur kı evladım yanımda kocayı yemişim !

   • evdeki huzur mutluluk budur 🙂 yaşadığın her anın tadını çıkara çıkara büyüt her şey hallolur bence 🙂 benimde duam kabul olsun inşallah hem tırsıyorum hem istiyorum :))

     • Selam,

      Tuğçe, biliyor musun isabet olmuş bence. adam çocuğu nüfusuna alsa, bi de onunla çocuğu kim ne zaman nerde gördü vesaireyi tartışacaktınız. boşanan çiftlerde çocuğun babasını haftada kaç saat göreceğini bile devlet belirliyor…

      neyse. aynı durumdayız seninle. ben de işlerden hep ret alıyorum (o yüzden de evden çeviri yaparak geçiniyorum). çocuk meselesi yüzünden reddedildiğimi sanmıyorum, daha doğrusu çocğun evlilik dışı olmasından değil. üstünde çocuk bakımı gibi bi sorumluluk olmayanları tercih ettikleri için ortada kalıyorum bence…

      yerinde olsam, iş görüşmelerinde sorarlarsa ayrıldığın eşinden bir çocuğun olduğunu söyleyebilirsin. yalan değil, ayrısın değil mi bu adamla? (hatta danimarkadaki evliliği de bitirebilirsin). ben olsam, onlar sormadan laf arasında bahsederdim çocuktan. böyle bir şeyi kendileri buldukları zaman “neden söylemedi” diye daha bir meraklı ve krucalayıcı olabiliyorlar insanlar. benim gittiğim iş görüşmelerinde, çocukların bakım işini nasıl çözdüğümü soruyorlar hep, çünkü onları asıl ilgilendiremesi gereken şey o. işini düzgün yapcan mı yoksa çocuk ayağına dolanıcak mı? (ben burada, çocukların biri küçük olduğu için şehirdışına gidemeyeceğiömi söylüyğruım ve puan kaybediyorum).

      benim tesellim sana da teselli olsun: çocuğun var diye veya evlilik dışı (sandıkları) çocuğun var diye seni işe almayanlarla çalışma zaten. böyle yargılayıcı olmayacak düzgün insanlar elbet çıkacaktır karşımıza. yani inşallah!

 31. Tuğçe dün sana yazdıktan sonra içime sinmedi yazdıklarım. bir kere, çocuk bakımını sadece annenin sorumluluğu olarak görüp çocuk ayakbağı olur diye anneleri işe almayan zihniyete daha kesin karşı çıkmam lazımdı. 150den fazla kişi çalıştıran her işletmenin kreş açma yükümlülüğü var – hep de kaçmaya çalışıyorlar bundan. ayrıca devlet de ihtiyacı olan tüm çlcuklar ve anneler için anaokulu kreş açmalı. çocuğunu göndermek istemeyene bunu zorunlu tutamazsın ama çpcuğu bırakacak yer arayana da kapıyı açmak zorundasın.
  tabi senin durumundan bunlar ne kadar etkili oluyor bilmiyorum. daha genel konuştum.
  seni, çocuğu evlililk dışı sandıkları için hemen işten çıkaranları ve iişe almayanları teşhir edebiliriz buradan. ister misin, hangi şirketlerin bunu yaptığını buradan yayınlaybiliriz.

  • bır haber beklıyorum o aradan ıstedığım bı cevap gelmezse zaten teshır edıcem cnm ..yazdıklarına bende katılıyorum ..oğlumu nufusuna almak ıstedii dün ama ben vermedım cunkı arastırdım kii nufusu cıktıkdan ve danımarkada bosanma dılekcısı verıldıkden sonra danımarka bı cocugum oldugunu ogrendıkden sonra da ( dolayısıyla babanın ustune kayıtlı ıse ) cocugu almak ıcın ellerınden gelenı yapıyor..ısabet olmuş buda kurnazlık yaptı tmm alıcam felan fılan bende hyr dedım ıstemıyorum bosanıcam senden ve baska bırı olucak hayatımda onunla evlenıcem dedım !!! zort oldu :))) beter olsun

   • Firmayı teşhir edin de bir de adamlara tazminat ödemek zorunda kalın. Nasıl ispatlayacaksınız şu sebepten işe almıyorlar veya 2. günü çıkarıyorlar diye. Bunu ispat edemediğinizden bir firmaya iftiradan manevi tazminat bedeli ödemek durumunda kalırsınız. Aynı şekilde devlet bu sitede ispat edemediğiniz bi durumda Ankaradaki 2 devlet hastanesinin ismini yayımladığınızdan ötürü de yazanları tazminata mahkum edebilir.

 32. teşşekkürler bizi bilgilendirdiğiniz için. kendim gibi düşünün birinin deneyimlerini okudum.böylesine cesur insanların varlığı beni mutlu ediyor

 33. Selamlar ben 21 yasındayım ve 6bucuk aylık hamıleyım hamıle oldugumu ıse 5aylıkken ogrendım bu cocuk ayrıldıgım eskı sevgılımden kendısınden nefret edıyorum bu yuzden bunu ona soyledım ve aldırıcaz dedım para bulmamız gerektı ama kendısı kılını bıle kıbırdatmadı benı yalnız bıraktı ve bırdaha rahatsız etmesın dıye aldırdıgımı soyledım halbukı hala benımle ve aldırmayı dusundugum ıcın sonradan cok pısman oldum ve suankı sevgılımle cıddı dusunuyoruz evlılık arıfesındeydık ama benı kabul edıyor cocugumu hıcbır sekılde kabul etmıyor. Ben bu cocugu dogurdugum zaman kendı nufusuma kaydettırebılırmısım yazdıklarınızdan bunu anladım fakat benım aılemın hıcbıseyden haberı yok nufus mudurlugune gıttıklerınde bu ortaya cıkarmı lutfen yardımcı olunuz sımdıden tesekkur ederım

  • Merhaba Nihal, zor bir durum… ben de tam bilemiyorum malesef, bunu bir hukukçuya danışmak, nüfus dairesine gidip sormak veya nvi.gov.tr adresine bilgi edinme başvurusu yapmak (15 günde cevap geliyor) daha iyi olabilir.
   bildiklerimi söyleyeyim, bir çocuğun olduğu senin vukuatlı nüfus kayıt örneğinde görülüyor, nüfus müdürlüğünden alınan bir belge bu. normal olarak, mesela kendi nüfus cüzdanını yenilemeye giden birine “aa senin kızının da evlilik dışı çocuğu var” denmiyor, denmemesi gerekiyor, ama senin annenin, babanın, eşinin ve çocuklarının senin adına vukuatlı nüfus örneği alması mümkün, anlayabildiğim kadarıyla (tabi durduk yere niye alsın). veya senin çocuğun, onların belgesinde görünüyor olabilir.
   Çocuğu ne yapmayı düşünüyorsun? kuruma mı teslim edeceksin, yoksa şimdiki sevgilin, çocuğu kendi nüfusuna almasa da, onunla yaşamayı kabul ediyor mu?
   kolay gelsin, sevgiler

 34. bende esımden ayrıldım bır kızım var evlenıcem sımdıkı esım kızımı usune almak ıstıyor bu olur dımı ayrıldıgım eşimşn ustune yazdırmak ıstemıyorum kzımı bana yardımcı olurmusunuz tesekkurler…………

  • merhaba Dilek, hukukçu değilim, bu özel bir konu, benden daha iyi bilen birine danışabiliyorsanız ona sorun, ama ben de bildiklerimi yazayım;
   kızın doğduğunda resmen evli miydi, resmi nikahla yani? eğer öyleyse, kızın otomatik olarak o sırada evli olduğun kişinin üstüne kaydedilir. bunu değiştirmek için dava açman gerekir, ama gerçek babasının üstüne kayıtlı olan bir çocuğu oradan alıp babası olmayan birinin üstüne kaydetmek hukukta mümkün mü, bilmiyorum, zor olabilir…

   eğer ki kızın doğduğunda (ve bundan 300 gün öncesine kadarki zaman içinde) kimseyle resmi olarak evli değilsen, çocuk senin söylediğin ve onu kabul eden kişinin üstüne kaydedilecektir. ama öz babasının bu durumda dava açıp çocuğu kendi üstüne almaya çalışması da mümkün… tam olarak ne durumda olduğunu da bilmiyorum, seni yanlış yönlendirmek istemem. bu tür durumlarda zor durumda kalmamak için, konuya hakim bir avukatla konuşmanız iyi olur, barodan ücretsiz danışmanlaık almak da mümkün, bu konuda şu yazı işine yarayabilir: http://evlenmedendogurabilirsin.net/2014/05/17/hamileyim-ama-duyulursa-mahvolurum/

 35. Ben bir sure once tasiyici anne ile cocuk sahibi oldum. Cocuklarim Amerikan vatandasi, ben babalariyim ve anne ismi yok. Bir sure once Amerika’daki konsolosluk vasitasiyla cocuklarima Turk vatandasligi basvurusu yaptim Turkiye’deki nufus mudurlugu anne adi olmadan cocuklari nufusa ve vatandasliga gecirmiyor. Nufus kaydinda anne isminin bos birakilmasi mumkun mu? Ya da ornegin tek ebeveynin evlat edinme durumunda (anne veya baba yok) genelde ne yapiliyor? Tesekkurler.

  • Merhaba Ahmet, açıkçası tyanımadığım, değişik bir durum… mevzuatta bir boşluk vardır belki de. tek söyleyebileceğim, baba adı “belli” olmadığı zaman yaptıklarını yapabilirler mi acaba? yani o haneyi boş bırakamaz, sistemi çalışmaz o zaman, ama senin söylediğin herhangi bir ismi yazar. eğer bunu etmiyorlarsa sana bir yol göstermeleri gerekir, bilgi edinme kanunun ile başvuru yaparsan nvi.gov.tr adresinden (nüfus vatandaşlık işleri) sana 30 gün içinde makul bir cevap vermek zorundalar.. eğer anne adı olarak senin söyleyeceğin herhangi bir isim yazmakta sorun yoksa (imam nikahlı bazı durumlarda olduğu gibi) o halde bir isim seç çocuklarının anne adı olarak. aslında bence daha sağlıklı bir şey bu, yoksa anne adının olmadığı bir nüfus kağıdını açıklamak zorunda kalacaklar bu çocuklar sürekli, herkes soracak ve onlar herkese bu taşıyıcı anne hadisesini anlatmak istemeyebilirler…

   ben de senden bir şey rica edebilir miyim, daha geçen hafta baba olmak isteyen, ama evlenmek istemeyen, senin gibi taşıyıcı anneliği merak eden bir kişi mesaj yazdı bana. yurtdışında bunun yapldığını ama pahalı olduğunu biliyor o da. sen bu konuda tecrübeli biri olarak, nasıl karar verdin, nasıl yaptın, zorluklarla karşılaşıyor musun, ailen ne diyor gibi, bu konuda merak edilebilecek şeyleri yazabilirsen çok makbule geçecek. bunu senin adınla veya adını kullanmak istemezsen anonim olarak sitede yayınlamayı çok isterim.

   sevgiler

   zeynep

   • Mesaj icin cok tesekkurler. Benim soyledigim herhangi bir isim nasil yazilir anlamis degilim. Yani olmayan bir kisinin ismini mi yazacagim? Bakalim konsolosluk ne onerecek… Turkiye’ye surdan burdan futbolcu basketbolcu getiriyorlar, onlari vatandas yapiyorlar, bizim oz cocugumuz vatandas olamayacak. Olmasi da gerekli olmayabilir. Yani bu kadarcik seyi yapamayan bir ulkenin vatandasi olup ne yapacaklar? Cocuklar daha onceki mesajda da belirttigim gibi Amerikan vatandasi zaten. Hatta Hindistan’da dogdular ve Hindistan bana uzerinde sadece benim ismim olan bir dogum belgesi verdi. Yani bizim Avrupa Birligi adayi ulkemizin yapamadigini geri kalmis Hindistan bile yapti. Her neyse, bir gelisme oldugunda burada paylasirim.

    Tasiyici olayina gelince. Ben bu isi Hindistan’da yaptim. Hem boylesi daha ucuz oluyor hem de gercekten ihtiyaci olan biri para kazanmis oluyor. Tabii bir cok kisi buna olumsuz bakabilir. Eh Turkiye’de parmagini oynatsan olumsuz baklirken boyle degisik birsey pek kabul gormez herhalde. Ben Amerika’da yasadigimdan dolayi hicbir olumsuzlukla karsilasmadim. Ailem de acik fikirli; yuzde yuz kabul etmeseler de kabul etmis gibi gozukuyorlar, bu da bana yeter. Once evlat edinmeyi dusundum ama bu tasiyici yonteminden cok daha zor. Bir suru incelemeden geciyorsunuz sonra da cocugu alsaniz bile sizden geri alinma ihtimali bile var. Bu yuzden tasiyici en kolay yontem. Tabii bunu da elestirenler cikar (neden zaten dogmus olan birini evlat edinmiyorsun vs vs gibi laflar.) Turkiye’de tasiyici ile cocuk sahibi olmayi tavsiye etmem. Belki Istanbul’da, Izmir’de falan sorun olmaz da baska sehirleri bilmem. Hindistan’da cok pahali degil, tek cocuk icin 30-35 bin dolar gibi bir fiyata mal olur. Baska ulkelerde de yapiliyor, Turkiye’de sanirim yasak. Ben cok memnunum. Hersey tertemiz, yumurtayi veren de cocuklari tasiyan da herhangi bir hak iddia edemez, yani cocuklarin geri alinmasi gibi birsey soz konusu olamaz. Ama daha once de dedigim gibi, boyle bir seyi Turkiye’de yasiyor olsam yapmazdim herhalde. Amerika’da yasadigim icin hicbir zorlukla karsilasmadim. Karsilassam da burasi daha acik fikirli bir ulke, cozulemeyecek bir sorunla karsilasacagimi sanmam. Aklima gelmisken soyleyeyim, Turkiye, tasiyiciyla dogmus bir cocuga vatandaslik vermeyebilir. Bunun iyi arastirlmasini oneririm. Avrupa’da yasayan ve tasiyiciyla cocuk sahibi olan bazi arkadaslarim cocuklari icin ulkelerinin vatandasligini alirken zorlandilar. Amerika bu konuda cok rahatti, ben 10 dakika icinde pasaportlarini aldim. Simdi Amerikan vatandasligiyla (ikinci) Turk vatandasligi almakta zorlaniyorum, ilk vatandaslik olarak Turk vatandasligini almak ne kadar zor olabilir ancak tahmin edebilirim. Bu konuda daha cok bilgi edinmek isteyenlere bilgi verebilirim.

    Iyi gunler.

    • Asıl ben teşekkür ederim!

     isim yazdırma konusu , evlilik dışı çocuğun baba adında, anne ahmet derse ahmet, ali derse ali, ne derse o yazılıyor. taşıyıcı anneden doğan çocuk için, tamamen tahmin yürüterek, benzer bir işleyiş olabileceğini düşünüyorum. nüfus kağıdında anne ve babanın soyadları yer almıyor zaten. yani sen meryem dersen meryem, lilith dersen lilith yazabilmelerini beklerim (yabancı isim kullanman kafaları bir kat daha karıştırır bence) eğer bunu bu şekilde halledebiliyorlarsa, beğendiğin bir kadın adını yazdırabilirsin, mesela bence leyla çok güzel bir isim olurdu 🙂

     bu konuda soruları olan arkadaşa senin cevabını gönderdim, belki yazar buraya. alemin kapalı kafalarına açıklık gelmiş olur sayenizde.

     sevgiler, üçünüze de.

     • Nasil yani? Kadinin biri babanin ismi Ahmet dedi diye baba o mu oluyor? Babanin TC kimlik numarasi, dogum yeri, tarihi falan sorulmuyor mu? Ben hadi annenin ismi Leyla dedim, onun kimlik ornegini falan gostermem gerekmeyecek mi?

     • dediğim gibi, gerçek babanın çocuğu üstlenmediği durumlarda yapılan uygulamadan, bildiğim kadarıyla anlatıyorum. evet, böyle oluyor. baba tanıma senedi imzalarsa, babanın tc kimlik no vs bütün bilgileri kaydediliyor elbette. ama bir bebeği üstlenen bir baba yoksa, annesi de evli değilse, baba adı hanesinin boş kalmaması için oraya “herhangi” bir isim yazılıyor. bak burda gayet açık yazmış devlet yetkili organı: http://www.nvi.gov.tr/Sik_Sorulan_Sorular,Sorular.html?pageindex=2

      üstelik sadece bizim için değil bu uygulama, sokakta bulunan bebekler ve ait oldukları gerçek toplumlardan kopartılmış, yakınlarını kaybetmiş, “müslümanlaştırılan” çocuklar için de benzer uygulama var.., devlet bir dönem bir çok “sahipsiz” çocuğu, katliamlarda ailesini kaybedenleri, baba adı abdullah (Allahın kulu demek) ve anne adı da sanırım Meryem olarak kaydetmiş…

    • Ahmet sizi tebrik ederim.evlatlarınıza uzun,saglıklı mutlu bir ömür dilerim. Çok haklısınız Türkiye’de malesef yasak ve beyinler öyle bir örümcek kafaki anlamakta zorluk çekiliyor. Umarım bu ülkeye rağmen birgun bende kendi çocugumu dünyaya getirebilirim 🙂

   • Yapmayın , lütfen annesiz çocuk yapmayın. Derdiniz ne sizin. Gidin evlat edinin. Oturun önce annesiz bir çocuğun nasıl bir hayatı olacağını, kalbinin yarısının hep boş kalacağını, başk çocukların anneleri tarafından sevilirken kendilerinin bu sevgiyi hiç yaşayamayacaklarını bilmelerinin ne kadar kötü olduğunu düşünün, lütfen düşünün. Keşke bir annem olsaydı… dedirtmeyin.

 36. Ahmet Bey Selamlar,

  daha bir kaç gün önce taşıyıcı hem Amerika hem de Hindistan’da taşıyıcı annelik, bekar bir erkeğin baba olma isteği ve araştırmalarıyla ilgili çok benzer bir email yazmıştım. O kadar yoğun bir şekilde ve duyguyla istiyorum ki baba olmayı inanın her konuya, her yönteme sıcağım. İstanbul’da yaşıyorum ve burada bile bekar bir babaya nasıl bakacaklarını toplumun bilmiyorum ama umrumda da değil. Annesi ölmüş ya da bırakıp gitmiş olarakta bakabilirler başka türlüde… Benim taşıyıcı annelikteki şüphem bekar erkek için Türkiye’de örneğinin olmaması ya da benim bulamamış olmam. Amerika’da zaten bu tip bir uygulamayı karşılamam da mümkün değil…

  Şu co-parenting denen yöntemi araştırıp bi şekilde onun üzerine gitmeye çalışıyorum ama burada her şey o kadar kapalı. İnsanlar o kadar evlilik odaklı ki araştırmalarım da ister istemez tıkanıp kalıyor.

  Sizlerden aşağıdaki linkteki habere bakmanızı rica ediyorum…

  http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/26742151.asp

  İnsanların nefret söylemleri, konuyu anlamamaları karşısında dilim tutuldu gene. Bildiğim konular yüzüme çarpıldı ama bu insanların nefretine karşı bir evlat sevgisi var…

 37. vallahi guzel aydinlatma detayli sekilde ben erkegim ve dort yildir esimden ayriyim once bosanmak istedi bende anlasip bosanalim dedim daha sonra benim odeyemeyecegim kadar tazminat falan istedi bende itiraz falan iste bosanilmadi suanda evliyim ,egerki tekrardan evlilik disi cocugum olursa merak icindeydim aydinlanmis oldum hic bir sorun yok kisiler ve onemli olan cocuk icin nufus kayit isleminde

 38. mrb üç aylık hamileyim ccugun babası evli karısının korkusundan cocugu kabul etmyor ve hamile oldugum içinde çalışamıyorum cocugum dogmadn bbalık davası acabiliriyim ve ayrıca nafaka bagltbilirmiyim

  • Merhaba Leyla,

   geç cevap verdiğim için özür dilerim, internete giremiyordum bir süredir. çocuk doğmadan nafaka bağlatabilir misin, malesef bilemiylorum. istersen bunu kahdem.org’a bir sor… kusura bakma bir faydam olmadı sana, iyi şanslar…

 39. merhaba zeynep hanım. ben 2 genç için bilgi almak amaçlı yazıyorum.kız 8ci ay 97 dogum erkek 19 yaşında aile izin vermediği için evlenemiyorlar.ama birlikteler. kız şuan hamile dogumu 2015 şubat ayına denk geliyor.yıl olarak 2015 e girince hemen nikah için başvuru yapılabilirmi? ayrıca şuan herhangi bi hastaneye muayene için yada dogum için gittiginde aile şikayetci oldugu için yasal bir işlem yapılırmı? cevaplarsanız cok sevinirim şimdideden tşk ederim…

  • Selam Seli,

   ben hukukçu olmadığım için böyle ince bir konuda ne desem yanlış olacak. eğer yapabiliyorsan bu konuyu onlar için bir hukukçuya danışabilirsin, birçok ilde adliyelerin içinde baronun kadın hakları merkezi, adli yardım merkezi oluyor, onlara sorabilirsin. ben buna benzer durumları kahdem.org’a sorup şu cevabı almıştım:

   * 18 yaşından küçük ve bekar anne-babanın çocuğu nüfusa nasıl kaydedilir? 18 yaşından küçük olmaları erkeği tecavüzcü gibi mi gösteriyor, öyleyse bu hangi kanuna dayanıyor?

   Reşit olmayan çocukla cinsel ilişki kurmak şikayete bağlı bir suçtur.Şikayet yoksa ceza da yoktur.

   Bu yaş grubundaki çocuk doğum yaptığında ,çocuğun istismara uğrayıp uğramadığı soruşturulur.Şikayet yoksa sorun da yoktur. (tıklayın: http://evlenmedendogurabilirsin.net/2013/08/23/bebegin-babasi-annenin-kocasi-degilse/)

   Gördüğün gibi burada kimin şikayetçi olabileceğini yazmamış. yani kızın kendisi şikayetçi değilse anne -babasının izin vermemesi yine de sorun olur mu, bilemiyorum. öte yandan hamilelik muayenelerini de kesinlikle aksatmaması lazım, özellikle genç yaşta hamilelikler, 20 yaşından sonrakilerden daha riskli oluyor ve takip edilmesi lazım. bunun bir yolunu bulabilmenizi umuyorum. eğer bu konuda daha net bilgi alabilirseniz buraya da yazar mısınız? böylece sizden sonra benzer bir durum yaşayacak olanların işine yarar. ben de site için hukukçu desteği aramaya devam edeceğim bu arada. sevgiler

   zeynep

   • öncelikle teşekkür ediyorum zeynep hanım. şuanda kızın ailesi şikayetini geri aldı . fakat herhangi bir hastahaneye gittigi zaman tutanak tutulurmu yaşından dolayı. tutuldugunu farzettiğimizde aileye haber verilirmi. çünkü verildigi takdirde tekrardan şikayetci olacaklar:) ve sanırım istanbulda yaşıyorsunuz. istanbulda sorun yaşamayacagı kontrollerine düzenli gidebilecegi bi sağlık kuruluşu önerebilirmisiniz?

    • selam, rica ederim, siz demeyin lütfen bana 🙂

     yaşından dolayı tutanak tutulmasının rutin bir uygulama olduğunu sanmıyorum. daha küçük yaşta olsa doktorların şikayet etme ihtimali daha kuvvetli olabilirdi, ama 17 yaşında bir genç kadının, kendi isteğiyle birlikte olduğu kişiden hamile olması o kadar tepki uyandırmayabilir… yine de kesin bir şey diyemem.

     istanbulda değilim ama yakınındayım, hastaneye oraya gidiyordum hamileyken, doğpum için de. iki yer önerebilirim: beyoğlu göz hastanesinin tepebaşındaki kliniğinde, insani yönü kuvvetli bir kadın doğum doktoru var (zaten oradaki tek kadın doğumcu). onunla durumu açık açık konuşabileceğinizi düşünüyorum, yaşın nerede sorun olacağını da sorabilirsiniz. ancak şimdiden söyleyeyim, beyoğlu göz’e sadece muayene için gidebilirsiniz, doğum yapılmıyor orada, ve muayenelerin de mümkünse doğumun olacağı yerde olması daha doğru.

     ümraniye eğitim araştırma hastanesi de benim doğum yaptığım yer. büyük bir hastane, iyi bir hastane. ama muayene için gidildiğinde karşısına hangi doktor çıkacak ve yaşı konusundaki tavrı nasıl olacak bilmeniz zor. anne adayının yerine siz bir gün gidip doktorlarla konuşsanız ve ona göre hareket etseniz daha garantilii olabilir böyle bir durumda.

     aileden bu çifte yönelik ciddi bir tehdit gelebilri mi sizce? tedirgin etmek istemiyorum ve şartlarınızı da bilmiyorum ama bazen aileler “tamam vaz geçtik size kızmıyoruz barışalım” diye çağırdıkları çocuklarına saldırabiliyorlar ya, tedbirli olmak lazım… kamer’e telefon edip sorun isterseniz bu konuyu, en iyi onlar bilir: http://www.kamer.org.tr/

   • 15-18 yaş arasındaki çocukların cinsel ilişki dışındaki cinsel eylemleri(eski tabirle tasaddi) suç oluşturmaz, cinsel ilişki ise mağdurun ancak şikayeti halinde cezalandırılır. Bu hak şahsa sıkı sıkıya bağlı bir hak olduğu için, temyiz kudretini haiz (15 YAŞINDAN BÜYÜK ÇOCUKLAR TABİ Kİ)çocuklar ancak şikayet haklarını kullanabilirler, bunlar yerine anne ya da babaları ve varsa diğer kanuni temsilcilerinin şikayet hakları yoktur. Ancak mağdurun akli melekeleri yerinde değilse yani işlenen suça karşı mukavemete muktedir değillerse bu durumda kanun temsilcileri şikayet edebilirler, ayrıca bu suçlar da şikayete tabi değildir.

    4721 Sayılı Türk Medeni Kanununun 127. maddesinde erkek ve kadının on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemeyecekleri hükmüne yer verilmiştir.
    Anılan Kanunun 126. maddesinde “küçük yasal temsilcinin izni olmadan evlenemez” hükmü, 128. maddesinde ise “hakim haklı sebep olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir” hükmü yer almaktadır.

    Yani mahkemeye başvurup evlenme izni alabilmeniz mümkün. Mahkeme hamile olanın anne ve babasını da dinleyecektir.

    Keşke korunma yöntemlerini uygulayarak anne ve babalığa daha uygun olduğunuz yaşta ve özgür iradenizle (evlenip veya evlenmeyerek) çocuk sahibi olsaydınız. Sizi zor bir yaşam bekliyor 😦

  • Olmaz, sordum muhtara. Kimlik çıkartmak için sadece senin kimliğin olması yetiyor. ayrıca ikametgah almak için de hiçbir şey gerekmiyor, yani ille ikamet istenen bir durumla karşılaşırsan gider muhtarlıktan alırsın.

 40. Merhabalar burda çok kişinin sorularını yanıtlayıp sorularına cevap vermişsiniz sizden Allah razı olsun benimde bir sorum var bana yardımcı olun lütfen…
  Ben bekarım sevgilim kocasından boşanma aşamasında şuanda sevgilimle beraber yaşıyoruz ailem bilmiyor ve karşı çıktkları içinde evlilik yapamayacağım . bebeğim yeni doğdu kendi üstüme almak istiyorum nasıl yapabilirim. veya nasıl olacak sevgilimle gitsem nasıl prosödür kullanırlar

  • Merhaba bebeğinizi gülegüle büyütün… bebek, annesi başkasıyla evliyken doğduğu için annenin eşinin üstüne yazılıyor malesef. bu çok kötü bir yasa , biz de çok karşıyız ama şimdilik durum böyle.

   annesi kendi kimliğiyle nüfusa gidip bebeği kaydedebiliyor. daha sonra siz bebeği kendi üstünüze almak için babalık davası açıyorsunuz.

   fakat boşanma aşamasında oldukları için ince bir durum var burada. eğer boşanmadan önce bebeği nüfusa kaydederse annesi, o zaman çpcuğun velayetinin kimde, yani annesinde mi yoksa otomatik olarak bebeğin babası görünen kocada mı olacağını soracaktır mahkeme. mahkeme sürecini, sevgilinizin eşinin bebekten haberi olup olmadığını bilmiyorum, hukukçu da değilim o yüzden ne yapmanız gerekir bilemiyorum. ancak bebeği kaydettirmeyip mahkemeden saklamaya çalışmak da sorunlu bir durum olabilir…. bunu bir avukata danışmanızı veya kahdem.org’daki hukukçulara internetten sormanızı öneririm. vakit bulursanız süreci bize yazabilirseniz başka insanlara da faydanız olabilir,kolay gelsin, analı babalı büyüsün bebeğiniz

 41. slm ben annemden emekliyim yasım 40 1 evlilik yaptım ve cocugum da olmadı.fakat hayatımda su an bı bey var ve o cocuk ıstıo ben yapmakta kararsızım daha onceki evlılıgım cok yıpratıcı cıktı ve evlilik dsunmuyorum bır erkege baglı kalmak gıbı esir gıbı gelıo bana resmı nıkah evet su an kı erkek arkadasımın evlesek dahı bana ve cocuguma bakacak durumu var ama ben bekarkalma taraftarıyım bu durumda anne olursam cocugu üstüme alabılırmıyım ve anneden emmekliligimi kaybedebılırmıyım anne oldugum zaman merak etttıgım konu budur tsk ederım sımdıden sizlere bırde su var gıdıp sorabılrım her hangı bı yere ama bakıslar cok ters olur ve yanlıs anlasılırım dıe sormakta ıstemıoyum acıkcası saolun

  • elbette çocuğu üstüne alabilirsin Gökçe, merak etme. zaten evlilik dışı doğumda çocuğun velayeti annede oluyor, normal olarak. babası eğer ikiniz de isterseniz bebeği kendi nüfusuna geçirebilir, soyadını verebilir, ama velayeti sendedir.

   annenden gelen emekliliğine hiçbir şey olmuyor. ben de babamdan sigortalıyım, sigorta haklarımız aynen debvam ediyor, hatta o hakları kaybetmemek için evlenmeyen bir çok insan var. sigortanın evlilik dışı doğumu karşılamasıyla ilgili bilgiler de sitede mevcut.

   ters bakışlar olabiliyor evet. ama zaten her alanda var o bakışlar. alışsınlar bize. bugüne bugün şu ülkede doğan 100 çocuktan 3’ü evlilik dışı. yanlız değiliz. sevgiler

 42. Merhaba, aslinda benm durumum da sizinkine yakin ama biz de baba evli oldugu icin doguma gelmedi kizimin kimligini de dedesinin ustune yapmak zorunda kaldik malesef kimliginde benim ismimle Babasinin ismi yazmiyor yazinizi okuyunca bi umut oldu bana. Henuz kizim 6 aylik babalik davasi acmadan tanimayla babanin ustune kimligi gecrbilirmi yada nasil yapılabilir yardimci olurmusunuz! :/ simdiden tsklr!

  • Merhaba Kardelen,

   kimliği çıkartmış olduğunuz için dava açmadan olur mu bilmiyorum. keşke baştan dedesinin üstüne çıkarmasaymışsınız, erkeğin evli olması çocğun onun nüfusuna kaydedilmesine engel değil çünkü. ama ben hukukçu değilim sadece klendi tecrübelerime göre konuşuyorum, bunu bir nüfus dairesine veya daha iyisi bir avukata danışsanız daha iyi olur… birçok ilde baroda kadın hakları bölümü oluyor adliyede, o yoksa bile adliyenin içinde baronun bir odası varsa oraya danışmanız mümkün olabilir.
   sevgiler

   • Tsk ederim zeynep hanim daha once baska bi arkadasa yorumda numara vermissiniz zaten aramayi dusunuyorum yardiminiz icin tskler 🙂

 43. ben evlilik dışı bir çocuk dogurdum 2 yaşında babasının nikahlı karısından hiç çocu olmamış bana boşanıcanı söyledi çocuk dogunca daha kolay boşanırım dedi ama çocum 2 yaşına girdi şimdi boşanamıycanı imkansız oldunu söylüyor bırakıp gidicem ama çocumu elimden alırlar diye korkuyorum lütfen napmam lazım hukuk nasıl bu konuda beni bilgilendirin

  • Günaydın,

   hukukçu olmadığımı hatırlatarak başlayayım, bildiğim kadarıyla yazıyorum.

   öncelikle, evlilik dışı doğan çocukların velayeti annede oluyor. hukuken çocuğu senden alamaz. ama kaçırmak, tehdit etmek vesaire söz konusu olur mu onu bilmiyorum, adamı sen tanıyorsun. böyle bir endişen varsa yardım istemelisin. böyle bir durum varsa bence kamer’e danış: http://www.kamer.org.tr/ (0530 664 44 10)

   çocuğu nüfusa kaydetttirdiniz mi? ettiyseniz, çocuk senin velayetinde kayıtlıdır zaten. babası tanıdıysa onun soyadını taşır. eğer çocuk nüfusa kayıtlı değilse bunu hemen, ilk fırsatta yap. çocuğu sen kendi nüfusuna kaydettirebilirsin, bunun için babasının gelmesine gerek yok, kendi nüfus cüzdanını, varsa çocuğun doğum belgesini al yeter. geç kaydettirdiğin için ceza ödemeni isteyebilirler (60-70 tl, taksit yapılabiliyor).

   şunu iyi düşünmen lazım: bu çocuğu doğrudan kendi üstüne mi kaydedeceksin, yoksa babasının onu resmen tanımasını, kendi soyadını vermesini istiyor musun? eğer çocuğu kendi üstüne kaydedersen babasının hak iddia etmesi daha zor olacak. baba adı kısmına ister öz babasının adını, ister beğendiğin başka bir ismi yazdırabilirsin, soyadı senin soyadın olur. ama babasının üstüne kaydedersen, hem babasıyla bağını korumuş olursun, hem de sen kendin ve çocuk için hak talebinde bulunabilirsin: çocuk babasının soyadını alır, onun sigortasından da faydalanabilir, hem senin hem onun mirasından pay alır, sen de çocuğunu doğurduğun adamdan nafaka isteyebilirsin… her iki durumda da çocuğun velayeti sende oluyor otomatik olarak. babasının bunu değiştirmesi, hukuken çocuğu senden alması çok zor (senin hakkında, çocuğa iyi bakamayacağını düşündürecek gerçekten ağır iddialarada bulunması ve bunları kanıtlaması gerekir bir mahkemenin evlilik dışı doğmuş çocuğu anneden alıp babaya vermesi için)

   yani senin durumunda anladığım kadarıyla hukuken çok sıkıntı yok ama insanlık bakımından bu adamla görüşmeye devam etmek istiyor musun,kendin için ve çocuğun için tehlikeli görüyor musun, bunu düşünmeli ve eğer korktuğun herhangi bir şey varsa kamer gibi sağlam yerden destek istemelisin (onalr seni nereden nasıl bir destek alabileceğin konusunda benden daha iyi yönlendirecektir).

   sevgiler, kolay gelsin.

 44. kimligini çıkardım babasını soyismini taşıyor adamın tek derdi karısıyla kendine kendi kanından bi çocukmuş çocu onlara bırakıp gitmemi istiyor .çocu kaçıra bilicek beni tehdit ede bilicek biri evet maddi olarak onun kadar güçlü deyilim tek korkum mahkemenin ona vermesi vermesede bazı zamanlar görmeye hakkı olucak ve ozaman kesin kaçırıcak söylediniz kişiden yardım istiycem çok saolun allah razı olsun

 45. Bir toplum ancak bu kadar deformasyona uğrar ne günlere kaldık!.
  şimdi bu yazıyı okuyan YOBAZ diyecek ama emin olun yobazlık gayri meşru çocuğu dünyaya getirmek olsa gerek !

  • ya benim dikkatimi çeken bir şey var… ben bu blogda yazdığım şeyleri genelde nedenleriyle yazmaya çalışıyorum. evlenmeden çocuk yapan başka kadınlar ve erkekler, ayrıca bize destek olan diğer insanlar da fikirlerini açık seçik yazıyorlar genelde.

   ama bizi beğenmeyenler nedense doğru dürüst eleştiriler getirmek, kendi görüşlerini tartışmak yerine, nedeni belirsiz saldırı cümleleri yazıp gidiyorlar. kendilerine sorduğum sorulara cevap da gelmiyor nedense.

   “emin olun yobazlık gayri meşru çocuğu dünyaya getirmek olsa gerek” demişsiniz. neden emin olalım buna? bunda nasıl bir yobazlık var? ayrıca bir insandan “gayri meşru” diye bahsedilmez, az düşünerek konuşun! çocuklara “gayri meşru” deme hakkını nerden buluyorsunuz ya siz??! işte sizin böyle cümlelerinizle başlıyor, bebeklerin katline ortak olmak!

  • ben de ilk defa görmüş duymuş gibi davranmanıza şaşıyorum….

   size bir gazete haber linki yolluyacağım Allah için okuyun. Babası 6 yaşındaki öz kızına tecavüz ediyor. Ve mahkeme korumuyor çocuğu.
   http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=24454517&tarih=2013-08-04

   Asıl yobazlık ne biliyor musun amcalarının tecavüzüne uğrayıp bir çocuk doğurmak zorunda kalıp beş yıl sonra ailesi tarafından infaz edilen Güldünya…
   http://www.yenicikanlar.com.tr/guldunyanin-yasam-oykusu-yazgi-562

   Tepkinizi tecavüzlere yöneltin, çocuk istismarcılarına yöneltin, kadın katillerine yöneltin….

   Bence bu site çok faydalı. İnsanlar bi şekilde bunu yaşıyor hatırlarsanız http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25138534.asp bak kafasını koparmış bebeğin. Belki ailesi öyle böyle ne olursa olsun ben senin arkandayım kızım diyecek bir aile olsaydı hem o bebek yaşıyor olurdu hem kız hatasını anlamış olurdu. Bu acılar yaşanmamış olurdu.

   Sen yapmazsın belki ama çocuklarının başına gelmeyeceğinin torunlarının başına gelmeyeceğinin yakınlarının başına gelmeyeceğinin garantisini veremezsin.

   Farkındaysanız burdaki insanlar bebeklerini istiyor , seviyor ve herkez gibi çocuklarını büyütebilmenin derdindeler… Ama insaların tepkileri arasında nasıl olacağını bilemiyorlar…

 46. merhabalar bir akrabam resmi nikahlı eşinden çocuğu olmadı başka bir hanımla imam nikahıyla evlendi ve ondan 2 çocuğu var ve okul çağındalar ve anne babasının resmi nikahı olmadığı için okula kayıt yapamamışlar resmi nikahlı hanımıda nikahını vermiyor bu durum nasıl olucak o çocuklar okula başlıyamıyacakmı? cvp bekliyecem hayırlı akşamlar….

  • selam 3dilek,

   akrabanın durumunda çocukların kimliğini çıkarmanın önünde hiçbir engel yok!

   öz anneleri ve öz babaları nüfus dairesine gidip çocukları nüfusa kaydettirecekler. bu kadar. annenin ve babanın birlikte gitmeleri ve kendi nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor. baba, çocukların kendisinden olduğunu kabul ettiği bir tanıma senedi imzalayacak. çocuklar ister annenin ister babanın nüfusuna kaydedilecek (ama babanın evli olduğu kadının nüfusuna kaydedilmemeli, çünkü gerçek anne o değil, gerçek anne bu durumda dava açabilir ve haklıdır). çocukların kimliğinde öz annelerinin ve öz babalarının adı yazılı olacak, soyadı olarak ister annelerinin ister babalarının soyadını alabilirler.

   bunlar için resmi nikahı olan eşin nikahını vermesine hiç gerek yok.

   sen iyi ki sormuşsun. akrabanın bu kadar zaman bu işi yapmamış, sorup öğrenmemiş olmasına doğrusu şaşırdım. muhtarlık, sağlık ocağı, hiçkimse söylemedi mi onlara bunun gayet basit bir şey olduğunu? bu vakte kadar çocukların aşıları da yapılmamıştır o zaman. başlarına ağır bir hastalık veya kaza gelmemiş iyi ki, yoksa kimlikleri olmadığı için onlara bakmayacak hastanelere de denk gelebilirlerdi.

   çocukların öz annelerinin üstüne kaydedilmesi çok önemli. yoksa, başlarına gelebilecek bir kaza belada, annelerinin söz hakkı olmaz. böyle bir durumla karşılaşmıştım, çocuk babasının üstüne kayıtlıydı, annesinde kayıtlı değildi (çünkü annesinin de kimliği yoktu) ve ameliyat olması gerekiyordu, anne veya babanın izni istendiğinde anne resmen çocukların annesi sayılmadığından onun verdiği izni kabul etmediler. baba da başka bir kadına gitmiş arazi olmuştu. babası bulunup izin belgesi alınana kadar ameliyat olamadı çocuk. ihmal etmeyin.

 47. merhabalar… ben bekar bir erkeğim. sevdiğim kişiyle birlikte olduktan sonra hamile kaldığını öğrendim hemen evlenelim dediğimde ailesinin zorla başka biriyle evlendirdiğini kendisinden öğrendim (daha önce ailesi zorla nişanlandırmıştı aile baskısı ile evlendirilmiş) bebek üç dört ay önce dünyaya geldi bildiğim kadarıyla kimlik çıkartılmadı resmiyetteki eşi aramızdaki herşeyi bilmesine rağmen boşanmıyor ne yapabiliriz hukuki yönden nasıl boşanabilir ve nasıl bebeği üzerime alabilirim vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

 48. dinen …yani islam dininde evli olmayan insanların <erkek veya bayan<ilişkisi zina dır.zinayı yapan erkek ve kadınlar< bir şekilde< evli iseler taşlanarak öldürülür.daha önce hiç evlenmemiş bekar iseler<dullar evli hükmündedir<100sopa vurulur, bulunduğu yerden 1 yıl sürgün edilir,<PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMET MUSTAFA <S.A.V.<BUNLARI YAPTIRMIŞTIR…..müslümanlara duyurulur.

  • Evet doğru ama unuttunuz birsey var ülkemizde imam nikahli evli ama çocukları gayri meşru diye siniflandiriyorlar sirf resmi nikahlari yok diye sizin deyiminizle bu insanlar zina yapmiyor kimin günah işleyip kimin islemedigini bilemezsiniz bilseniz bile yargilamak sizin haddinize değil Allah a kalmış

 49. zina suçu ana ve babaya uygulanır.çocuğu kapsamaz,kadın hamile ise çocuğunu doğurması, sütten kesilmesi beklenir.<ayet,,,Allah kimseye zulmetmez,insanlar kendilerine zulmeder.

  • insanlar birbirine zulmederler. sadece kendilerine değil. bir IŞIDcıyla karşı karşıyayız galiba!

   kendini allahın kılıcı olarak görme cüretin hayret verici. bu yaptığın şey insanlık dışıdır, katliam çağrısıdır. birilerini, ne sebeple olursa olsun, başkalarına eziyet etmeye, sürgün etmeye çağırmak , müslümanlık ya da insanlık değil sadece kötülüktür.

   İNSANLARA DUYURULUR.

   Hatırlatma: bütün Müslümanlar bu Seyfullah gibi değil. Herkes Müslüman değil, herkes Müslüman olmak zorunda değil, Müslüman olan ve olmayan çoğu kişi kendisinin ve başkalarının davranışını buradaki saldırgan yorumla değerlendirmiyor. Neyse ki.

 50. öfff valla dinden soğutur bunlar insanı… zaten müslümanlığı öyle bir hale geitdiniz ki herkez müslümanım diyene terörist gözüyle bakar oldu. Dünyada müslümanlığın itibarını zedelediniz be. Özendireceğinize, müslümanlığı cazip göstereceğinize soğuttunuz insanları…. Bununda vebali vardır elbet….. en güzeli senin dinin sana benim dinim banadır deyip selametle uğurlamak arkadaşı… sapıtık kırbaçmış taşlanarak öldürmekmiş burası hukuk devleti…

 51. Allah din gününün sahibidir.dünyada ahirette Allah ındır.insanlar bu dünyada ne ile yönetilirse yönetilsin hangi kanuna uyarlarsa uysunlar,hesap günü aralarında Allah ın kitabı KUR AN I KERİM ile hükmedilir.ben müslümanım …diyenin rehberi KUR AN dır..ana yasa kitabı değil.<

 52. (Biz, Cehennemi kâfirler için bir zindan yaptık.) [İsra 8]

  (Tartıları hafif gelip hüsrana uğrayanlar, Cehennemde ebedi kalır.) [Müminun 103]

  (Allah’a ve Resûlüne inanmayan o kâfirler için çılgın bir ateş hazırladık.) [Fetih 13]

  • Pek dindar seyfullah efendi, verdiğin ayetler ne diyor “biz onlar için ateş hazırladık” diyor değil mi? hazırmış yani ateş, hadi sen yak demiyor sana kimse. sana düşmez bu dünyada senin gbi düşünmeyenin işine karışmak, onlar ayarlamışlar zaten her şeyi, di mi? İnandığın Allah kelamının karşısında haddini bilip otur bence.

  • evet normalde görünmesi lazım. velayet zaten annede kalıyor.

   fakat eğer siz annenin kayıt örneğinde bebeğin görünmemesini istiyorsanız, bu nasıl olur, olabilir mi, araştırmak lazım… bir bekar erkek tek başına nüfusa gidip bu benim çocığum diye kaydetmek istese, “annesi nerdedir, kimdir” derler mi?

 53. 8Aylık hamileyim 1ay sonra kızım dünyaya gelecek.fakat babası evli yani evlilik dısı.ve esi duyarsa yuvası dagılır adamın .herkonuda maddi desdek manevi desdek yapacak ama üzerine alırsa esi ailesi duyar.bu cocugun nüfusuna herhangi bir isim yazabilirmiyim baba hanesine.ilerde ne olur bilemem ama su durum da cocugunnufusu cıkması gerekir fakat baba tarafına ben herhangi bir isim yazdırabilirmiyim

  • evet, yazdırabilirsin. sen kendin evli değilsen, bebeğin babası ali dersen ali, veli dersen velidir. (sen evliysen, senin kocanın adı yazılır istesen de istemesen de. sonra dava açarak düzeltmen gerekir).

   illa hatırlatmam gerekir ki, böyle önemli konuları sır olarak saklamak zor. senin güzel kızın, babasının diğer çocuklarıyla kardeş olacak… tüm çocuklar için, bunu olmadık bir yerden değil de annelerinden babalarından, düzgün bir şekilde duymaları bence çok önemli. eğer öyle bir imkanınız varsa tabii. sevgiler, sağlıkla, mutlulukla büyüt bebeğini ve şimdiden tebrikler.

 54. Ben evli bir adamla imam nikahli evliyim ve yakinda çocuğumuz olacak bebeğin kimliginde babasinin ismide olmasini istiyorum fakat benim soy adimi taşımasıni istiyorum eşimin ailesi ve cocuklari görsün istemiyorum bebek babasinin soy adini almadan kimliginde babasinin ismi olurmu

  • olur. problem yok. bebek nüfusa kaydedilirken babası tarafından tanınır ve senin nüfusuna kaydedilir, senin soyadını taşır, senin memleketinde görünür, baba adı hanesinde babasının adı yazar.
   ya da istersen sen tek başına gider çocuğu kendi nüfusuna kaydedersin. kimliğinde baba adı kısmında senin ağzından çıkan isim yazılır. ama babasının kim olduğu resmi kayda geçmez.
   öte yandan, demin de başka bir yorumu cevaplarken yazdığım gibi, bir gün hem bu bebek, hem de babasının diğer çocukları büyüyecekler ve kardeşleri olduğunu bir şekilde öğrenebilirler. resmi kayıtlarda ne olduğundan çok başka yollar var hayatta. bunun onlar için acı bir yönü olmaması için, eğer imkanınız varsa, tehlike içine girmeyecekseniz, bunu çocuklarınıza kendiniz bir şekilde anlatmalısınız, bir gün.
   sağşıkla, murlulukla büyüsün bebeğiniz, doğumda kolaylklar, bir avazda kurtulun 🙂

   • Eşimin ailesi ve çocuklari görmezler mi bu bebege soy adini vermedigi sürece? Ve ilerki zamanda bu çocuk okula başladığında sorun olurmu çocuk için

    • Sevgili Yonca,

     belgeler bakımından, babasının nüfusunda bu çocuğun varlığı, babası onu tanıdığı zaman, veya mahkeme kararı-babalık davası ile babasının o olduğu tespit edildiğinde, babasının vukuatlı nüfus örneğinde görünecek. bu belge de herkesin durduk yerde merak edeceği, ya da gidip onun adına alabileceği bir belge değil. çocuk doğduğunda onun, senin ya da babasının kimliğinde evlilik dışı doğduğuna dair bir şey yazmayacak. siz söylemedikçe, okulda filan da bilmeyecekler çocuk annesiyle babası evliyken mi doğmuş yoksa nikah yokken mi. bu bilginin görüdnüğü belge resmi kurumların filan da sıksık isteyeceği bir şey değil zaten.

     babası ona kendi soyadını da verebilir ikiniz de isterseniz. o durumda da aynı şekilde, sadece vukuatlı nüfusta görünecek, bir çocuğunuz olduğu ve evlenmemiş olduğunuz.

     fakat bence burda asıl düşünmeniz gereken şey o değil. belgeler nasıl olursa olsun, bir insanın iki çocuğunu birbirilerinden saklamak bence çok kolay bir şey değil. onlar sonuçta kardeş. bu durumu soyadından filan değil, başka yerlerden, insanlardan, tesadüflerden de duyabilirler ve siz her şeyi kendi istediğiniz şekilde kontrol edemeyebilirsiniz. belki de hiç habersiz büyüyecek o çocuk ve 40 sene sonra bir miras davasında kardeşleriyle ilk kez karşılaşacak…

     şu anda çocuğunuzdan haberdar olmamalarını istyorsun, anlıyorum, bin türlü sebebin olabilir bunun için. ve saklamak da en doğal hakkın. fakat uygun bir zaman geldiğinde çocuğu ve diğer kardeşlerini birbirilerinden haberdar etmeyi şimdiden düşün derim, üzerime vazife olmasa da.

     • Haklısın ama bu durum benimde hoşuma gitmiyor ve cok üzülüyorum bana çok yardımcı oldun içim şimdi kimlik konusunda daha rahat çok teşekkür ederim

     • Merhaba Yonca, ne zamandır mesajları atlamışım kusura bakma… benim bildiğim kadarıyla sadece adı yazar – “Baba adı: Ali” bunu diyrsun di mi? Yani Baba adı: “Ali Kara” yazmaz. Çocuğun soyadı olarak da, sen ve babası ne karar verirseniz, ya senin ya onun soyadı yazar.
      İstersen bu konuda nüfus vatandaşlık işleri dairesine (nvi.gov.tr) bilgi edinme kanunuyla soru gönderebilirsin. onların vereceği cevap benim diyeceklerimden daha kesin olacaktır. internetten yapabilirsin ama senin tc numaranı isteyecej soru gönderdiğinde. sorularını açık net, ayrıntılı yazmaya çalış. Ayrıca istersen bir nüfus dairesine giderek de bilgi isteyebilirsin… fakat sana sözlü bilgi verecekler, sonra “öyle değil böyleydi” diye söz değiştireceklerinden endişlen varsa bilgi eidnme kanunuyla yazılı bilgi isteyebilirsin.
      ama bence bu kadar karışık değil gerçekten 🙂
      çok sevgiler, kolay gelsin

 55. merhaba evli bir kadından ıkı kızım var ancak esının uzerıne yazdırmış babalık davası actım red edıldı adamda cezaevınde babalık red davası actıramıyorum kadının nerde oldugu belli degıl cocuklarıma gercek babası olarak soyadımı verebılecegım bır kanun yokmu cocuklarım benım yanımda gercek babasının soyadını almaları nıye bukadar zorrr

  • Merhaba Serhat,

   mesajını geç fark ettim kusura bakma. baba olarak tabii ki haklısın bence. kanunda yapılan şey, yani çocukların kocanın üstüne otomatik yazılması, düpedüz ayrımcılık. fakat kanun öyle işte. biz de değiştirmek istiyoruz bunu. çocuk hakları açısından da çok yanlış, anayasnın eşitlik ilkesine de aykırı…

   başka örneklerden öğrendiğim kadarıyla, çocuklar adına, çocuklara bir yasal vasi tayin edielrek açılabiliyormuş babalık davası. şimdi ben hukukçu değilim. ayrıca daha önce açmak istediğin dava ne sebepten reddedildi onu da bilmiyorum.

   kahdem.org sitesine yazmayı dene istersen. kadın haklarıyla ilgili bir hukuk sitesidir ama sonuçta çocukların otomatik olarak koca üstüne kaydedilmesi kadın haklarına da hiç uygun değil!

   ben de bu arada bu konuyu birilerine danışmaya çalışayım…

   • Merhaba Serhat bey,
    Biz hukuk öğrencileriyiz. Öncelikle henüz öğrenci olduğumuzu, bir avukat niteliğinde bilgi verebilmemiz mümkün olmadığını belirtmek istiyoruz. İmkanınız varsa bir avukata mutlaka danışmalısınız. Fakat aldığımız hukuk eğitimine dayanarak biz de elimizden geldiğince sorunuzu yorumlamak ve cevaplamak istiyoruz.

    Öncelikle dava adını yanlış nitelendirmeniz çok normal ama biz belirtmiş olalım ki eğer bahsettiğiniz gibi çocuklarınız, baba olarak annelerinin kocaları üzerinde kayıtlıysa açmak istediğiniz dava “soybağının reddi” davasıdır. Bu davayı normal şartlarda ancak koca ve çocuk açabilir. Gerçek baba olarak sizin dava açabilmeniz, ancak kocanın ölümü veya sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybetmesi durumunda mümkün olabilir. Bu durumda -bilgimiz dışında bir durum yoksa- açtığınız dava, bu davayı açma hakkınız olmadığı için reddedilmiş olabilir.

    Ancak belirttiğimiz gibi burada soybağı söz konusu olan çocuğun da “soybağının reddi” davasını açmaya hakkı vardır. Çocuk 18 Yaşından küçük ise bu dava açma işlemi için ona bir kayyım atanır ve bu şekilde çocuk adına “soybağının reddi” davası açılır.
    Soybağının reddi davası “red” kararıyla sonuçlanırsa yani annenin kocası ile çocuklarınız arasındaki soybağı ortadan kalkarsa “Tanıma” beyanı ile çocuklarınızla aranızda soybağı kurulmasını sağlayabilirsiniz. Tanıma; babanın nüfus memuruna, mahkemeye, notere veya konsolosluğa yazılı başvurarak resmi senette ya da vasiyetnamede çocuğun kendisinden olduğunu beyan etmesidir. Böylece nüfusta çocuklarınız “baba” olarak sizin üzerinizde kayıtlı olur.

 56. mrb imam nikahlı bir kadın memür kendi üzerine değilde baba üzerine kayıtlı cocuklar için kreş ve çocuk yardımı alabilme hakkına sahipmidir

  • açıkçası bunu bilmiyorum. bu hakka sahip olması gerekir elbette ama yasal durum acaba nasıl? çocuklar baba üzerine kayıtlı derken tam ne demek anlamadım. çocuk babasının soyadında olsa bile velayet annede olmalı. nüfus kağıdında anne adı olarak sizin adınız yazmıyor mu? kayıtlarda annesi olduğunuz görünüyor olmalı, en azından vukuatlı kayıtta görünüyordur tahminimce… yanılıyor olabilirim tabi.
   vatandaşın bilgi edinme hakkı kanunu diye bir şey var. bu kanunla bütün devlet dairlerine soru sorabiliyorsunuz ve cevap vermek zorundalar (15-30 gün içinde). bu soru kime sorulmalı emin değilim, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı olmalı. isterseniz bir sorun oraya. cevap aldığınızda bize de yazarsanız çok güzel olur.

 57. Merhaba babalık davamiz yeni sonuçlandı yalnız babası çocuğu maddi manevi terk etmiş durumda bu konuda tck 233 kapsamında dava açabilir miyim çocuk adına tazminat isteyebilir miyim ayrıca hamilelik döneminde terk edildim fakat kanitim yok geriye dönük sms kayıtları istenebilir mi tşk ediyorum

  • Selam Ezo,

   sorduğun şeyler hakkıonda benim fazla bilgim yok ama daha iyi bilenlere iletmeye çalışacağım. Sen de bu arada dava hakkında biraz daha yazarsan iyi olur, babalık davamız sonuçlandı demişsin nasıl sonuçlandı, çocuk babasının nüfusuna mı alındı?

   sevgielr

   • Selam zeynep evet babasının nufusuna alındı nafaka bağlandı doğum giderleri maddi manevi tazminat verildi yalnız çocukla ilgilenmiyor görüşmüyor bu konuda bir yaptırım yok örn nafaka odenmeyince hapis cezası var ama cocukla gorusmeyince evlilik icinde dogsa bile yok fakat tck 233 kapsamında çocuğun manen terki diye bir madde var bu konuda çocuk adına yada velisi olarak ben mi dava acmam gerekiyor cezası var mı bilmiyorum tazminat alabiliriz onu biliyorum ama benim asıl maksadim cocuguyla maddi manevi ilgilenmesi yardimci olursaniz çok sevinirim

    • Merhaba Ezo,

     sana bir cevap yazmıştım ama niyeyse görünmüyor, şimdi fark ettim (belki sana ayrıca gelmiştir, öyle birşey oldu mu?)

     ben tck 233’ü bilmiyorum, hukuken bu konuda ne yapılabiliyor onu da bilmiyorum. Bu konuları kahdem.org’a yazarsan daha sağlam cevapla alabilirsin. Ben yine de bunu bizim hukukçu arkadaşlara yazdım, sınavları vardır bu ara muhtemelen, sonra bakabilirler belki.

     ben sadece sıradan bir kadın olarak konuşayım, yazdıklarından anladığım çocuğun babasıyla aranızda hukuku aşan bir mesele var. yani sanki adam “kanunen ne yapmam gerekiyorsa tamam yapıyorum ama bir gram ötesini yapmam” diye inatlaşıyor gibi, öyle mi? Buna karşı sen yine kanunla gittiğinde aslında babanın çocukla insan gibi bağ kurmasını sağlamış olmazsın gibi geliyor bana. Yani bu adam eğer böyle bir kafadaysa, çocuğuyla zorla görüştüğünde de ot gibi davranmaz mı? Bunu gerçekten istiyor musun, ve babanın çocuğuyla ilgilenmesi için hukuki yöntemlerden başka ne olabilir? İnsanlar kendi çocuklarını bile sevmiyorsa, zorla sevdiremezsin, ama belki onu sevmesinin başka bir yolu vardır. Babaanne vb başka akrabalar geliyor aklıma, belki bir faydaları olur…

     selamlar sevgiler

 58. Merhaba!
  Ben Litvanya Vatandaş, Almanya da yaşadim ve orda Özbekistan Vatandaş le tanıştığı ve sevdiğim sonr imam nikah yaptık. Islamni kabul ettim. Alman kocam resmiy nikah şimde kadar geçerli, çünki Alman ayrilik icin çok problem yapıyor. Biz şimde özbek kocamle İstanbulda yaşıyoruz. Ben hamileyim, doğum zamanı az kalıyor. Doğumden sonra Kocam Babalık test yaptıra bilirmi ve Bebegimizi Nüfus Müdürlügi getti zaman Babası Özbek Vatandaşı le doğum pasaportiye yazdıra bilirizmi? Nasıl yapsak eng iyisi olur?

  • Merhaba Ariana,

   sana yardım etmek isterdim fakat bahsettiğin şeylerin hiçbirini bilmiyorum! ikiniz de Türkiye vatandaşı değilsiniz, bebek için Türkiye kimliği verirler mi, onu da bilmiyorum ama sanmıyorum. Bence sen bunları Litvanya elçiliğine sor, bebeğin babası da Özbek elçiliğine sorsun. İstersen ayrıca bir nüfus müdürlüğüne gidip oradaki yetkilikere de sorabilirsin. Litvanya, Almanya, Özbekistan böyle bir durumda babalık testi istemiyor olabilir, belki hiç uğraşmadan elçilikten rahatça kaydediyorsundur bebeğini…

   Sevgiler

 59. MERHABA BEN MUSTAFA 20 YAŞINDA YIM KIZ ARKADAŞ IM 19 YAŞINDA ilişki sonucu kız arkadaşım hamile kaldı evli deiliz ve ayrıldık Eger çocuk dogursa ve çocuk benden ise ne olacak ¿

  • Merhaba Mustafa,
   eğer eski kız arkadaşın senin çocuğunu doğurursa ve senin onun babası olarak nüfusta görünmeni istiyorsa, sen de bunu kabul edersen, çocuğun doğumundan sonra nüfusa kaytı sırasında, çocuğun annesiyle beraber nüfus müdürlüğüne gidip tanıma senedi imzalayacaksınız. böylece çocüun senden gelen hakları (sigorta ve miras) tanınmış olacak. çocuğun soyadının seninki mi annesininki mi olacağına kendiniz karar verebiliyorsunuz, tanıdığın zaman senin soyadını alması zorunlu değil.

   eğer sen çocuğu tanımak istemezsen ama annesi senin hukuken tanımanı isterse babalık davası açabilir, muhtemelen kazanır ve mahkeme kararıyla resmen çocuğun babası olarak görünürsün.

   ister kendi isteğinle tanı, ister mahkeme yoluyla, o senin çocığun olduğu için ona ve annesine bakmakla yükümlüsün, senden nafaka da isteyebilir annesi, eğer isterse. mahkeme kararlarına rağmen nafaka ödemeyen çok insan var o ayrı. resmi boyutta, annesinin de bebeğe karşı yükümlülükleri var tabii ki.

   resmi boyut bir yana, annesinden ayrı da olsan, istemeden yapmış da olsan o senin çocuğun ve vicdani alanda o bebeğin iyiliğini düşünerek davranmalısınız. bu sitede yorumları okudun mu bilmem çocuğu doğurmak istediği halde aldırmak zorunda kalan kadınlar oluyor ve acı duyuyorlar bu yüzden; böyle bir şeye neden olmayacağını umuyorum -eski kız arkadaşın bebeği doğurmamaya karar verdiyse o ayrı tabii, kendi kararıdır. mesele şu ki çocuğu doğurmaya veya aldırmaya karar vermek için az bir süre oluyor ve o süre içinde, baskı altında olmadan, gerçekten ne istediğini iyi anlayarak karar vermek kolay değil. hamilelik sizin ortak sorumluluğunuzla oluşmuş bir şey,ayrılmış olsanız da bu süreçte birbirinize destek olabilmeniz gerek aslında.

   insanın çocuğunun olması korkutucu gelebilir ama hayatın bitti demek değil, bilakis heyecan verici bir şey bu; çevrenin yapabileceği baskılara karşı ve çocuk bakım sorumluluğu konusunda eski sevgilinle dayanışma içinde davranırsanız hayat hepiniz için daha kolay olur derim.

 60. ben belcikada yasiyorum evliyim hamileyim ama doguracagim cocuk kocamdan deyil cocugu kendi nufusuma gecirebilirmiyim yani babsinin adini yazdirmak isdemiyorum

  • Merhaba Ayşe,

   sen veya eşin Belçika vatandaşıysanız iş başka türlü olabilir, fakat Türkiye nüfus kayıt sistemine göre evli bir kadının bebeği otomatikman kocasından sayılıyor. bunu değiştirmek için bebek adına kayyum atayarak önce “soybağının reddi” davası açman gerekiyor, ardından bebeği gerçek babasına veya kendi üstüne kaydedebiliyorsun. adaletsiz bir durum malesef.

   • kocmda bende belcika oturumluyuz ben aslen polanyaliyim kocam turk ama doguracagim cocuk baskasindan cocugu gercek babsinin adina vey benim kendi adima gecirmek icin ne yapmaliyim belcika kanunlarina gore??? lutven bana yardim edin

    • belçika kanunlarını hiç bilmiyorum. halen polonya vatandaşıysan oranın kanunlarının da geçerliliği olabilir. bunlar senin için avantaj, illa türkiyenin dediği saçma şeylere uymak zorunda olmayabilirsin.
     bence belçikada bir kadın hakları örgütüne danış. illa ki vardır kadınlara hukuki danışma hizmeti veren bir yer. sana daha doğru bilgi verebilirler. belçikada bir kadın, çocğunu nüfusa kaydederken illa kocasının üstüne kaydedecek diye bir şey var mı? umarım yoktur! sevgiler

 61. Babası yoksa peki nasıl oluyor? Ben hamileyim, babası beni birkaç kere vurduğu için ondan kaçıp tek başıma bebeğimi doğurmak istiyorum. Babasını hiç bir yere yazmazsam olur mu? Önceden yardımınız için teşekkür ediyorum.

  • Merhaba M,

   öncelikle geç cevap verdğim için özür dilerim, nedense bazı mesajlar görünmüyor, seninkini de tesadüfen fark ettim.
   Büyük geçmiş olsun! Bebeğin nüfus cüzdanında baba adı kısmını boş bırakamazsın, ama ne istersen onu yazarsın. O adamın adını sanını bildirmek zorunda değilsin . Beğendiğin bir ismi baba adı olarak söylemen yetiyor, orada sıkıntı yok.
   Fakat bu adamın sana ve bebeğine zarar vermemesi için kadın kuruluşlarından yardım isteyebilirsin. Kamer Derneğiyle görüşmeni tavsiye ederim sana, sağ tarafta iletişim bilgilerini bulabilirsin. Sevgiler

  • Babanın bunu resmi yoldan öğrenmesi imkansız gibi bir şey. Bildiğim kadarıyla şöyle işliyor, bir insanın doğurduğu çocuklar devletin kayıtlarına geçiyor ve sen de , eğer evlenme ve çocukların da göründüğü bir vukuatlı nüfus kayıt örneği almak istersen (nüfus müdürlüğünden) bu belgede doğum yapmış olduğun görünür. Fakat durduk yerde istenen bir belge değil. işe girişlerde,sigorta işlemleinde filan vukuatlı kayıt ömrneği isteniyor ama iş için istenen bu belgede DOĞUMLAR YAZILMIYOR. yani doğumu ancak, nüfus müdürlüğüne gidip doğumların da göründüğü vukuatlı nğfus kaydı istiyorum dersen belge üstünde görürsün. Bu belgeyi senden başka, baban, annen, gelecekte biriyle evlenirsen o kişi, ve çocukların alabilir. Ama ne diye durup dururken gidip bunu istesin? Hastaneden flan otomatik bir haber verme sözkonusu olmaması lazım. Fakat sosyal yaşamın tesadüfleri daha tehlikeli. bir bebeğin varlığını ailenden saklamak kolay bir iş değil… kendini tehlikede hissediyorsan kamer’e telefon et, sana yardım edebilirler. (sitenin adresi sağdaki menüde var)

   yaşın konusunda: 18 yaş altı cinsel ilişki, çocuğun cinsel istismarı sayılıyor, ama bununla ilgili işlem yapılması için “şikayet” olması lazım. hastane ailene haber veremez, ama doktor senin adına şikayette bulunmaya kalkabilir. genelde öyle olmasa da, bunun bir garantisi yok. dolayısıyla kimlik bilgilerini vererek randevu almadan önce, gidip doktorla konuş kendini garantiye almak için. bu konuyu da kamer’e sorabilirsin. durumunu bilen bir yakının, arkadaşın, devlet hastanesine gidip doktorla konuşabilir, yaklaşımını öğrenebilir. bu onuda katı bir davranışla karşılaşman mümkün, ama senin ve bebeğinin sağlığına öncelik verecektir doktorların çoğu.

   hamilelik, özellikle seninki gibi genç yaşta, riskleri olan bir durum. senin de bebeğinin de sağlığını tehlikeye atacak şeyler yaşaabilirsin hamilelikte. mutlaka kontrol altında olman, doktora muayene olman gerek.

   bebeği kuruma teslim etmeyi mi düşünüyorsun? bunun için de önce kendi nüfusuna alman gerekiyor, ama dediğim gibi bu ailenin kolay kolay bulabileceği bir bilgi değil. fakat eğer çocuğu kendi üstüne kaydetmeden birine vermeyi, hele terk etmeyi düşünüyorsan başına çok büyük işler açılabilir, sakın ama sakın buna kalkışma.

   sevgiler,dikkat et kendine.

 62. 6Yillik erkek arkadasimdan hamile kalmistim fakat ailem baskasiyla evlendirdi onlara soyleyemedim hamile oldumu ama evlendikten 3 gun sonra dogum yaptim cocuk evlendim adamin uzerine gecti 😦 simdi onla bosaniyorum mutlak butlan sebebiyle mahkeme acmisti. Acaba. Bosandigimda cocuk onun uzerinden dusermi. Gercek babasi cocugunu istiyor. Mahkeme olmadan nasil halledebiliriz

  • Merhaba arkadaşım,

   boşandığın zaman çocuk onun üzerinden otomatik olarak düşmeyecek ne yazık ki. çocuk adına kayyum atanarak babalık davası açılacak ve çocuk gerçek babasına bağlanacak. hukukçu değilim ama bildiğim kdarıyla bu iş mahkemesiz olmuyor :((

 63. merhabalar imam nikahlı bir eşim var fakat eşim aslında resmi evli..evli oldugu karısıyla beraber yasamıyorlar…esimle bilerek ve isteyerek bebek yaptık…cunku hicbir sekilde bizim birlikte olmamıı kimse kabul etmiyor hatta bilmiyor bile..eger bir bebegimiz olursa kimse bizi ayıramaz ve esimin yıllardır hayalini kurdugu bebegimize kavusabilicektik…son ilsiskimizden sonra bana karsı degismeye basladı ben bebegin olcagını cok heycanlı oldugumu dile getirdigimde surekli bebek olmucak bosa hayaller kurma demeye başladı…regl 3 gun gecikti hala daha bana regl olcaksın diyip duruyor yarın test alıp bakalım dedim bu seferde bana kendi basımın cagresine bakmamı soyledi bebegi istemedigini soyledi…”senide bebeginide istemiyorum” dedi. ama ben bebeğimi asla aldırmak istemiyorum karısıyla kagıt uzerinde evli gozukebilir ama benim bebegimin babaso o ve istemedigini soyluyor.. ben bebegi aldırmak istemedikten sonra kimse alamaz benden…fakat bebek olursa eger ve esim bizi bırakırsa gerçekten nasıl bir yol izlemem gerek yardım istiyorum sizden…ailem ve onun ailesi bu olayı bilmiyor..

  • Merhaba İpek,

   içinde bulundupun zor durum umarm senin dilediğin şekilde sonuçlanr. evet elbette, sen bebeğini doğurmak istedikten sonra kimse alamaz onu senden.

   ailene ne şekilde yanstmalsn veya kaytlarda bu adam bebeğin babas olarak göstermek istiyor musun, bunlar sana kalmş kararlar. bebeğin velayeti her şekilde sende. eğer babasını resmen kaydetmek istiyorsan, o da kabul ederse bunun önünde hiçbir engel yok, resmen evli olan adamlar çocuklarnı kendi üzerlerine kaydedebiliyorlar. eğer baba çocuğu kaydetmek istemezse ama sen istersen, babalık davası açabilirsin (bebek adına kayyum atanarak), bebekle baba arasnda mahkeme kararıyla bağ kurulur. ondan kendin ve bebeğin için nafaka isteme hakkn da var.

   hukuki durum böyloe ama asl önemli olan sosyal boyut belki de. insanın bir evladı olması, hamilelikle, doğumla bitmiyor. babasıyla bebek arasındaki ilişkinin nasıl olacağnı sen biraz belirleyebilirsin (çocuğu ona tantacak mısın mesela?) ama çoğunlukla adama da kalabilir (sen istesen de çocuğu görmeyebilir, ilgilenmeyebilir vb). bunları etraflca düşünmek lazım ama sanyorum daha vakit var buna. hamileiğin başlarnda düşük riski daha fazla oluyor, 10. haftadan sonra yüzde 1’e düşüyor bu risk, diye biliyorum. ailene söylemek için belki bu süreyi bekleyebilirsin. 8 haftadan sonra aldrma imkanı yok, adam da muhtemelen sana kolay kolay baskı yapamaz bu süreden sonra. ama by süreçte ailenden desteğe ihtiyacn varsa, belki de ne olursa olsun hamileliğin başnda yanında olmaları daha iyi gelir sana… eğer hamileysen, umarm kolay, rahat geçer… sevgiler, istediğin zaman yazabilirsin -ama her zaman hemen cevap veremiyorum.

 64. Ben türkmenıstan vatandaşiyım 5 senedır türkyedeyım 4yıldır ımam nıkahıyla evlendım 2 cocuklarım var vızam yok kımligim yok cocuklarımin yok eşim başka bi bayanla evli olduğu ıçın napabılırım yardamci olun

  • Merhaba,
   eşin başka bir kadınla evli olsa bile, çocuklarna kimlik çıkartabilir, onları kendi üzerine kaydedebilir. Bunu ihmal etmeden yapın. çocukların kimliği olması onların sağlğı için de çok önemli. kimlik çıkartıp aşılarını yaptırmanız lazım. babaları nüfus dairesine giderek çocukları kendi üstüne kaydedebilir. doğum belgesi varsa bunu da yanına almalı. ama çocukların sadece babalarının değil, senin de üstüne kayıtlı olması için kendi kimlik durumunu netleştirmen lazım. çocuklara kimlik çıkartırken türkmenistan kimliğiyle de kendi üstüne kaydedebilirsin belki (bunu bilmiyorum, nüfus müdürlüğüne sorman lazım) senin durumunda vize ve kimlik durumu nasıl işliyor bilemiyorum ne yazık ki. bu konuda göçmen ve mülteci dayanışma derneklerinden ve insan hakları derneklerinden yardım isteyebilirsin. umarım işlerin en kolay şekilde hallolur. sevgiler.

 65. Resmi nikahim yok babasi kizimin kimligini çikartmiyor şuan kizim 3 yaşinda bunun için ne yapmam lazim

  • Kızının kimliğini çıkartmak için babasına ihtiyacın yok Zeliha. Kendi nüfus cüzdanını ve varsa kızının doğum belgesini alarak nüfus dairesine git, kızını senin nüfusuna kaydettir. Baba adı olarak istediğin ismi söyleyebilirsin, istiyorsan gerçek babasnın adını yazdır, istemiyorsan bir isim uydurabilirsin. kızını nüfusa dopumundan sonraki 1 ay içinde kaydetmediğin için 60-70 tl gibi bir ceza ödemen istenecek.

   Kzını bu şekilde kaydettiğinde senin soyadını taşıyacak, senin nüfusuna yazılacak, memleketi olarak senin kayıtl olduğun yer görünecek. Eğer babasıyla arasnda resmen bağ kurulmasını istiyorsan (bu durumda babasnın soyadını da alabilir eğer istersen), babasnın çocğunu tanıma senedini imzalaması lazım. Bunu yapmıyorsa sen mahkemeye başvurabilirsin. kızının adına kayyum atanarak babalık davas açılır, test sonucuyla babası olduğu belirlenince mahkeme kararıyla kızının babası olarak kaydedilir. bu durumda kızın onun sigortasndan, mirasından faydalanacaktır.

   dava açmaya karar verirsen, birçok ilde adliye binasında yer alan baro temsilcisine, varsa kadın hakları bölümüne git, sana avukat desteği vermelerini iste.

   sevgiler, dünya kadınlar günümüz kutlu olsun 🙂

 66. ıyı gunler… evlı bı bayandan ilişki yaşadım (cok buyuk bi yanlış yaptım) evet oldu ama keşkeler fayda etmez neyseki 4 yıl surdu bu durum bu esnada tabiki bayan hala evli ve 2 cocuk oldu benden veya eşinden oldugunu ilk bilemedık gun geldi gun geçti ve bayandan suphelenildi ve yakalandık… bayan boşandı ve babalık davası açıldı dna sonucu her iki cocugun benden oldugu çıktı. peki şuandan sonrası ne olcak? ailem bu durumdu kabulnemıo vede kabulencek gibi deil. bu cocuklar dna sonu benden oldugu belli evli değilim ve olcak bilmiyorum ne yapcam bilmiyorum gecen mahkemeye gitmedim 1 ay sonraya ertelendı suan fazla bı zaman kalmadı mahkemeye cağırılcam tekrar lütfen bi yardımcı olurmusunuz… ( okuyan olursa sakın sakın sakın evli bayanlardan uzak durun basınızı yakmayın ben gibi yol yakınken donun yoksa cok zor gunler sizi bekliyor bilin..)
  1. acaba cocukları ismime almak zorundamıyım?
  2.bu cocuklar ne yapcak ne olcak sonları?
  3.evli değilim die ne gibi ilerliyecek mahkeme sonucu?
  4.ailem hiç bi şekilde kabul etmem dio
  5.bayan katlansın dıo sonuclarına ailem

  • Selam ZZZZZ,
   Zor sorular sormışsun, asıl olarak kendin düşünmen, sorumlu olman gereken şeyler aslunda. hukukçu dğilim ama bildiğim kadarını söyleyeyim;

   1. çocukları ismine almak kendi soyadna geçirmek zorunda değiklsin sanırım ama babaları olarak kaydedileceksin nüfusa. senin sigortandan, mirasından pay alacaklar. aileni kaygılandıran mal-mülkle ilgili sebeplerse, yapabilecekleri hiçbir şey yok, çocukların senden olduğu mahkemede ve testte sabitkendikten sonra onların bakımından sen sorumlusun. kabul etmemek gibi şansın ve hakkın olamaz.

   2. çocuklar ne yapacak? babaları olarak onları düşünmen lazım, değil mi? zor durumda kalmamaları için ne gerekiyorsa onu yapmalısın. umarım bunu onları severek yaparsın. seni babaları olarak tanıyarak büyümeleri onların hakkı. Burada, çocuklarının babası olduğunu sonradan öğrenen bir adamın hikayesi var, oku istersen: http://wp.me/p2hJ60-44
   çocukların, onları sahiplenmeyen, ,ilgi göstermeyen, babalk yapmayan babalarına ileride tazminat davası açtığı örneklr de var. bu durumlara düşmeden insanca, güzel bir ilişki kurarsınız inşallah çocuklarınla. anneleriyle birlikte yaşaman gerekmiyor bunun için. vicdanlı davranmak yetiyor.

   3. evli olmamanın mahkemeyle bir ilgisi yok sanırım. yani seni çocukların annesiyle zorla evlendirmek filan gibi bi ihtimal yok.

   4. ailenin ne dediğinin hiçbir önemi olamaz. mahkeme de bunu dikkate almaz, burada benim görüşümü soruyorsan bence de “ailem kabul etmiyor” diye bir şey diyemezsin kimseye. burada önemli olan çıocuklar. bir çocuğu, annen baban istemiyor diye yüzüstü bırakamazsın herhalde. çocuklar için neyin doğru olduğunu düşünerek hareket etmen lazım. iki tane çocuk doğmuş senden, onlara babalık etmek ve bakmak zorundasın, ailen bunu anlamıyorsa onları da karşına al gerekirse. kabul etmeyip ne yapıyorlar? seni veya çocukların annesini, veya çocukları tehliye atabilirler mi? böyle endişelerin varsa savcılığa gitmeli veya insan hajklarıyla ilgilenen derneklerden destek istemelisin. yok eğer sadece ters davranıyorlarsa veya maddi anlamda desteklerini çekiyorlarsa, artık bir baba olarak dik durmak ve çocuklarına sahip çıkmak senin görevin.

   20 yıl sonrasını hayal et. mahkemeler de olduysa, üstü kapatılacak bir hikaye değil bu artık. o küçük çocuklar, senin bıyunda insanlar olacak ve eğer şimdi onlara babalık etmezsen gelecekte sana “bizi neden istemedin, neden sevmedin” diyecekler. asıl cevaplaman gereken soru budur. anneleriyle ilişkini sürdürmeyebilirsin, ama tıpkı boşanmış anne-babalarda olduğu gibi, sen de çocuklarınla doğru bi ilişki kurmanın yolunu bulmalısın. burada, şimdiye kadar baba bildikleri kişinin babaları olmamasının getirdiği zorluğu da düşünmelisin onlar adına. ben olsam, eğer annelerinin kocası çocuklarla ilişkiyi sürdürmek istiyorsa, onunla da görüşmelerini sağlamaya çalışırdım.

   sevgiler

 67. merhaba zeynep hanım 8 ay önce doğum yaptım ve kızımı kendi nüfusuma aldım çünkü babası evli ilerde okula başlayacağı zaman sıkıntı olur mu ? ne yapmam lazım teşekkürler

  • Merhaba Deniz,

   hanım demene gerek yok bana 🙂 Okula başlayacağı zaman resmi işlerde sıkıntı olmaması lazım, mesela okula kaydıyla ilgili sorun olamaz bence, olmaması gerekir. ama bunu tecrğbeyle bilmiyorum, benim büyük oğlum henüz anaokulunda ve babasının soyadında.

   okulda öğretmeni , arkadaşları vesaire açısından sorun olması, yani işte çocuklarımızı aşağılarlar mı, alay ederler mi gibi kaygılar çoğumuzda var sanırım. bende de var. bunu tamamen engellemek mümkün değil herhalde, çocuk çocukla dalga geçer ve öğretymenler de genelde kötüdür diye düşünüyorum, annesi babası evli olan çocuklarla da ayrımcı alaylar ediliyor (alevi, hıristiyan, başörtülü, gözlüklü, engelli, şişman, çalışkan, zengin, fakir olmak gibi her şey bir sebep buna.) ama asıl olarak, biz yaptığımızı yanlış bulmuyorsak ve çocuklarımıza da o güveni verirsek hayatta daha az örselenirler bence.

   öteyandan çocuğu savaşa sokmaya da gerek yok. bu durumu okul idaresinin bilmesi gerekmiyor. okula kayıtta annenin babanın soyadı ayrı ayrı soruluyor mu bilmiyorum, oğlum bir devlet okulunun anasınıfına kayıtlı, bizden hiç böyle bilgi sorulmuyor. onlar birini veli olarak kaydediyorlar, baktıkları şey o. sen kızının velisi olarak kendin yazılacaksın, soyadlarınız da aynı. okul babasıyla muhattap olup da soyadını sormuyor durduk yerde,zaten gördüğüm kadaıryla babalar veli olarak hayalet eleman gibi bir şey, okul da hep anneyi muhatap alıyor…

   ayrıca eğer istersen, kızının babasının soyadını alması da pekala mümkün. onun evli olması sprun değil. evli adamlar çocuklarını kendi nüfuslarına, soyadlarına alabiliyorlar.

   güle güle büyüsün kızın, iyi emeklemeler dilerim 🙂

 68. Merhaba. Ben 21 yaşında 7 aylık hamileyim evlilik dışı olduğu ve ailemin bu durumu asla kabul etmeyeceğini bildiğim için bebeği birine vermek üzere anlaştım. Şu an ailemden ayrı yaşıyorum yani ailem şehir dışında iş maksatlı bulunduğumu sanıyor ve şu an bulunduğum şehirde yani antepte sosyal güvencem olmadığı için özel muayene oluyorum özel hastanelerde. En son gittiğim özel hastanede bana sormadan gebelik bildirimi yapılmış sağlık bakanlığına bu da benim ikametimin olduğu yani ailemin oturduğu evin aile hekiminin ekranına düşmüş. Gebelik durumundan ötürü bununla özel olarak ilgilenen bir hemşire ben antepteyken eve geliyor ve kız kardeşimden benim hakkımda bilgi almak istiyor kız kardeşim de bekar ve şu an burada değil diyor hemşire de benim telefon numaramı istiyor kız kardeşime de bir gebelik bildirimi yapılmış ablanız bekar olduğuna göre sanırım yanlışlık olmuş diyor. Ben geçen hafta eve geldim hemşireyle yüz yüze görüşmek için ve ona durumu anlattım şu anda devlet benim hamile olduğumu biliyor hemşirenin bana önerisi madem böyle bir durum var bir özel hastaneyle anlaşacaksın ve doğum sonrasında bebeğini öldü gibi gösterecekler bebeğini senden alacak olan bayanda evde doğum yaptım diyerek bebeği üstüne alacak dedi. Veya hastane bebeği öldü göstermeyi kabul etmedi diyelim ben nüfusa gitmesem konuyu orda kapatsam devlet bunun takibini yapar mı yani hastaneden nüfus müdürlüğüne direk bildirim yapılıyor mu benim haberim olmadan? Sizce her şey planladığım şekilde gider mi yani sizin şurada sorun çıkar dediğiniz bir nokta var mı? Bu konuda çok bilgisizim ve feci şekilde öneriye ihtiyacım var doğuma iki ay kaldı ve ben bi an önce atlatmak istiyorum bu süreci. Hamilelik ya da nüfus durumlarının duyulması beni çok sıkıntıya sokar ve bebeğimi de malesef vermek zorundayım. Bu yazdıklarımı göz önüne alarak bana önerebileceğiniz herhangi bişey varsa bunu duymak isterim.

  • Bu bir suç yasal bir şey değil diye biliyorum… Çocuğa bakacak durumun yoksa çocuk esirgemeye verebilirsin herhangi bir şahsa veremezsin……böyle yapıp tutuklananların haberlerini görmüştüm….

  • Özden Merhaba,

   Soruyu bize sorduğuna çok sevindim iyi ki sormuşsun. O hemşirenin tavrı baştan aşağı yanlış. Sakın uyma bu fikre.

   Öncelikle, ailene gebelik bildirimi yapmaması lazımdı, seni evde bulamazsa kardeşine söylemek gibi bir şeye hakkı yok onun, bunlar senin özel bilgilerin ve bunu senden başkasıyla paylaşmaması gerekirdi.

   Sana yaptığı öneri baştan aşağı gerçek dışı. Çocuğu resmi olmayan şekşlde başkasına verirsen ciddi cezalar bekliyor seni. Bunun anlaşılması çok kolay, “evde dopurdum” diyecek olan kişiyi muayane edecek olurlarsa doğum filan yapmadığı hemen anlaşılacak.

   Bunun doğru yolu, bebeği doğurduktan sonra çocuk esirgeme kurumuna giderek onlara teslim etmek. Bebeği kuruma bırakırken, çocuğuma şu ailenin baklmasını istiyorum diyerek anlaştığın aileyi sen kendin bildiriyorsun. Böylece yasa dışı hiçbir şey yapmadan , yalan filan söylemeden bebeğini güvendiğin birine evlatlık vermiş olacaksın. Çocuk esirgeme kurumu 1 sene boyunca bebeğin bu ailenin yanındaki durumunu izledikten sonra çocuğun onların nüfusuna geçmesine izin verecek. Bu konunun ayrıntıları şurada : http://evlenmedendogurabilirsin.net/2014/05/17/hamileyim-ama-duyulursa-mahvolurum/

   Sana önerim, doğumu yapacağın ilin sosyal hizmetler müdürlüğüne gidip bizzat bilgi al. dediklerimin doğru olup olmadığını da böylece görmüş olursun, ne kadar erken bilgi edinirsen o kadar iyi bence.

   ayrıca doğumu devlet hastanesinde de yapabilirsin istersen. bu konuda bir engel yok. hastanenin nüfus müdürlüğüne direk bilgi yapması diye bir şey sözkonusu olmamalı, ben hiç duymadım. doğum yaptığın devlet kayıtlarına geçecektir, eğer doğumun ardından bebeği aşılar vb için doktora götürmezsen bu da kayıtlarda görünür ve seni arayıp sorarlar bebeğinizi getirmeniz lazım diye. bu bakımdan, o sersem hemşire gibi insanlar bu gibi haberleri ailenin yaşadığın eve taşımasınlar diye, aile hekim kaydını değiştirmeni tavsiye ediyorum. bulunduğun yerdeki aile hekimliğine nüfus cüzdanınla giderek oradaki aile hekimine kaydını yaptır. o aile hekimliği takip etsin senin hamileliğini, bebeği vb. Daha sonra ailenin yanına döndüğünde tekrar eski aile hekimine taşıyabilirsin kaydını.

   kardeşin durumunu biliyor mu? ev içinde, hamile olduğunun duyulmasına engel olmak için sana yardum edecek birileri var mı?

   Umarım yardımcı olabilmişimdir, kendine iyi bak, bol şanslar 🙂

   bir not: sezaryen iz yapar, normal doğum tercih edeceksen epidural yaptırma (doğumu yavaşlatıp sezaryene neden olabilir), normal doğumu daha kolay yapabilmek için hamile egzersizlerini ihmal etme, sana da bebeğe de iyi gelir 🙂

   sevgiler

   • Sosyal esirgeme kurumu demişsiniz ama oraya gidersem de kütüğümde filan görünmeyecek mi bebeğimin olduğu ya da başka bi şekilde doğum yaptığım filan? Ailemin duymasından çok korktuğum için bu yolu seçtim yoksa ne kadar riskli bişey olduğunun farkındayım. Yazdıklarınız için de çok teşekkür ederim. Umarım kimseye duyurmadan bu süreci atlatabilirim.

 69. Merhabalar ben sevdigim kızı aileler evlenmemize karşı çıktıgı için kaçırdım güzel bir ilişkimiz var ve bu güzel ilişkiyi birde minik bebegimiz süslendirecek mutlulugumuzu arttıracak lafı uzatmadan bizim resmi nikahımız yok ve yapmamız için biraz para gerekiyor ve biz şuan bütün yatırımı bebegimize yapıyoruz hastanede dogum ücreti falanda çıkacak sanırım ve bebegimiz dogdugunda benim soyadımı alabilirmi ? durumumuzu düzelttikten sonra niikahı yaptırcaz elbette yani nikah olmadan önce onun pembe kimliginde soyadında benm soyadımı yazdırabilecez mi yoksa annesinin soyadını mı alacak ?

  • Merhaba Bekir,

   sorunu biraz geç gördüm kusura bakma 😦 Bebeğiniz sağlıkla doğsun, güle güle büyüsün… bebeğiniz doğduğunda elbette senin soyadını alır. bu sayfanın başında yazdığım gibi gidip ikiniz üzerine nüfusa kaydedeceksiniz bebeğinizi. annenin yaşı 18in altında değil, di mi?

   paranız olmadığı için nikah yapamadığınızı muhtarlık, kaymakamlık gibi yerlere bildirirseniz beljki size bir kolaylık gösteren olabilir.

   ayrıca eğer sevgilinin kendisi sigortalıysa, ya da annesi veya babası üzerinden sigortası varsa, devlet hastanesinde doğum ücreti alınmaz. kontrollere gitmeyi ihmal etmemeye çalışın,

   sevgiler

 70. Hamileyim. İmam nikahli evliyim. Esim baskasiyla nikahli. Bazi nedenlerden dolayi bosanamiyorlar. Bebegimin nufus kaydi nasil olucak babasinin soyadini alsin istiyoruz ama annesi ben gozukurmuyum?

  • Merhaba Yıldızcn sana bir cevap yazmıştım ama nedense görünmüyor, yine yazayım:
   bebeğin babasının soyadını alabilir, problem yok, annesi de sen görünürsün elbette. tıpkı benim kendi çocuklarımı kaydettiğim gibi, babasıyla beraber nüfusa gidip tanıma senedi imzalayacaksınız. eğer sen evli olsaydın çocuğu eşinden başkasının üstüne kaydedemezdin (mahkemeye gitmen gerekirdi). ama adam evli olduğu zaman, evlilik dışı çocuğunu kendisi ve çocuğun annesi üstüne kaydedebiliyor. eşitsizlik işte…

   sevgiler

 71. Tanıma yoluyla kayıt altına alınan çocuğun ilerde anne babası evlense de bu kayıt değişmiyor,tüm resmi kurumlar onun bu kaydını görüyorlar ve nüfus kayıt örneğinde de bu bilgi yer alıyor. O yüzden ısrarla yakın zamanda evlenecekseniz çocuğu sonra kayıt ettirin diye ısrar etmişliğim olmuştur. Öte yandan evli annenin tanıma yapamıyor oluşu çok büyük bir sorun gerçekten, sistem çocuğu annenin eşine otomatik olarak kayıt ediyor. Babası çocuğunu tek başına tanıma da yapamıyor kadında olduğu gibi.O yüzden bunların yeniden düzenlenmesi lazım.

 72. Merhaba acil cevap ben evliyken başkasından çocuğum oldu ve hastane oz babasının ismini yazdirdim esimle boşandıktankkızımın babasıyla evlendik ama kızımın kimliğini babasının üstüne çıkartamıyorum eski eşimin üstüne geçmiş ilk önce eski eşinin üstüne çıkartın sonra dava açıp oz babası üstüne alsın dedi

  • Merhaba Tuba,

   mesajını atlamışım özür dilerim 😦 Sana söylenen bilgi malesef doğru. Kızının adına “kayyum atamak” yoluyla babalık davası açılacak ve mahkeme kararıyla öz babasına bağlanacak. Bunun için bulunduğun şehirdei baroyla, varsa baronun kadın hakları merkeziyle görüşmende fayda var. hukuki süreç konusunda baronun verdiği destek sana eksik gelirse, birçok ilde şubesi olan insan hakları derneğine de danışabilirsin, bilgileri olabilir… sevgiler

 73. birşey sormak istiyorum..! yaptıgınız şeyin dinen caiz olmadığının bilincindemisiniz? yani kurani kerimde müslümanlık dininde evlilik dışı ne ilişki neden cocuk var !!! cok rahatlıkla anlatmışsınız garıbime gitti .. sonuçta ölüm var bu dünya gelip geçici neye bu kadar direniyorsunuz? direnciniz allahamı? yasaklarına mı? peygamberimize mi? kitabamı ?? herşey aleni yazıyor neyi inkar ediyorsunuz ???

  Zeynep hanım demişssiniz ki sertap erenerden asholan aşktır…

  aamaaa asholan ölümdür … sizin akıl dışı fikirleriniz dinsiz yaşamınızın en büyük örnegidir.

  • Merhaba Vildan,

   soruna kısaca cevap vereyim: yaptığımız şeyin SİZİN GÖRÜŞÜNÜZE GÖRE dinen caiz olup olmadığı beni şahsen hiç ilgilendirmiyor. herkesin inancı kendine. çıkıp burada kimsenin davranışını kendi inancınızla yargılayamazsınız. siz doğru bulmuyorsanız evlilik dışı çocuk yapmayınız. ama bizi ve çocuklarımızı yargılama ve kötüleme hakkına sahip değilsiniz.

   siz ölümden sonrası için yaşayabilirsiniz, ben şahsen bugün oalnları ve içinde yaşladığımız dünyada çocukların neyle karşılaşacağını gerçekçi olarak düşünmek zorundayım.

   cennette gılmanlarla mutluluklar diliyorum size.

 74. Merhabalar benim bir oglum oldu ve 3 aylik ama babasiyla evli degiliz sorunumuz su ki kimlik cikartamiyorum ogluma biz danimarkadayiz ve babasi turkiyede turk konsulusu dogum belgesinde babasinin ismi olcak diyolar napacam yardim edin

  • Merhaba,

   oğlunu güle güle büyüt. Yurtdışında süreç nasıl işliyor bilmiyorum. Babası bebeği kabul ediyor mu? Türkiyedeyken bir nüfus dairesine giderek bilgi alması sağlıklı olabilir. Konsolosluk bir çare önermiyor mu? Normalde herhangi bir isim bildirerek çocuğu kaydedebilirsin. Tanıma senedinin (babasının gerçek adını yazdırmak ve baba olarak kaydetmek için gereken belge) anne ve baba tarafından, ikisi bir aradayken yapılması isteniyor Türkiyede de. Sizin durumunuzda belki postayla göndermek, vekalet vb mümkündür… çocuğun kimliği olmadığı için türkiyeye gelmeniz de mümkün değil, anlıyorum. kahdem.org’a bir danışın isterseniz, avukatlardan bilgi alabilmek için.

 75. slm herkese arkadaşlar bız ınsanlar her zaman hatalar için varız hepimiz yanlışlar yapabiliriz sevmek her zaman her seyin ustundedır sızlerden rıcam burda hıc hukuktan anlamayan arkadaşlarımız var ne olur yanlış bilgiler vermeyın en güzel olanı bır hukukcuya sormak tşkr herkese.tayfurr_30_@hotmail.com

  • Selam Tayfur,

   Hukuk konusunda sana katılıyorum. Buradaki soruların konuyu bilen hukukçular tarafından cevaplanması için benim de girişimlerim oldu ama soruları araştırıp cevap veren hukuk öğrencisi arkadaşlarım dışında sistemli desteğe ulaşamadım. Soruları kahdem’e yönlendirmeye çalışıyoruz. Burada sorulan soruları cevaplayacak hukukçu tanıyorsan bizimle iletişim kurabilir…

   Kişilerin bizzat gidip avukatlara sorması veya baroya danışması tabi daha doğru ama herkes bu imkana sahip değil; küçük yerlerde yaşayanlar gizlilik için de avukata gitmekten çekiniyor. Bu yüzden internet kanalını açk tutmamız lazım.

   sevgiler

 76. Anne ve baba ikisi de bekar ama anne babaya hamile olduğunu söylemek istemiyorsa vaya babaya ulaşamıyorsa neler olur?

  • Bir çok şey olabilir tabii… Anne bebeği doğurursa, gidip kendi üstüne nüfusa kaydedebilir, “baba adı” hanesine istediği herhangi bir erkek adını yazdırabilir. Burada annenin başka bir erkekle anlaşması, evlenerek veya evlenmeden çocuğun babası olarak başka bir erkeğin kaydedilmesi de mümkün.

   hukuken, babanın bir gün durumu öğrenip “bu benim çocuğum” demesi, babalık davası açıp onu kendi nüfusuna geçirmesi mümkün, bildiğim kadarıyla.

   uzun vadeli düşünelim: çocuk büyüdükçe soracağı çeşitli soruları nasıl cevaplayacağınızı bilemeyiz. hukuku geçelim, sosyal açıdan, vicdanen, bu çocuğa babasıyla ilgili bir şey söylenmeli. babası 20 yıl sonra “benim neden haberim yok?” diye sorabilir veya çocuk “anne, babamı benden neden sakladın?” diyebilir… bence şimdiden, tüm kararları verirken buna göre davranmak lazım. hukuktan önce, çocuğu düşünerek. Tabii ki, bir erkeğe ondan hamile olduğunuzu söylememenin 1001 türlü, son derece haklı sebebi olabilir; burada da sizi yargılamak kimseye düşmez, ama bazı şeyleri sonradan öğrenmenin çocuk üstündeki etkisini düşünmek lazım, sizin de çevrenizde örnekler vardır eminim…

 77. Peki baba Türk, anne Endonezyalı olursa, bebek Endonezya’da doğduysa ama anne öz babasıyla evlenmek istemediğinden veya başka biriyle de evli olmadığından bebek için doğum sertifikası ve nüfus cüzdanı Endonezya’dan alınamıyorsa, Türk büyükelçiliğinden alınacak bir “babalık tanıma senedi” ile çocuk için nüfus cüzdanı Türkiye’den çıkarılabilir mi?

  • Bilmiyorum 🙂 Elçiliğin tanıma senedi dahil gerekli belgeleri orada da sağlyor olması gerekir ama bunu onlara sormalısınız.

   • Zeynep hanim merhaba anladigim kadariyla elinizden geldigince herkesi aydinlatmaya calisiyorsunuz bana yardimci olursaniz cok sevinirim konuyu soyle anlatayim turkmenistan vatandasi bir bayanla 1 yil once evlendik ama vizesi bittigi icin ve dondugunde 5 sene deport olacagi icin nikah yapamadik 3 gun once bir cocugumuz oldu istanbul da ama nufusa gittigimde cocugu kayit yaptiramadim herhangi bir yol da gostermediler yardimci olursaniz cok memnun kalirim

 78. Merhaba. Benim mayıs ayında evlilik dışı bir oğlum oldu. Fakat bebeğin öz babası o dönemde çocuğu kabul etmediği için çocuğu evli bir adamla benim çocuğummuş gibi gösterdim. Neden direk kendi nüfusuna almadın diyecek olursanız ailemin öğrenmemesi için bu yola girdim. Çocuk şu anda benimle beraber biz yurtdışında yaşıyoruz. Çocuğumun öz babası bu durumdan pişman olduğunu ve çocuğa kendi soyadını vermek istediğini söyledi. Bende zaten bunun olmasını istiyordum. Şu an için yine evlilik gibi bir düşüncemiz yok ancak o da yanımıza gelecek ve beraber yaşayacağız. Şimdi bebeği öz babasının nüfusuna almamız için izlememiz gereken yol nedir? Ve neticede ben baba adını yanlış bildirdiğim için bunun herhangi bir cezai yaptırımı var mıdır?

 79. 20 yil once resmi nikahli bir esim vardi.sonea yrildik ve hamile idi sonra izlerini kaybettim ondan bir kizim.oldu.sonra bi koz yillar sonra beni buldu.simdi soy adini degistirmwk istiyorum.zira uvey babanin soy adini almis.anne uvey baba ilede ayrilmis.litfen bir cvp yazin

 80. slm saygılarımla arkadaşlar bazı yazılanları okudumda cook yanlışlar var hem kocanızdan daha ayrılmadan başkası ile yasadıgnız ilşkiden olan cocuguda eskı esinize yukleyee çalışıyorsunz arkadaşında olur her sey tamm ama

 81. merhaba benim evli yabancı bir kadından çocuğum oldu çocuğu sadece kendi üzerime almak istiyorum ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz

 82. Slm ben evliyken boşanmadan başkasınan imam nikahli evlendim ve bi çocuğumuz oldu şimdi eski eşimin üstüne çocuğun kimli şimdiki imamnikahli eşimle resmi evlendik ama çocuğumuzun kimli duzeltemedik yardimci olun lütfen

 83. Bende kacagim yani vizam yok ama imam nikahli evlilik yaptim ve bir çocuğum olucak nasil olucak benim bu durumum

 84. merhaba benim babamın gayrimeşru bir çocugu var nüfüsta kendi adına mı kayıtlı degilmi nasıl öğrenebilirim ?

 85. mrblar acil bir cevaba ihtycm var yardımcı olurmusunuz. BEN ÜNİVRSİTE ÖĞRNCİSİYİM VE HAMİLEYİM SEVDİĞİM İNSANDAN FAKAT AİLEM HAMİLE OLDUĞUMU BİLMİYOR VE DOĞUM GERÇEKLEŞTİĞİNDE DE HABERLERİNİN OLMASINI İSTEMİYORUM BENİM NE YAPMAM GEREKİYOR YARDIMCI OLURMUSUNUZ.

 86. Evliyim ve baskasindan çocuğum var dava 5 senedir suruyo baskasindan bebeğim 2 aylik nasıl kimlik çıkarırım

 87. Şimdi ben bekarim kocam evli ve hamileyim yakinda çocuğumuz dünyaya gelecek baba ismi ve soyadı eşimin üstüne olsun istiyorum bunu için resmi karısının imzası falan gerekiyor mu kimlik çıkartmak için bebeğe anne adı benim adım olur mu

 88. Annem 13 yaşındayken babam olucak adam annenemi kandırıp kızını bana ver demiş aneanemin adli dengesi yerinde olmadığı için babam ne demişse inanmış ve tamam demiş kız senindir al götür demiş annemde o sırada arkadaşlarıyla oyun oynuyormuş anneannem onu yanına çağırıp kızım hazırlan bu adayıyla onların evine gideceksin demiş annem her ne kadar istemiyordum tanımıyorum gitmek istemiyorum desede aneannemle babam zorla arabaya bildirmişler ve babam onu alıp eve getirmiş anneannemde herkese kızım kocaya kaçtı diye ilan etmiş ve kısacası annemin hayatını söndürdüler…

 89. Ben 5 yıldır imam nikahli evliyim bir çocuğum oldu eşim kendi soyadını verdi onun kutugunde gözüküyor ben ise ennesi olarak tanitildim şimdi sekiz aylık hamileyim ve kimliği üstüne cikarmiyaçağını söylüyor bu durumda ne yapmam gerekiyor önceki çocuğum onun adına kayıtlı onun kimliğini alıp gidersem ikinci çocuğu onun kutugune çıkarma imkanim varmi

 90. 2 bucuk yil once evlilik disi bir bebegim oldu ve babasi sahiplenmek istemedigi icin cocuk benim nufusuma kaydoldu ve benim soyadimi tasiyor. 1 yil oncede ben bir baskasiyla evlendim ve cocugumun nufusunu simdiki esimin uzerine gecirmek onun soyadini vermek istiyoruz . boyle birsey mumkunmu eger mumkunsede sartlari nelerdir.

 91. Merhaba konuyla alakalı bişi sormak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim ben evli olmadan sevgilimle bi birliktelik yaşadık çocuğumuz olmuş ama bundan benim haberim yok şuan kızım 4 yaşında ve bunu bana yeni söylüyor babalık davası açacam diyor bu durumda bana söylemediği için babalık davasında çocuğun velayetini alabilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim

 92. Merhaba benimde bir sorum olacaktı şimdiden teşekkür ederim evlilik dışı doğan bebeğin kimliğinde doğuran annenin adı yazılıyor mu yoksa adamın nikahlı eşinin adımı yazılıyor

 93. Ben şunu sormak istiyorum en kisa zamanda cevap atarsanız çok sevinirim. Evlilik disi dogan Çocuk babanin kütüğüne alındığında annenin bulunduğu kütük te de görünüyor mu? Annenin babası ya da annesi vukuatli nüfus kayıt örneği aldığında orda evlilik dışı doğa çocuk görünüyor mu?

  • Kayıt alırken isteğiniz üzerine çocuğun tanıma senediyle tanınmış olduğu görünüyor.istemiyorsanız çocukla ilgili bir işlem yapmayacaksanız istemiyorsanız memura belirtiyorsunuz görünmüyor.

 94. bı arkadasım talıhsız bı olay yasadı 15 yasında olmaması gereken bı olay geldi basına ve dogum yaptı devlet hastanesınde olayı sadece annesı bılıyodu nufus mudurlugune gıdıp bebegı kayıt ettırdıler ama bebegı yetitrme yurdu aldı annede cocuk koruma bırımı tarafndan yardm aldı olayı kımsenın ogrenmemesı ıcın kız sımdı evlendı ve hamıle dogum yaptıgında babası nufusa gıttıgınde bu olayı ogrenır mı

 95. Evlilik dışı babası tarafından noterde tanınmış 15yaşında bir kızım var babasıyla hiç görüşmesi fakat onun nüfusuna kayıtlı.ben okulda bir işlem yapacağım zaman e okulda babası veli olarak görünüyor anne bölümüne giriş yapılamıyor.benim bilgilerimin girilmesine sistem izin vermiyor.ne yapmalıyım?

 96. SLM BENIM ESIM SURIYELI VE YENI COCUGUMUZ OLDU BUNA NASIN NUFUS CIKARACAM OGLUMA ESIMDE GECICI KIMLIK KORUMA BELGESI VAR DINI NIKAHLA EVLENDIK YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM

 97. Merhabalar arkadaşlar ben birşey sormak istiyorum ben eşimden boşandım ama bir sürü borcum vardı ve tek başıma ödeyemedim ailemde yardımcı olmadı bu süre zarfında birisiyle tanıştım ve bana yardımcı oldu beni borcum la kabul etti sonra beraber yaşamaya başladık borcu ödedik beraber çalışıp ama iddet müddeti kalkmadan hamile kaldım bu durumda dogum yapınca çocuk kimin üzerine geçer ve nüfusa doğduğu gün kayıt yaptıra biliemiyiz hamile oldugum için nikah yapamadık bana yardımcı olun lütfen

 98. Merhaba,
  Siz sevgiliniz ile yaşayarak bir çocuk dünyaya getirmissiniz dolayısıyla nüfusa beraber gitmissiniz lakin benim merak ettiğim unsur doğumu babadan gizli olarak gerçekleştirdigimiz zaman nüfus kaydını nasıl tamamlıyoruz ?

 99. Merhabalar ben azeri vatandasiyim turk vatandasindan evlilik disi 7 yasinda bi kizim var resmi nikahimiz olmadi ve cocuk dogdugunda benim hic bi bilgim olmadigi icin cocugu kendi nufusuna kaydetti suan kizimla azerbaycandayim ama turkiye evlenip yerlesmek istiyorum cocugun babasi cok lanet bi adam bi baskasiyla evlendigimi duyunca hic bi sekilde vekalet vermem diyor ve surekli cocugu benden alacagina dair tehtit ediyor kizimi eger azarbaycan vatandasligina kaydetirirsem ve soyadimi verirsem azeri vatandasi olarak turkiye giris yapa bilirmi acaba yada baska alternatifler yokmu hic kizimi turkiye goture bilmek icin lutfen eger bu konuda bilginiz varsa yardim edin rica ediyorum sizden cok zor durumdayim burda ne gide bilecek kimsem nede kalacak yerim yok simdiden tesekkurler

 100. Iyi gunler. Ben yabanci ulke vatandasiyim. Esim turk. Esimle tanistim ve evlilik disi kizimiz oldu .dogumu da evde yaptim. Evli olmadimiz icin bebege nufuz cuzdani cikartamadik. Suan 9yasinda ve okula gidemiyor
  Daha gecen sene nigah yaptirdik biraz ugrasin ardindan ama kizim evde dogdugu icin nufuz cuzdani cikartamiyorum ne yapabilirim lutfen yardim edin.

  • Merhaba bende benzer bi konudan muzdarip oldum napıcagimi bilmiyorum bende türk vatandaşıyım eşim yabancı cocuma kimlik cikartamiyorum

 101. Mrb ben bi sorum olucak cvp verirseniz sevinirim benim ilk eşim resmî nikahlı ikinci eşim imam nikahlı ikinci eşimden çocuğum olursa nüfus cüzdanına benim ismim ve imam nikahlı eşimin ismini yazdıra biliyormuyum cvplarsanız sevinirim

  • İmam nikahiymis ne kadar bozuk insanlar var ya peki o ikinci esin isteklerini karsiliyormusun eşit davranıyormusunuz yada ilk eşinizi eskisi gibi mutlu ediyormusunuz ne kadar ezik insanlar var ya yazık değilmi ilk esinize siz mutlusunuz belki ya o bundan memnunmu ya o imam nikahlı dediğin o nasıl bir kadinki ikinci eş olup insanların yuvasını yıkmaya çalışıyor bu resmen neyse ya yazıklar olsun öyle erkek ve kadına bişey demiyorum

   • İmam nikahiymis ne kadar bozuk insanlar var ya peki o ikinci esin isteklerini karsiliyormusun eşit davranıyormusunuz yada ilk eşinizi eskisi gibi mutlu ediyormusunuz ne kadar ezik insanlar var ya yazık değilmi ilk esinize siz mutlusunuz belki ya o bundan memnunmu ya o imam nikahlı dediğin o nasıl bir kadinki ikinci eş olup insanların yuvasını yıkmaya çalışıyor bu resmen neyse ya yazıklar olsun öyle erkek ve kadına bişey demiyorum

     • Boyle karınızı aldatacaksiniz madem hiç evlenmeyin o kadının günahına hic girmeyin yazık değilmi ona göz yaşı dokturuyorsunuz Allah bunu yanınıza kar bırakır sanıyorsunuz evlenmeyin kardeşim gidin hergün bir kadınla gününüzü gün edin çocuk yapın nüfusunuza alın haksızmıyım niye beddua alıyorsunuz ki vebal altına giriyorsunuz ben bunu anlamiyorum o ikinci kadın olmayı kabul edip dünyaya çocuk getiren karektersizleride Allah bildiği gibi yapsın Islah etsin o dogurduklariyla terbiye etsin bir ömür inşallah

     • O çocuğada yazık be yarın birgun öğrendiğinde neler hissedecek neler yaşayacak er yada geç birgun evlilik dışı olduğunu öğrenecek bundan Kacis yok ona böyle birşey yaşatmaya hakkınız var mı peki neyse edepsizlerden edep beklemek dehşettir Allah ıslah etsin ya bişey demiyorum

  • Bırak kardeşim ya kimlik kolay çıkıyor ama ya sonrası o çocuk büyünce yakanıza yapısında ne diyeceksiniz evlilik dışı ya ne demek bu o çocuk için bir yıkım bu yazık bişey demiyorum.

 102. Ne kadarda doğru yazmışsınız bu devirde herkes herşeyi yaşıyor ister çocuk sahibi oluyor ister evleniyor
  ister evlenmeden anne baba oluyor bazen eşiyle yıllar süren boşanma davaları sırasında başka birini sevebiliyor .bence bu kimlik çıkarma konusnda eski eşlerin mahkeme başlangıç tarihine ve gidişata bakılmalı cocuklara hiç bir şekilde yansitilmamali.

  • Iyi günler ben eşimden bosandim 19 01 2017 tarihide kararı aldim ama nikahliyken başkasından hamile kaldim 02 01 2017 tarihinde dogum yaptim olumun kimliğinde bosandim kisinin mi yazar ismi yoksa imam nikahlı esiminmi cevap yazarsanız sevinirim

 103. Şuan 4,5 aylık hamileyim, bi kızım olucak, evli değiliz ve babası Amerikan. Aynı zamanda Satanist. Mayıs ayında evlenmeyi planlıyoruz ve Temmuz’da da kızımız doğuyo 😉

 104. Evlilik disi bir bebeym var bebegin babasi alcam diyor ama kimlikte esimin ismi yaziyo alabilirmi acaba yardimci olursaniz sevinirim

 105. Merhaba bir sorum olucak ……28 yaşında bekar eşim 26 yaşında yabancı uyruklu boşanmış Türkiye de oturma izni Yok 3yıldır beraber yaşıyoruz bi çocuğumuz oldu nüfusa gittik kimlik vermediler annenin bekarlık belgesi Laz’ım noter onaylı kaymakamlık onaylı ülkesinin konsolosluk onayı lazımmış bir sürü şey saydı ne yapabiliriz acil olarak cevap bekliyorz teşekkür ler herkese

  • Merhabalar aynı sorunları ben yaşıyorum bütün işlemleri yaptırdım sayılır sadice konsolosluk kaldı vericeklermi bilmiyorum ama bütün herşey hazır birtek konsolosluk bekliyorum bu ayın 28 nufusa tekrar gideceğim belli olucamış

 106. sa şimdi sorum şu bır kız cocuğu 16 yasında anne olur evlılık dışıdır baba hıcbır şekılde kabul etmez cocuk kızın babasının kutuğüne kayıt edilir ozaman oradaki memur oyle olması gerektiğini söyler cocuk devlet yuvasında kalır anne nın yanıda değil sonra cocuk evletlık verilir sonrasında bu cocuk hala annesının nufusunda gözükmektedir bu nufustan nasıl sıldırıle bilinilir yardımcı olabilirseniz cok müteşekkir kalırım

 107. Merhaba ben imam nikahli evliyim bir kizim oldu simdi 15 gunluk resmi olarak ben bosandim resmi nikahin dilmasi icin 10 ayin dolmasini bekliyorum bana oyne soylediler kizimin kimligi cikmiyor suanda eski esinin soyadini alir diyolar ne olur yardimci olun yeni esimin soy ismine gecirmek istiyorum ben

 108. Ben felit yani ben erkekım evliyim ve başka bir bekar kadınla imam nikahlı evlendim ve ondan bir çocuğun oldu onun kimliğini nasıl çıkaracağım

 109. merhaba ben evli bir erkeğim eski sevgilim de bir başkasıyla evlendi şu an onunla aynı evi paylaşıyor ama benden hamil çocuk erkek veya kız henüz belli değil nüfusuma geçirebilirmiyim yoksa süreç nasıl işleyecek bu arada sevgilim zaten eşinden boşanacak

 110. Oglum 6 yasında ve ilk eşimin üstüne kendi babası yok kütükten düşük olum kendi üstüme almak istiyorum

 111. Peki anne evli olduğu halde çocuğu kendi üzerine kaydetdirebiliyormu.babanın nüfusuna kaydetmek istemiyorsa

 112. Iyi geceler. Bende 2012 de evlilik dışı bir oğlum oldu . Daha sonra başka biriyle 2013 de evlendim. Yaklaşık 5 sene olacak. Oğlum benim üstüme kayıtlı şimdiki eşim kendi öz ve öz oğlu gibi hem ilgilendi hemde sevdi şimdi onu adını ve soyadını vermek istiyor ne yapacağımızı bilmiyoruz kime sorduysak böyle mahkemeler paranla konuşur dediler. Mahkemeye verecek bi babası yok oğlumu baba adı sahte gerçek değil bana yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım

 113. Merhabalar benim eşim arap vizesi bitti ve şuan kimliği yok çocuğumuzun kimliğini nasıl çıkarta biliriz eşim soyadını vermek istiyoruz resmî nikahımız yok imam nikahlıyız

 114. Merhaba ben azeri vatandaşıyım evlilik dışı doğmuş 7yasinda bi kızım var babası türk vatandaşı ve babasının nüfusuna kayıtlı şuan azerbaycandayim ama kızımla beraber turkiye gitmek ve oraya yerleşmek istiyorum kızımın babasıyla senelerdir görüşmüyorum iletisimiz yok çocuğuyla ilgilenmiyor bile burda yani azerbaycanda kızımı kendi nufusuma kayıt yaptırıp soy adımı verirsem azeri vatandaşı olarak turkiye goture bilirmiyim yada başka bi alternatif varmı ne yapa bilirim allah rızası için yardım edin lütfen gerçekten çok zor durumdayım azerbaycanda ne kalacak yerim nede gide bilecek kimsem yok turkiyede bi ablam var suan türk vatandasyla evli ve kendiside Tc vatandaşı ona gitmek istiyorum ne olursunuz yardım edin lütfen teşekkürler

 115. Merhaba ben azeri vatandaşıyım benimde evlilik dışı 7 yaşında bi kızım var babası türk vatandaşı ve babasının nüfusuna kayıtlı şuan azerbaycandayim ama en kısa sürede kızımla beraber turkiye gitmek ve oraya yerleşmek istiyorum bunun için ne yapa bilirim lütfen yardım edin azerbaycan’da kızımı kendi nufusuma kayıt yaptırıp soy adımı versem azeri vatandaşı olarak turkiye goture bilirmiyim allah rizası için yardım edin lütfen gerçekten çok zor durumdayım azerbaycanda ne kalacak yerim nede gide bilecek kimsem yok turkiyede bi ablam var suan türk vatandasyla evli ve kendiside Tc vatandaşı ona gitmek istiyorum ne olursunuz yardım edin lütfen teşekkürler

 116. Ben suan iddet muddetinde olan bir bayanla birlikteyim ve hamile coxugumuzu aldirmakta istemiyoz iddet suresi dolmaya 2 ay felan kala dogum yapacak nufusa gec kaydettirmeyi dusunuyorum hastane dogum tarihiyle ilgili nufusa bir bilgi veriyormu cunki iddet suresinde dogan bebek eski esin uzerine cikiyormus ne yapmam lazim yardimci olursaniz sevirim

  • Evet hastane bilgi veriyor, çünkü nüfus kaydına doğum belgesiyle birlikte gideceksiniz, onda da tarih görünecek. hastane kayıtları takip edilir, belgede oynama yapmayın… (doğan bebek nüfusa kaydedilmezse bu çocuğa ne oldu diye araştırılabilir). tatsız bir durum ama maalesef bebek eski koca adına otomatik kaydedilecek ve sonra gidip dava açarak durumu düzelteceksiniz (sulh hukuk mahkemesinde soy bağının düzenlenmesi davası olmalı bildiğim kadarıyla)

   NOT: Normalde yorumları cevaplamıyorum artık, bunu tesadüfen cevapladım. Aslında bu bilgilerin hepsi sitede var.

 117. Merhaba 😊 baba bekar annede boşanmış fakat 300 günlük süreyi tamamlamamış ise sonuç ne olur ? Bilginiz var ise lütfen yanıt bekliyorum…

 118. Merhaba ben elif eşim asker ama resmi nikahımz yok 2 hafta sonra çocuğumuz dogacak kimliğini cikartirken eşimin soy ismini alabilir mi

  • Merhaba, sitenn girişinde de belirtğim gibi artık soru cevaplamıyorum aslında, yorumunuzu da tesadüfen gördüm. Sordupunuz sorunun cevabı sitede var aslında. elbette çocuğunuz babasının soyadını alabilir. ama bunun için onu nüfusa kaydederken birlikte gitmeniz ve onun tanıma senedi imzalaması gerekir. izin alıp askerden gelirse bunu yapmasında bir engel yok. vakit kaybetmemenizi öneririm, çocuğun aşıları vb için kimlik gerekecek, 1 ay içinde çıkarmazsanız cezası var – çok büyük bir meblağ değil, sadece para cezası. Canınızı sıkmak istemem ama kimin başına neyin geleceğinin belli olmadığı ülkemizde hele de askerde olan bir babanın, çocuğu vakit kaybetmeden tanımasında fayda var.

 119. Ben bir evlilik yaptım ve anlaşamayıp boşandım boşandıktanbir süre sonra erkek arkadaşımdan hamile kaldım ve bir kızım bebeği dünya ya getirdim erkek arkadaşımla henüz evlenmedik ve buralıda diyil zaten boşandıktan sonra 300 günlük bir süre dolmadan hemile kaldığım için ve erkek arkadaşımlada evli olmadığım için kimlik çıkartamıyorum kendi üstümede alman için önce eski eşmin üstüne yapmaları sonrada mahkeme açıp çocuğu kendi üstüme alabilcegim söylendi ama eski eşimle boşanmamız çok sorunlu olduğu için böyle bişiy yapmam imkansız ben nasıl bebeğimin kimliğini çıkarta bilirim başka bir yolu varmı yardımcı olursanız gerçekten çok mutlu olurum…😔

  • Merhaba Bahar,

   öncelikle, önemli olan 300 gün geçmeden hamile kalmak değil, doğumun o 300 gün içinde olup olmadığına bakılıyor
   doğumu 300 gün içinde yaptıysan bile nüfusa gidip kendi başına kimlik çıkartırsın. bunun için eski eşinin gelmesine gerek yok. ama çocuğu eski eşin üstüne kaydetmelerine engel olamıyoruz bildiğim kadarıyla. sonra sen soybağının düzenlebnmesi için dava açıyorsun. dolayısıyla eski eşinin durumdan haberdar olması söz konusu olabilir (olmaması için tedbir koymak da mümkün müdür, bilemiyprum. bunu baronun kadın hakları birimine bir sor istersen). neyse, eski eş haberdar olsa da olmasa da yapacağı bir şey yok zaten onun, çocuğun kimliği çıktıktan sonra düzeltilip öz babasının üstüne geçirilecek. mahkemeyle uğraşmak hoş değil tabii, ama durum bu. gözün korkmasın, sen git çocuğun kimliğini çıkar, eski eşinin adına bile olsa çocuğun kimliği olsun. hastaneye filan gitmesi gerektiğinde bunlar önemli… zaten bu sistemde maalesef önce yanlış bilgiyle kimlik çıkmadan düzeltmek için dava açmak da mümkün değil bildiğim kadarıyla. araştırdığında başka bir sonuçla karşılaşırsan bilgileri burda paylaşmanı rica ediyorum. bebeğini güle güle büyüt 🙂 sevgiler.

   • Sorulari cevaplamıyorum demişsiniz.lutfen çok rica ediyorum benim soruma bi bakin lütfen.ben bulamadim soruma cevap sıtede

    • Merhaba Zulayha,

     bu özel bir hukuki konu, sorunun cevabını ben de bilmiyorum. Bunu hukuk sitelerine sorman daha doğru. Kadın hakları ve çocuk hakları alanında çalışan derneklere telefon ederek de bilgi edinmeye çalışabilirsin, sitenin sağ tarafında derneklere ait bağlantılar var.
     Bu siteyi takip eden hukukçular varsa ve sorunun cevabını biliyorlarsa onlar da aşağıda açıklama yapabilir. Sevgiler

 120. Meraba.Ben 17 yaşindayim ve 2 yaşlarinda kizim var. 18 gırmedığim için mahkeme açildi kizima Veli olarak annemi yazdık.mehkeme daha kapanmadı 2 yıl önce açilan mehkemeye şimdi çağiriliyoruz.ben kizimi kendı adima almak ıstıyorum.yurtdişinda yaşiyordum.2 yıldır burda kaldim.kizima pasport,vıza vermiyorlar.
  Şimdi kizim annemin adina geçerse ben 18 gırdığim zaman tekrar kizimi almak ıçin mehkeme açmam gerekiyormu.?yada hemen ben Veli olarak kabul edılecekmıyım.lutfen çooook acil•
  Mart in 3 de 18 gırıcem.hemen kızima pasport vıza ışlemleri yapabılırmıyım.
  (Nikahli evliyim ve ailemden bu durum hakkinda mahkemeye şikayet yok.)
  Lütfen bılgısi olan yazsın.beklıyorum

 121. Hayırlı geceler. Oğlum 16 aylık ve kendisine Pasaport çıkartmak istiyoruz. Ben ( Bababası ) Mavi kart sahibiyim. Yani alman vatandaşıyım ve türkiyede yaşıyorum Eşimle 2.5 senedir evliyiz. Nufus kayıt örneğimde Eşim ve oglum görünmüyor. Haliyle oğlumun nufusunda da ben Babası olarak görünmedigim için Muafakat belgesi alamıyorum Noterden. acaba biri yardımcı olabilirmi ??

 122. Prki çocuğu babasının soyadını çıkartabilirmiz? Artık babanın soyanını kullanmasını istemiyorum benim soyadımı taşısın istiyorum bunun için ne yapabiliriz?

 123. ne bicim insanlarsınız yaaa. sırf kendi egonuz için cocuk doguruyorsunuz. o cocuk ılerde neden evlenmedınız demeyecek mı? Ya da benım babam nerde demeyecek mı? kanun hukuk ne ıcın var . kafanıza gore cocuk doguruyorsunuz. hayvanlardan ınsanları ayıran seylerın farkında degıl mısınız? hukuk duzen yazılı kanunlarla saglanıyor bu ulkede sız kendı kendınıze ıstedıgınızı yapabılecegınızı sanıyorsunuz.
  11 sene evlı kadım 1 kızım var. bosandım ve bırıyle beraberım. beraber oldugum kısının eskı sevgılısı benım artık cocugum olmuyor korunmamıza gerek yok dıyıp kandırıp hamıle kalmıs ve sevgılım aldır dedıgı halde ınadından dogurmus cocugu. sımdı de sureklı hesap sorma babalık bekleme modunda. adam basta ıstememıs cocugu ama sımdı kendı oglu dıye sahıp cıkıyor ama kadını sevmıyor ve hıc bıraryaa gelmemısler. sadece yatak ılıskısınden bır cocuk dogurmak ve sonra da bunu zorla adama kabul ettırmek etık mı sımdı? o adamı zorla baba yapıyorsun bır de ustune ust adama hesao soeruyorsun. sımdı erkek arkadasım kadın cocugu gostermez dıye benımle olan ılıskısınden cekınıyor. kadın sureklı adama tehdıtle bızım aramızı bozmaya calısıyor. erkek arkadasım hıc evlenmemıs ve bız evlenıp cocuk yapmak ıstıyoruz normal sartlar altaında ama bu kadın cocugu gostermez dıye cekınıyor. madem dogurdun defol gıt kendın bak cocuga. adamın sevgılısınden sanane. senı ıstemıyor sevmıyor. hala uzatıyorsun. cocugunu sahıplenmıs ama hala kendıne hak gordugun adam yuzune bakmıyor. ahlaksız karaktersız ınsan…

 124. Evli kacmis kocaya ayrilmamis dostuyla yasiyor ondan 1cocuguoluyor bunun kimligini resmi nikah li kocasinin ustune yapabililermi sucu olurmu bumnlarin

 125. Merhabalar ben evliyim türkiyede yurt dışında belarusta evli kadından çocuğum var 1 yaşında çocuk eşinin üzerine kayıtlı ben çocuğu üzerime almak istiyorum bu olabilirmi. Çocuk kimin kütüğüne kayıtlı olacak.kimin soyadını alacak. Mahkeme olmadan çocuğu üzerime olabilirmiyim. Bu konuda ceza işlem uygulanırmi iki taraf için

 126. slm resmi nikahlı eşımden çocugumuz olmadı her yolu denedık 12 yıl..bı bayanla bırlıktelık yaptım aılemın rızasıyla ve on bayandan cocugum oldu kımlıgını cıkarım dedım .bu bayan halen boşanmamıs oldugunu öörendım cocugum kımlıgı otomatıkmen eskı kocasının ustune cıktı sımdı ben oglumu nasıl alabılırım kadın cocugumu vermıyor bende bı hak taleb edemıyorum nasıl alcam oglumu yardım edermısınız bı akıl verın lutfen..

 127. Suan bes aylik hamileyim ama hiddet suresinin dolmasina bes ay var ben eski esimin soy ismini almasinj istemiyorum resmi nikahda kiyilmiyo suan hamile oldugum icin dogumdan sonra hemen smdiki esimin soy ismini almasi icin ne yapmaliyim lutfen yardimci olun

  • Merhaba,

   Bu konuda sizin durumunuzdaki herkese karşı ciddi ayrımcılık yapan bir uygulama var maalesef. Doğumdan sonra çocuğunuz nüfusa kaydedildiğinde öncelikle eski eşinizin kütüğüne ve soyadına geçiyor, sonra dava açarak (“soy bağının düzenlenmesi” davası) düzeltiyorsunuz. Çocuğu nüfusa kaydetmeden dava açamadığınız için maalesef eski eşinizin kütüğünden ve soyadından doğrudan kurtulmanın bir yolu yok. Benim bildiğim durum bu, değiştiyse ya da başka bir çözüm bulunduysa ne güzel olur… Öyle bir yol bulursanız lütfen buraya da yazıp haber verin. Baro kadın hakları birimleriyle görüşebilirsiniz.

   Bu gibi durumlar karşısında yasanın değiştirilmesi lazım aslında. Ama bu değişiklik için de sorunu yaşayanların bastırması lazım. Ben bunun doğrudan mağduru olmadığım için ne yazık ki duyurmaktan başka bir şey gelmiyor eimden.

   Rahat bir hamilelik, kolay bir doğum diliyorum. Hukuk sistemi sizi tatsız ve adaletsiz yollara soksa da, sonunda bitecek hepsi, bebeğinizin tadını çıkarın.

   Sevgiler

 128. Sevgilim kız kardesini hamile brkmiş ve hamile kalmş ve çoçugu oldu anne baba olrk gstremiyo çoçgu sevdgm adam annesi olrak bnm adımi istyo ileri zamnlrda sorun olr mu bnm adma çoçğu üstme gecrdgmde bna yardm edn ailmn hbri olmck hiç birşklde ilri dgru anlşlr mı pki çoçugu üstme gecrmmde

  • Merhaba mesajınızı biraz daha anlaşılır bir şekilde yazar mısınız? Doğru anladıysam sevgiliniz, kendi kız kardeşini hamile mi bırakmış?

 129. merhaba eski kız arkadaşımdan ayrıldıktan 4 yıl sonra bi cocuğumuz olduğunu söyledi inanmadım ve ilk fırsatta özel bi labaratuvarda dna testi yaptırdım ve sonuçları bekliyorum eğer cocuk bendense ne yapabilirim

 130. Slm ben yurtdisinda yasiyorum eski esimden ayrilali dort yil oldu bir kac yil sonra mahkeme karariyla bosandik ama turkiyede hala bosanmadik bu arada ben bir bayanla yasiyorum bayanda yurt disinda bosanali iki yil olmus ve turkiyede oda resmi olarak bosanmasi bitmemis bu arada bizim bir cocugumuz oldu tc kaydi ve kimligi almak istiyoruz resmi proseduru bilmiyoruz cocugumun kaydini ve kimligini almak icin ne yapmaliyiz tsk.

  • yurt dışı boşanma kararınızın kesinleşmesi sonrası Türkiye’de açılacak tanıma davası neticesinde Türkiye’de de boşanmanız gerekmekte. Bu husus önceki ve sonra birlikte olduğunuz kişi yönünden aynı.

   Diğer husus yeni doğan çocuğunuz Türkiye yasalarına göre anne ve baba yönünden evlilik içinde doğmuş olarak kayıt edilir ki bu da başka sorunlara yol açar.

 131. Eşim iki yıl önce boşanma davası açmış bizde bir yıldır beraberiz ve bir çocuğumuz oldu nufusuma alamıyorum boşanacagı kişinin üstüne kayıt oluyormuş bizde haliyle kayıt ettirmek istemiyoruz o tarafa bu iş nasıl olacak lütfen aydınlatır misiniz bizi…. hastanesi kontrolleri var doktorlar nüfus cüzdanı almadan bakamayız diyorlar

  • Haklısınız ama maalesef bebeğin annesi ve onun eski eşi üzerine kaydedip soybağının düzenlenmesi için mahkemeye başvurmaktan başka seçenek yok. Sorunu yaşayan taraflar olarak siz de bu sürecin düzeltilmesi için talepte bulunun lütfen. Kanunlarda düzeltilmesi gereken bir sorun bu, yasa maddelerinin değişmesi için BİMER gibi mercilere başvuru yapabilirsiniz. Aslında topluca dava açılması gerek ama bunu yapan yok maalesef. Bebeğinizi güle güle büyütün 🙂

 132. merhabalar benım sorum su sıze baldızım evlılık dısı bır cocuk yaptı esım ve ben bu cocugu kendı uzerımıze almayı dusunuyoruz bunda bır engel varmı yoksa surecnasıl ıslıyor ne yapmam gerekıyor sımdıden verecegınız bılgıler ıcın tesekkur ederım

  • Merhaba,

   Hukuken, bildiğim kadarıyla, önce baldızınızın bebeği kendi nüfusuna kaydetmesi, ardından aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı çocuk hizmetleri müdürlüğüne (yani eski çocuk esirgeme kurumuna) giderek bebeği SİZE VE EŞİNİZE evlatlık vermek istediğini bildirmesi gerekiyor. bebeği evlatlık vermek üzere kuruma bırakırsa herhangi bir aile alabilir, ama size vermek istediğini annesi bildirirse kurum sadece resmi işlemleri gerçekleştirip çocuğu size verecektir. Bu durumda çocuğun nüfusunu da kendi üstünüze alabilirsiniz (sanırım bir süre lazım).

   ÖNEMLİ: eğer bebeği gerçek annesinin üstüne hiç kaydetmeden kendi üzerinize alırsanız yasal olarak yanlış bir işlem yapmış olacaksınız, bunun sakıncaları olabilir.

   https://cocukhizmetleri.aile.gov.tr sitesinden ya da alo 183 hattından daha doğru ve güncel bilgi alabilirsiniz.

   Güle güle büyütün, sevgiler

  • Merhaba,
   ne yapmak istediğinize bağlı: Çocuğun babanın nüfusuna yazılmasını istiyorsanız babanın çocuğu resmen tanıması gerekir bunu ondan habersiz yaptıramazsınız tabii. Sadece baba adında bir isim yazılı olsun diyorsanız, babaya haber vermeden adını çocuğun kimliğine baba adı olarak yazdırabilirsiniz, ama çocuk sizin nüfusunuzda, sizin soyadınızda ve kütüğünüzde görünecektir. (baba adı ne yazılacak diye sorduklarında vereceğiniz herhangi bir ismi yazıyorlar.)
   Babayla görüşmeden çocuğu onun nüfusuna kaydetmek isterseniz babalık davası açarsınız ama o zaman da haberi olur elbette.

 133. Bebeği evlilik dışı yapmakta sorun görmüyorsunuz. Evlilik dışı yazmalarında görüyorsunuz. Evlilik dışı yapmak kötü bişey değilse neden gocunuyorsunuz ?

  • Gocunduğumuz bir şey yok, bunun kimseyi ilgilendirmediğini düşünüyoruz ve çarpık zihniyette insanların bizim ya da çocuklarımızın aleyhinde konuşmasını, onları dışlamasını, dedikodumuzu yapmasını filan istemiyoruz o kadar.

 134. Bence eksik ve mantiksiz yanlis bir uygulama .
  Misalen ben bir bay olarak
  Evlilik.disi biriyle beraberligim oldu fakat evliyim.
  Bu beraberlikten bir cocuk dunyaya geldi kadin bekar cocugu devlet erkegin nufusuna kaydediyor.
  1) Peki benim asil.nikahli esimin haberi olmaksizin bunu nasil yapar
  2) cocuklarim.var belki bu cocuklar bunu kabullenecekmi .
  3) Nikahli esin haberi olmadan dini nikah dahi kiyilamazken nasil olur bunu resmi.makam nufusa gayri mesru olan bir iliskiden olan cocugu nufusa kaydeder erkegin.
  Nikahli esin ve cocuklarin haberi ( Rizasi ) olmadan ne kadinin ne erkegin nufusuna kayit yapilmasi tamamen sacma .
  Bu sekilde bir uygulama yarin cok sorunlar acar .

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s