Bebek - Çocuk

Anne sütü fazlasının çaresi adaçayıymış!

adacayiDerdimizin çaresini buldum nihayet! İlk bebeğimde de, bugün 20 günlük olan ikincisinde de sütün çok fazla olmasından dolayı, çocukların da benim de çekmediğimiz emzirme sorunu kalmamıştı. Memelerde aşırı bir dolgunluk, o kadar şişmiş ve katılaşmış ki bebek ememiyor… dünya kadar süt var ama bebek doymuyor, çünkü emzirmenin başında gelen şekerli süt o kadar çok ki, sütün doyurucu olan kısmını emmeye bir türlü sıra gelmiyor. Her emzirmede sütler etrafa fışkırıyor, çocuğun üstünü başını bir daha değiştir, o da uykusuz kalsın, sen de… taşıp duran sütle her taraf yapış yapış oluyor, bebek biraz uzun süre uyusa sen de daha geç emzirip dinlenecekken, yatağın içinde süt yüzünden sırılsıklam olarak uyanıyorsun. Allahın belası süt! Göğsün ağrıyor, sızlıyor, acıyor… süt kanalları tıkanıyor, meme pençe pençe kızarıyor, içeride biriken sütlerden iltihaplanıp süt ateşi (mastit) oluyorsun. Acısından dokunmak bile zor, bunu çeken bilir, bir şey diyemeyeceğim. İyileşiyorsun, sonra bir daha oluyor… her kanal tıkanıklığından geriye memede bir kitle kalıyor, öyle ki sanki içine bilyeler konmuş gibi… doktorlara soruyorsun, tek söyledikleri kanser misin değil misin. Tamam kanser değilim, buna da şükür tabii, ama kanser olmadığımı bilmek derdime çare değil ki, kaç doktora sordum, bunun bir daha olmaması için ne yapabilirim diye, “sık emzir bol su iç”ten başka bir şey diyen çıkmadı. Bu sütü azaltmanın bir yolu yok mudur diye sorunca bir şey söyleyemiyorlar. Doktorlar sanki sadece sorun olduktan sonra tedavi etmeyi düşünmüşler, bütün bunlar neden yaşanıyor diye düşünen çıkmamış sanki. İnternette Türkçe sitelerde anne sütünü azaltmakla ilgili hiçbir tavsiye bulamadım. Etrafımdaki kadınların çoğu “maşallah”tan başka bir şey diyemedi, ne maşallahı, özenilecek bir şey değil ki bu kadar çok sütün olması! Bu kadar basit bir sorunun nasıl çözümü olmaz? İnsan kendini umursanmamış hissediyor, sanki dünyada bir tek benim aşırı süt salgılayan.

İlk bebeğimi emzirirken göğüs iltihaplanmalarından anneannemin tavsiyesiyle kurtuldum sonunda, sık emzirmek sütü artırır, sen en iyisi söylenenlerin tersini yap, mümkün olduğunca az su iç, az emzir diye anneannem düşündü bir çare… Bu yöntem işe yarıyor, bunu yapmaya başladıktan sonra kanallar çok daha az tıkandı, ama yine de süt hâlâ fazlaydı. Ayrıca, biraz büyümüş bir bebeği daha az emzirmek, süt yerine biraz daha fazla katı gıda vermek mümkün ama yeni doğmuş bir bebekle bu tavsiye de yetmiyor süt derdini aşmaya.

İkinci bebeğimin doğduğunun daha ikinci günü yine kanallar tıkandı. İlkinin aksine bu bebek hızla meme emdiği için o kadar çok hava yutuyordu ki gaz sancısından kurtulamıyordu bir türlü. Gaz yapar diye hiçbir şey yiyemez oldum, yine de bebeğin gazı geçmiyordu… Belki gaz sancısı çeken bebeklerin bir kısmının derdi annesinin fazla sütüdür, ama bebeğinin gazından yakınana “sende çok fazla mı süt var” diyen sağlık çalışanına rastlamadım. Ona da ilaç kullanalım!

3 gün önce internete anne sütü nasıl azaltılır sorusunun İngilizcesini yazmak nihayet aklıma geldi ve bütün bu dertlerin bir çözümü olduğunu hayretle gördüm. Benim yaşadıklarımı aynen anlatan çok sayıda yazı var! Meğer yalnız değilmişim, sütü fazla gelen bir çok kadının dertleri aynıymış ve çözümü de varmış… Adaçayı! Hem de bildiğin adaçayından iki bardak içtim ve ertesi gün kurtuldum fazla sütten. Sütüm kesilmiş değil ama göğsüm 2-3 beden filan küçüldü bir günde, dünden beri bebeğimin gazı çok daha az. Süt hâlâ fışkırıyor ama belli ki bebek sütün faydalı kısımlarını da emip doğru dürüst doymaya başladı, dün geceden beri daha uzun uyuyor… Bu kadar kolaymış meğerse! Neden bunların Türkçesi hiçbir yerde yok, insan sinir oluyor, bu basit çareyi bu ülkede doktorlar, ebeler, sağlık ocakları bilmiyor mu? Beni ve bebeğimi bu dertlerden kurtaran yazıyı hemen oturdum çevirdim, umarım başkalarının da işine yarar. Bu konuyla ilgili birkaç yazı daha okudum yakında onları da çevirip buraya ekleyeceğim. İşte ilk kaynak:

http://www.breastfeedingbasics.com/articles/oversupply-too-much-breast-milk

spring_leakAnne sütünün çok fazla olması

Anne Smith, IBCLC (“International Board Certified Lactation Consultant” – Uluslararası Kurul Sertifikalı Emzirme Danışmanı)

“Annelerin bebeklerini anne sütü dışındaki gıdalara erken başlatmalarının bir numaralı nedeni yeterince sütleri olmadığı endişesidir, ama sütün çok fazla olması da sorun olabilir. Sayıları az olsa da bazı kadınların ne yaparlarsa yapsınlar bebekleri için yeterli sütü üretemediklerini düşününce, insanın çok fazla sütü olması nispeten iyi bir emzirme problemidir ve çoğu zaman çözümü de daha kolaydır.

Annesinde çok fazla süt olan bebekler çoğu kez, huzursuzlanmak, memeyi ağzından çıkarmak, gaz sancısı çeker gibi ağlamak, gazlı olmak, tükürmek ve hıçkırmak gibi belirtiler gösterirler. Sık sık meme emmek isteyebilirler ve ortalama bebekten daha hızlı kilo alabilirler (ortalama bir bebek ilk 3-4 ayda, haftada 100-200 gram alır), veya ortalama bebekten daha yavaş kilo alabilirler. Bu bebeklerin kakaları yeşil ve sulu olabilir, popoları kırmızı ve pişikli olabilir. Annenin süt salma refleksi (letdown reflex) bazen o kadar güçlü olur ki, bebek ağzına fazla hızlı fışkıran sütle mücadele ederken boğulacak gibi olabilir, öğürür, öksürür.

Çok fazla süt üreten anneler memelerinin fazla dolgunluğundan, büyüyüp sertleşmesinden (engorjman), süt kanallarının tıkanmasından ve meme iltihaplanmasından (mastit) mustarip olabilir. Bazıları süt salma refleksi sırasında, bu refleks çok kuvvetli olduğu için birkaç saniyelik keskin bir acı duyabilirler.

Bu sorunun nedeni çoğu zaman, aşırı bir süt salma refleksi ile önsüt-sonsüt arasındaki dengesizliğin birleşmesidir. Diyelim ki “ortalama” annenin 15 mL önsütü (emzirmenin başında gelen cıvık ve tatlı süt; laktoz oranı yüksek, yağ oranı azdır), 60 mL de sonsütü (süt salgılanmaya başlayıp kanallardan ilerledikçe yağlı parçacıkları toplayarak gelen daha kalorili, daha yoğun süt) olsun. Bu “ortalama” annenin bebeği, iki göğsü de emdiği zaman toplam 150 mL süt emmiş olur. Çok sütü olan annenin ise her memede 30 mL önsütü, 90 mL sonsütü olabilir. Bu durumda bebek ilk emdiği memeden 120 mL süt alacak, onu diğer memeye koyduğunuz zaman belki de o kadar doymuş olacak ki, emzirme başlayınca gelen 30 mL önsütü alacaktır sadece. Böylece bebeğin aldığı önsüt oranı artmış olur, önsüt de laktoz (süt şekeri) bakımından zengin olduğu için bebek gazlı olabilir, bağırsaklarına çok fazla laktoz boşaldığı için emdiğini çıkarabilir. Yağlı sonsütten yeterince alamadığı için de midesi çabucak boşalır ve kısa süre sonra yeniden emmek ister.

Fazla sütünüzü azaltmak ve bu sorunu çözmek için bazı tavsiyeler:

  • Her emzirmede bebeğe yalnız bir meme verin. Bebek o taraftan istediği kadar emsin. Eğer bebek o memeyi 15-20 dakikadan daha az emdiyse ve 1-2 saatten daha kısa süre içinde yeniden meme emmek isterse, toplamda en az 15-20 dakikada o memede kalana kadar bebeğe hep aynı memeyi verin.
  • Eğer bebek bir taraftan 15 dakika kadar emiyorsa, kendisi istekli davranmadıkça diğer memeyi teklif etmeyin. İhtiyacı olan tüm sütü ilk verdiğiniz memeden almıştır muhtemelen. Pek çok bebek (özellikle de yenidoğanlar), siz teklif ederseniz diğer memeyi de emer, ama bunun nedeni aç olması değil, sadece emmeyi sevmesidir. Bir sonraki emzirme zamanına kadar diğer meme sizi rahatsız edecek kadar dolarsa, sadece rahatsızlığı giderecek kadar sütü sağın, memeyi tamamen boşaltmayın.
  • Emzirme pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyin. Hafifçe geriye yatın, bebeği yüzü göğsünüze dönük ve vücudu sizin bacağınızın üstünde durur şekilde, kafası meme ucundan yükseğe kalkmış olarak tutun. Yan yatarak emzirmek de faydalı olabilir. Sırt üstü yatıp bebeğinizi kendi üstünüze yatırarak emzirmeyi de deneyebilirsiz. Bu pozisyonların hepsinde yerçekimi kuvveti sütün akış hızını azaltacak ve bebeğinizin aldığı süt miktarını daha rahat kontrol etmesini sağlayacak. Eğer bebeğiniz çok küçükse futbolcu tutuşunu (bebeği karpuz taşır gibi koltuk altına alarak emzirmek) deneyin ama bebeğin başı mutlaka vücudunun geri kalanından daha yukarıda olsun. Bu pozisyonların hepsinde süt sızıntısını toplamak için bir havlu ya da bez kullanabilirsiniz, fazla sütün bir kısmı bebeğin ağzından akacağı için buna ihtiyaç olabilir.
 • Süt salma refleksi sırasında rahat olmaya çalışın. Süt genellikle ilk başta güçlü fışkırmalar şeklinde gelip, sonra yavaşlar. Baştaki güçlü fışkırmaları havluya alarak, fışkırmalar durulup düzenli damlalara dönüşünce memeyi bebeğe verebilirsiniz. Bebeği emzirmeden önce bir miktar sütü bardağa sağmak da olabilir. Bu sütü saklayın – ileride bebeğe tahılla birlikte vermek için çok uygundur. Eğer bebeğiniz emzirme sırasında öksürmeye ya da öğürmeye başlarsa onu memeden alın, sütü biraz sağın, sonra bebek sakinleşince tekrar emzirin.
 • Annenin kuvvetli süt salma refleksi sırasında nefessiz kalan, öksüren bebekler çoğu zaman hava yutar. Bebeğin gazını sık sık çıkarın, özellikle de emerken nefes almaya çalıştığını duyuyorsanız. Sık sık tükürürse şaşırmayın, özellikle süt miktarını oturtmaya çalıştığınız dönemde böyle olabilir. Tükürme en çok, iyi kilo alan ama bir emzirmede çok fazla süt alan bebeklerde görülür. Bu genellikle bir sağlık sorunu olmaktan çok çamaşır yıkama sorunudur. Fakat eğer bebeğiniz her emzirmeden sonra kuvvetle kusuyorsa, iyi kilo almıyorsa, veya ateş ya da ishal gibi başka hastalık belirtileri varsa, bu bir sağlık sorununun belirtisi olabilir, doktora sorun.
 • Mutlaka sağmanız gerekmedikçe sütünüzü sağmamaya çalışın. Sütü sadece dolgunluğu azaltmak için sağmanız gerekiyorsa sağın, çünkü göğsünüzü boşaltmak amacıyla süt sağarsanız, kısa süreliğine rahatlayabilirsiniz ama vücudunuza daha fazla süt yapması mesajını vermiş olursunuz.
 • Yatmadan önce bir fincan adaçayı için. Adaçayında östrojenin doğal bir hali vardır, bu da süt salgınızı azaltabilir. Sütünüz dengelenmeye başlayınca adaçayını bırakın.
 • Genelde bir hafta içinde sütünüzde belirgin bir azalma hissedersiniz, vücudunuz aşırı üretimde bulunmadan bebeğin ihtiyacına göre sütü ayarlar. Hatta bebeğiniz “keyif için emmeye” merak salarsa emzik kullanmanız bile gerekebilir.
 • Rahatlamak için meme emmeye ihtiyacı olan huzursuz bir bebeğiniz varsa, birkaç dakikada bir meme değiştirmek yerine iki saatlik bir devre boyunca hep aynı memeyi verin. Beş dakika bir memeyi, beş dakika diğerini emmek bebeğin çok fazla önsüt almasına neden olabilir, bu da bağırsaklarını rahatsız eder.
 • Sütünüzü süt bankasına bağışlayabilirsiniz. Bol sütü olan bazı anneler çok az çabayla her gün birkaç biberon ekstra süt sağabilirler. Bu çoğu zaman, kendi bebeklerinin kullanabileceğinden çok daha fazladır. Pompayla süt sağarak bir seferde 600 mL ve daha fazla süt verebilen anneler gördüm. Bu uç bir örnek olabilir, ama bazı anneler fazla sütü, hasta veya erken doğmuş, annelerinin besleyemediği bebeklere vermeyi tercih ediyorlar. Çok küçük bir bebeğin her seferinde ancak birkaç mililitre süt emebildiğini düşününce, verdiğiniz süt çok büyük fark yaratabilir. (Süt bankasını ilk kez bu yazıdan öğreniyorum, internete bakılırsa Türkiye’de yeni yeni başlıyor – Zeynep).
 • Süt bağışı yapanlar gönüllüdür, verdikleri sütün karşılığında para almazlar. Süt bankaları vericilerin sağlıklı olduğundan emin olmak için gereken testlerin, sütün korunması için gereken işlemlerin ve sütün postalanmasının masraflarını karşılarlar.

İşte size, aşırı çalışan süt salma refleksiyle ilgili gerçek ve komik bir hikâye: eşi lisede basketbol koçu olan bir anne, tribünlerin ön sırasında oturmuş, altı aylık bebeğini emziriyordu. Herkes tezahürat etmeye başlayınca bebek ses nereden geliyor diye etrafa bakmak için memeyi çıkardı. Annenin sütü tam o sırada salınmıştı ve o kadar uzağa fışkırdı ki basketbol sahasına sıçradı. Oyun durdu, hakem gelip sütü havluyla sildi. Kadının ne hale düştüğüne bakın!

Çok fazla süt olması sorunu genellikle bebeğiniz büyüyüp süt akışıyla daha iyi baş ettikçe düzelir, vücudunuz da uyum sağlayıp bebeğin ihtiyaç duyduğu kadar süt yapmaya, fazladan bol bol süt üretmemeye başlar. Emzirmeyle ilgili bütün sorunlar gibi bu da geçecektir.”

Anne sütü fazlalığı konusunda diğer yazılar:

http://evlenmedendogurabilirsin.net/2013/09/17/anne-sutunun-de-fazlasi-zarar/

http://evlenmedendogurabilirsin.net/2013/11/03/anne-sutu-fazlasi-cekenden-sor/

Reklamlar

62 thoughts on “Anne sütü fazlasının çaresi adaçayıymış!

 1. cok teşekkürler 3 aydır bu problemle bas etmeye calışıyorum ilk defa işe yarar bilgile buldum..lütfen diğer cevirileri de paylaşırmısınız..

 2. merhabalar… çok güzel bir açıklama yapmışsınız. aslında bende aynı sizin gibi uzun süren bir araştırma yaptım ve sorunun bu olduğunu anladım. yabancı sitelere gözattım ve bu şekilde birşeyler öğrendim.yalnız benim sorunum daha çok bebeğin gazıyla ilgili.
  göğüslerde sizin kadar bir şişlik olmamasına rağmen önsüt çok hızlı geliyor ve bahsettiğiniz tepkileri veriyor bebek. bu sefer de hava yutuyor.şimdi 4 aylık ilk zamanlar hava yutmuyordu ama sanırım önsütü fazla aldığından çok gazı oluyordu. şimdi ise daha küçükken bile yapmadığı halde lıkır lıkır hava yutuyor. bir türlü engelleyemiyorum.çok şiş olmadığı halde böyle. burnu tıkanıyor ondan diyorum temizlediğimde de aynı şey oluyor. karnına hava sesi öyle gidiyor ki sesler guruul gurul sonra kıvranmalara başlıyor.bir de sürekli hareket halinde çoğunlukla huzurlu bi emme gerçekleştiremiyoruz. elleri ayakları durmuyor bana vuruyor sanki 🙂
  çok zor durumdayım aynı sizin gibi kime sorsam dalga geçer gibi gülüyor ama somut bi cevap yok. çocuğumu öyle gördükçe içim eziliyor çok çaresiz hissediyorum sizce ne yapmalıyım…. bu ön sütü azaltıcı yağlı sütü artırıcı bi formüül var mı 🙂

 3. of, geçmiş olsun öncelikle… ön sütü azaltıp yağlı sütü arttıran bir formül bilmiyorum 🙂 ama daha az su içmeye çalışın derim. sütü azaltmak için olan genel tedbirler, göğsünüz aşırı şişkin olmasa da sizin de işinize yarayabilir. (yine de, sütün azalma ihtimalini unutmayıp, azaltıcı tedbirleri yavaş yavaş uygulayın derim) emerken size vurma hareketi çok tanıdık geldi! aslında bazen keyifle emerken de yapıyorlar ama bir yandan vıcırdayıp bir yandan göğsünüze vurması “ben bu sütle baş edemiyorum” demek bence. muhtemelen, daha küçükken biraz daha yavaş içiyordu ve o kadar gaz olmuyordu, ama büyüdükçe hızlı emmeye başladı ve gazı arttı. ya da siz, sütün artmasına neden olan bir şey yapıyorsunuz/yaşıyorsunuz (rezene çayından uzak durun; yemeklerinizde nane-kimyon-tarçın kullanmak bebeğin gazına iyidir derler, biliyorsunuzdur)
  bebeğiniz biberon alıyor mu? ben olsam, sütü sağıp biberonla vermeyin denerim. benim küçük gazoz oğlumda işe yarıyordu biraz. ama size fazladan iş çıkaracak, o sütleri sağması, saklaması, biberon kaynatması filan.. sağdığınız zaman önsütle sonsütün birbirine karıştığı birşey içirmiş oluyorsunuz bebeğe, gaz ilacını sütün içine eklemek mümkün (biz sabsimplex kullanıyorduk), bir de biberonların akış hızını kontrol etmek memelerimizinkini kontrol etmekten daha kolay 🙂
  bebekle biraz denemeler yapabilirsiniz, mesela 0-3 ayın biberonlarının ucu daha dar oluyor ama 6 aydan, hatta 18 aydan sonrası için kocaman delikli biberonlar var ya, belki sizinki daha dar delikli, yavaş akıtan biberonla daha rahat içer. ya da tersine, sizin püskürtmeli sisteminize (benimki de hâlâ öyle, çocuk 9 aylık oldu) alışık olduğu için büyük delikli biberon isteyecektir (bizimki öyle sevdi ama yine de biberonla başı hoş değil. 30 ml içtikten sonra bırakmak istiyor, onca emek, onca süt boşa gidecek diye sinir oluyorum, çoğu zaman sütün bir kısmını yulafla ekmekle filan karıştırmak zorunda kalıyoruz içsin diye)…
  bir de, nasıl bir yerde emziriyorsunuz diye sormak isterim. 4 aylık bir bebek çevresiyle epey ilgilenmeye başlamıştır herhalde. ben iki çocuğu da ilk birkaç hafta her yerde emzirebiliyordum ama bir süre sonra emzirirken konuştuğumda emmeyi bırakıp bana bakmaya, başka sesler duyunca kafayı çevirmeye başlıyorlar. Ali’yi yatak odasında emzirmek yeterli oluyordu. Cemo daha hareketli bir bebek, sanırım sizinki gibi. onu emzirirken yatak odasının perdelerini panjurlarını kapatıyorum evdekileri de susturuyorum. hatta odanın kapısının önüne de perde koydum, sızan azıcık ışığa bakıp duruyordu çünkü, oraya gitmek istiyor, memeyi bırakıyor, sütler saçılıyor…
  son olarak: emzirmek şart değil. bunları söylemek bana zor geliyor, ilk bebeğimi emzirmekten hiç hoşlanmayıp biraz da mama içsin dediğimde o kadar çok baskı yaptılar ki hâlâ emzirmeyi bırakmak konusunda rahat davranamıyorum. ama aslında mama içmesi bebeği de sizi de rahatlatabilir bir çok durumda, bir çok bakımdan. ben başaramadım ama siz bu konuda rahat davranmayı başarabiliyorsanız biraz emzirip biraz mama vermeyi de düşünebilirsiniz. bazı öğünleri babası filan verir biraz dinlenebilirsiniz o zaman. bir de, biberona alışmanın da yaşı var ya, eğer ileride biberon kullanmayı düşünüyorsanız şimdi öğrnmesi sonra öğrenmesinden çok daha kolay (ama en azından 2-3 günde bir biberon alması lazım yoksa unutuyor, bizde öyle oldu).
  umarım işinize yarar 🙂

 4. Merhaba bende 1bucuk aydir aynk sorunu yasiyorum acaba itibara gecebilirmiyiz cok caresizim sürekli aglamam geliyo yardim edin lütfen

  • merhaba Ayfer, mail yazdım sana, numaramı da yazdım, istediğin zaman arayabilirsin… elimden bir şey gelir mi bilmiyorum ama benzer şeyler yaşamış biriyle konuşmak istersen buradayım… aylar sonra, artık bitti derken depresyon teşhisi koydular bana, ilk haftalarda çok daha fazla iht,yaç duyduğum antidepresan ilaçlara başladım 1 ay kadar önce. epey iyi geldi bana. senin de bu tarz bir yardıma ihtiyacın olabilir, lütfen geçiştirme (benim gibi bu konuyu kadın doğumculara ve çocuk doktorlarına danışarak aylarca vakit harcama, nöroloji , psikoloji, psikiyatri doktorlarına sorabilirsin, ne tür bir yardıma ihtiyacn olduğu konusunda onlar da seni yönlendirebilirler…) sevgiler selamlar

   • merhaba banada yardimci olun lutfenn telefon.numaranizi verin oyle konusalim ne olursunuzz cok kotu durumdayim 😦

    • Selam,

     durumuna çok üzüldüm ama bir internet sayfasına cep telefonumu yazmam mümkün değil! istersen zeynepinyeniadresi@gmail.com‘a sen mesaj atıp telefonunu yazarsan ben seni aramaya çalışayım. Yine de söyleyeyim, doktor değilim, buralarda zaten yazmış olduklarımın dışında sana ne diyebilirim bilmiyorum, ama elbette konuşabiliriz bunları telefonda. Sevgiler

 5. Selamlar,
  Sorunun fazla süt olduğunu nasıl anlayabiliriz? 15 günlük bir bebeğim var ve ben de o da çok acemiyiz. Bahsettiğiniz gibi aşırı fışkırmalar olmasa da, bebeğim genelde nefes nefese emiyor, hıçkırık çok tutuyor. Geceleri gazlı bebek davranışlarını andırsa da aslında o kadar da acıklı değil, yani bildiğim gazlı bebekler acıdan bas bas bağırır değil mi. Artı bebek doysa da meme istiyor, ama bu sefer memeye kızıyor, kavga etmeye başlıyor, kendini geriye atıyor vs… Sanki hala süt geldiği için kızgın gibi 😛 Bir de dünden beri kakası hardal sarısından hafif yeşile dönmeye başladı :/

  • Merhaba Jozefin,

   anlattıklarına bakılırsa, süt fazla mı bilemiyorum ama basınçlı geliyor olabilir. fakat bebek çok küçük daha, 15 günde sizin aranızdaki süt ilişkisi henüz oturmamıştır tahminimce. ilk haftalarda, hatta 3-4 ay gazı olması, hıçkıırık tutuması çok normal zaten. yani bunu yaşamayan bebek yok gibi, o yüzden süt fazla gelmiş de gaz yapmış demesi zor, hele ki öyle pek bir sancısı da yokken.

   bu kadar küçük bebekle sütü azaltmaya bence girişme, ama buradaki yazılarda sütün basınçlı gelmesini engellemeye yönelik tedbirler anlatılıyor, onları deneyebilirsin. işe yarıyor mu bir bak. sütün çok yeni olduğu için adaçayına şu ara sakın kalkışma.

   yeşil kaka da normal bir şey, neden oluyor bilmiyorum, unutmuşum 🙂 fakat benim büyük oğlan da çok yapardı öyle, gayet sıradan bir durum olduğunu o zamanlar öğrenmiştim.

   ikinize de sevgiler 🙂

 6. selamlar.
  benim bebegimde 2 aylık fakat sag gögsümü cok güzel emiryor ama sol gögsünü tam ememiyor bu yüzden sürekli süt dügümlenmesi oldu ve 2 kere antibiyotk kullandm gögüslerim 3 beden büyüdü yokmu bir care cok canm yanıyor

  • Merhaba syda,
   Sizden once yorum yapanlardan biri oldugum icin sorunuz mailime dustu. Cok bilgi sahibi oldugumdan degil, belki bir isinize yarar diye tahmin yurutmek istiyorum: hastanede emzirme egitiminde hemsire bana bazi bebeklerin hep ayni yonden emmeyi sevdiklerini, o yuzden onlari kandirmak gerektigini soylemisti. Mesela sevdigi yonden normal sekilde emziriyorsunuz, diger memeye ise bebegi koltuk altina alip sanirim futbol topu pozisyonu deniyor o sekilde veriyorsunuz. Hep ayni yanagi teninize degiyor gibi…Bebegin tek memeyi tercih etmesinin belli bir sebebi yoksa belki bu denenebilir.

   • Selam Syda ve Jozefin,

    Jozefin’in tavsiyesi bence de süper. bunu dene mutlaka, biraz zaman ver. eğer yeterli olmazsa, sol göğsünü tirle veya pompayal veya elle sağarak hep tam boşalmasını sağlayabilirsin. özellikle küçük bebekler, memede zaten bir tıkanıklık varsa o tarafı emmek istemiyor, o memedeki süt zor geldiği için diğerini tercih ediyor ısrarla. sol göğsün tam boşalması, tıkanıklık olmadan sütün rahat gelmesi bebeğin o tarafı da sevmesini sağlayabilir. eğer çevrende biraz daha büyük, iyi emen bir bebek varsa onu 1-2 kere sorunlu taraftan emzirmeyi de deneyebilirsin, güzelce boşaltırsa hem sana hem senin bebeğine iyi gelir, hem de sütanne olursun 🙂
    nanenin de süt azaltıcı bir etkisi var, ben mastit geçirirken o göğüse nane yağı sürüyordum, ne kadar etkili bilmiyorum ama iyi geliyor gibiydi.

 7. ALLah razi oLsun ayni sorun bendede var herkes sutun cok oldugunun igi oldugunu dusunuyorlar ateslenmekten kendimi toparlihamiyorum 45 gun oldu adacayini deneyecegim insallah iyi gelir sizin ne kadar surede sutunuz duzeldi ??? kiyafet yetostirwmiyoruz kizimla kendime gaz sancisindan duramoyor evdwn disari cikamiyoruz sutum yuzunden

  • Selam Duru, geçmiş olsun!
   ben adaçayının etkisini 12 saatte filan görmüştüm sanırım, acayip bir hızla göğsüm küçülüp sütüm azaldı. ben 2 kupa içmiştim adaçayını, o kadar hızlı gitme derim, belki 1 çay bardağı içip, ertesi gün sütün yeterince azalmadıysa devam edebilirsin.

   ama bu şekilde sütü azaltmak bundan sonra artmayacak demek değil, yine olabilir, en azından çaresi belli, kontrol altında tutabilirsin.

   kustuğu için mi kıyafet yetiştiremiyorsunuz? ben onu küçük oğlumda yaşamıştım, sütü azaltmak gazı da azalttı ama kusmasına çare olamadı malesef. benimkinde muhtemelen reflu da vardı, yapacak bir şey yok dediler ben de bir çare bulamadım, 6 ay her gün sayamadığım kadar çok kustu, 6. ayda günde 15 kusmaya düşüp 8 ay gibi artık her gün kusmamaya başladı. bütün bu süre boyunca da topaç gibiydi. çok içtiği için kustuğunu düşünüyorum ama sütü daha da fazla azaltamamıştım. inşallah bunlarla fazla uğraşmadan rahatlarsın. minik meleğe selam 🙂

   • Kusmamiz normaLde sutum akiyor kiyafetine emzirkende kizimin kiyafeti batiyor yada sutum kizimin kiyafetine akiyor..
    Suanda sikmalaniyorum dogum doktrum once genel cerrhisine sonrada yanina gitmemi soyledi gogsum sis sikiyorum gecmiyor sertlkkler kaldi :((

    • mastit veya kanal tıkanıklığı geçiriyorsun muhtemelen. sıcak suyla ıslatılmış veya ütüyle ısıtılmış bez koymayı dene, özellikle emzirmeden önce ve emzirirken bunu yaparsan kanallar biraz genişleyecektir, bebek emerken açılabilir bu şekilde. onun emmesi senin sıkmandan daha etkilidir muhtemelen.

     sütün akması konusunun basit bir çözümü var: eczaneden meme pedi al, beni çok rahatlatmıştı.

     • Gogus pedide denedim sutyeen gogsumu sikiyor gogsumu cikartirkende gogus pedi dolarmis cocugumu emzirirkende fiskirirdi ememezdi kac aydan sonra sutun duzeldi ben dayanamiyorum agliyorum disari bile cikamiyoruz atletlw geziyorum evde kiyafetlerim batiyor :((

 8. Duru, çok üzüldüm, inan ki seni anlıyorum. ben de çok ağlardım, giyecek hiçbir şeyim kalmaz, çocuk gece biraz uzun uyuyacak olsa ben de dinlenme fırsatı bulacağım aşırı süt yüzünden yatak, yorgan batardı, kış bebeği bir de. benim karşıma halden anlayan bir doktor çıkmadı ama senin karşına çıkar umarım, dilerim… sütyen göğsümü sıkıyor demişsin, göğsüne uygun, daha büyük bir sütyen, emzirme sütyeni almalısın. insanlar meğer hamileyken yapıyorlarmış bunları, ben ilk çocuğum 1,5 aylıkken bunları öğrenip bir emzirme sütyeni alabilmiştim ve çok faydası oldu. 35-40 lira, gözümde çok büyümüştü ama yeni doğmuş bebeğe bez almak ne kadar gerekliyse bunu da öyle gerekli, zorunlu bir ihityaç olarak görüyorum artık. emzirme sütyeni ve meme pedine geçmeden önce peçetelerle ve eski sütyenleri kesip genişleterek idare etmeye çalıştım, sonra bunları alınca çok fark etti benim için.
  sorunu cevaplamaya çalışayım, benim sütüm ikinci çocukta ada çayını keşfedene kadar düzelmedi. adaçayını öğrendiğimde cemal 2 haftalık filandı sanıyorum ve hemen rahatlamıştım ama fışkırması tamamen durmadı. ilk haftalarda bebek daha sık emdiği bir de cemal çok hızlı emen bir bebek olduğu için süt yine de taşıyordu. küçük kavanozlar aldım, 10 dakika kaynatıp sterilize ettiğim kavanozların birini bir memeye koyuyordum, diğerinden emzirirken. (emzirmediğim zaman da süt taşıyordu ama en çok emzirme sırasında ıslanıyordu) kavanozdaki anne sütünü, daha sonra biberonla filan vermek üzere derin dondurucuda 3 ay saklayabiliyrosun. derin dondurucum olmadığı için komşununkine koyuyordum ben. inşallah rahatlatır seni bunlar. bebek katı gıdaya geçmeye başlayınca daha da rahatlayacaksın emin ol (ama ilk katı gıdaya geçirirken, artık daha az emeceği için kanalların tıkanabilir ilk başta, o dönemde adaçayı içmeye dikkat et derim)

  • Dun adana medline hastanesine gittim ismi duyulmus ikinci hastane sozde genel cerrahisine gittim sutune yapacak care yok dedi!!!
   Hap tedavisine basladim gogsumdeki sertlikler icin cozum bulamiyrum zeynep hanim kizim yarim saate bir emmek iatiyor eskiden uzun emerdi simdi hemen cekiyor memeyi kafayi yicem doktor uzun emzirme bes dk emzir dedi …

   • doktor değilim, onu değil beni dinlemek ister misin sen değerlendir durumu ama bence tam tersi: uzun emzirip sütü bitirmesini sağlamaya çalış. hatta sonra bebek kussa bile, senin için daha iyi. o da karnı doyarsa daha uzun süre emmeden duracak. emzirmeler arasındaki süre, bebek büyüdükçe artacak ve yavaş yavaş rahatlatacak seni. sık sık ve kısa kısa emzirmekten mümkün olduğunca kaçınmak lazım bence (bana da hep bol su iç sık emzir dediler doktorlar, anneannemin tavsiyesiyle su içmeyi azaltınca çok iyi olmuştu, kadınlar doktorlardan daha iyi anlıyor bazen)
    çok uzun zaman emzirmekten bahsetmiyorum tabii ki, ama bence 5 dk filan diyemez, anneye ve bebeğe göre değişri o süre. bizim gibi çok sütü olanlarda 5 dakikada ancak önsüt biter, o da yağsız olduğu için bebek hemen acıkır, sen de sürekli “süt üret” sinyali içinde kalırsın. iki memeden 5er dakika yerine tek memeden (atıyorum) 15 dakika vererek bebeğin son süte ulaşmasını ve kanalları açmasını sağlamaya çalış bence. ilaçlarla tıkanıklığı gideremiyorsanız, eşinden o sütü çekip çıkarmasını bile isteyebilrisin, yapılmamış bir şey değil.

 9. mrb. Yazınızı okuduktan snra 3 gündür günde 2 kere poset adacayı iciyorum fakat sütüm halen cok bebegim emerken gögsüme vuruyor sürekli. Gögüslerim cok büyüdü icleri taş dolu sanki. Ne yapmam gerekkkk

  • Ben adacayini icemedim cok aci geldi ucuncu aya girdim hafif azaldi ama hala sutum cok hertarafim batiyor sivi az icince sutumdr az oluyor

 10. Allah’ın belası süt mü? Bu ne ayıp, bu ne gunah bir cümle! Biri çıkıpta uyarmadı anlaşılan. Çok yazık,!

  • Konunun ana fikri sütü lanetlemek değil… Süt fazlasının mastite sebep olup ağrıya yol açması ve doktorların dahi dertten anlamaması…. Yani örneklersek hücrelerin normal çalışıyorsa Allah ın belası hücrelerim demezsin varlığına şükredersin ama gereğinden fazla bölünüp hastalık ve ağrıya neden oluyorsa dersin bunun gibi…. gereksiz polemik….

  • o zaman “çocuğumu yine de emzirmek istiyoprum başıma ne gelirse katlanacağım” ile “yetti canıma, emziremiyorum işte, ben de insanım, mama diye bir şey var çok şükür” arasnda seçim yapmak gerekiyordur belki de. hangisini seçerseniz seçin, kararnızı verdikten sonra pişman olmamaya çalışın. emzirmeye devam ederseniz bu sorunları yine yaşayacağınızı bilin ve eğer çözemiyorsanız katlanın, elbet bir gün sütten kesilecek o çocuk ve o zaman bu skıntılarınız da geride kalacak, sabredin… emzirmekten vazgeçerseniz de, elinizden geleni yaptığınızı bilerek, kendinizi suçlamadan verin mamayı ve geri gelen sağlığınızın tadını çıkarın. sevgiler.

 11. Şimdi şöyle düşündüm ben ada çayı fazla terleme için de öneriliyor. Yanş bu da şunu gösterir ada çahı vucuttaki sıvıyı topluyor ve bence idrar yollarından direkt atıyor. Yani ada çayı üriner sisteme sıvıyı topluyor olabilir. Bu arada bir fincandan fazla içmeyin orgsnik çaylsrı böbreğinizi zorlayanilirdiniz ;(

 12. Daha 20gunluk bi oglusum var ama dogumdan sonra genelde sag gogsumu verdim oglusum sag gogsumu emince bogulcak gibk oluyo kafasini geriye atiyor 5 dk emip birakiyor gazi cikinca tekrar emmek istiyor ilk bebegim ve deneyimsizim bebegim gogusu birakinca sut ustumuzu basimizi batiriyo gunduz tamamda gece hic cekilmiyor zaten gaz sancilarimiz var birde bu eklendi yardimci olur musun ne yapmam lazim

  • Merhaba, bebeğini güle güle büyüt 🙂
   bence senin de sütün fazla. ama 20 gün, öyle adaçayı filan gibi çok etkili yöntemler için erken olabilir… bu blogda bu konuda 3 tane yazı var, sütün o kadar fışkırmayacağı duruşları da anlatıyor onları bir dene istersen. biraz daha az su içmek de sütün o kadar fışkırmasına engel olur. ben ilk çocukta müthiş susuyordum emzirirken, sonra kendimi biraz terbiye ettim bu konuda, çünkü emzirirken su hem sütün artıyor hem de içtiğinde bebek daha sulu bir süt içmiş oluyor, karnı daha çabuk acıkıyor ve daha çok gazı oluyor…
   tek taraftan değil dengeli oalrak iki taarftan emzirmeye alıştırmalısın onu. ne kadar erken o kadar kolay. dengeli emmezse tek tarafta sütün bitebilirmiş, diyorlar, ayrıca orada kalan sütler senin kanallarını da tıkayabilir, aman uzak olsun o belalar! eğer her emzirmede iki memeyi de veriyorsan, bu emzirmeden hangisiyle bitirdiysen bir sonraki sefer o tarafla başla ki bir memede fazla birikme, tıkanma olmasın -bebek tıkanmaya başlayan göğsü de iyi ememez. eğer her emzirmede 1 meme veriyorsan, her seferinde değiştirmeye çalış… eğer derdin süt fazlası ise, her emzirmede 2 değil 1 memeyi vermek iyi gelebilir, o zaman bebek de memedeki sütü bitirebilir, çünkü daha doyurucu olan ve daha az gaz yapan kısım, sonsüt denen, memenin dibinde kalan süt 🙂
   oğlanlar gaz sancısını kızlardan daha çok çekiyor ve kızlar 2-3 ayda bu işi atlatabilirken oğlanlar daha uzun süre debeleniyorlar. sana gaz yapan şeyleri yeme ki ona da sütten geçmesin. rezene gaza iyidir derler ama sütü arttırdığı için onu da içmesen daha iyi. elbette ehr emzirmeden sonra gazı çıkarman lazım, bebeğin kusup duranlardan değilse (benim 2.si öyleydi) her emzirmeden sonra bebeğin karnı senin omzuna gelecek şekilde onu omzuna yatırıp patpatlayabilirsin. gazı hemen ağzından çıkarması, uzun uzun uğraşıp kıçından çıkarmasından daha iyi oluyor.
   ayrıca biogaia diye bir şey var, damlayla veriyorsun, bebeğin barsaklarına faydalı bakterileri yerleştiriyor ve gazı azaltmak konusunda sabsimplex ve metsil gibi köpükkırıcı ilaçlardan daha kalıcı, daha iyi etkisi oluyor. 20 günlükken veriliyor muydu hatırlamıyorum, eczaneye sor (bi de o ilacın buzdolabında durması lazım, eczacı raftan verirse alma)
   kolay gelsin!

   • Tskr ederim.Rahatsiz ediyorum senide kusura bakma 😦 benim sutum emsede bitmiyor ki obur gogsume geciyim anlamadim bi turlu 😦

    • Estağfurullah… hem bebeğin sütü bitirmesini kolaylaştırmak hem de sütü azaltmak için, aynı memeden üst üste emzirmeyi dene o zaman,, şöyle yani: diyelim saat 2de sol memeyi emdi ve 3’te yine acıktı. yine sol memeyi veriyorsun. bir süre sonra yine acıktı, yine sol… soldaki sütü bitirdiğinde (bunu hissedersin, meme küçülmüş ve rahatlamış olur, biraz da olsa) sağa geçebilir. üst üste hep sol tarafı teklif etmeye ne kadar devam edeceksin, mesela başlangıç için, 3 saat boyunca hep aynı tarafı ver, 3 saat sonra öbür tarafa geçtin, bu sefer 3 saat boyunca hep sağmemeden veriyorsun… eğer işine yaradığını hissedersen bu yöntemin, süreyi uzatmaya çalış, 4 saate, 6 saate kadar aynı meme. bu bir süt azaltma- meme terbiyesi yöntemi, kendini gözlemlemen lazım, çünkü süt bolken bir taraftan verip öteki tarafta süt bırakmak dolu kalan memede ağrıya, aşırı şişkinliğe, kanalların tıkanmasına hata mastite neden olabilir. böyle bir belirti hissedersen o memeyi sağ, olmadı emzir, ki mastit olmayasın.
     bu da kesmezse adaçayını dene.
     sevgiler

 13. merabalar bnm 2 aylık bi kızım var bnmkide emerken kasılıyor kıpkırmızı oluo tepikliyor çığlık atarak ağlıyor emmiyor memeyi ağzından cektigimde böyle fışkırır sekilde fırlıyor sütüm yazılanları okudum bnm sütümde mi fazla gelio bebeğime simdi bide gazımızda çok fazla zaten bunların bütün sebebi sütümm mu oluyor bnde adaçayı ıçsem çözüm olur mu?

  • Selam Bahar, anlattıklarına bakılırsa evet, sütün fazla geliyor olabilir. Adaçayı çok etkili bir yöntem, sütünü cidden azaltıyor, dolayısıyla adaçayından önce bu konudaki yazılarda ve yorumlarda bahsedilen diğer yöntemleri denemeni tavsiye ederim. hemen adaçayına geçmeden, önce içtiğin suyu azalt, emzirmeedn hemen önce ya da emzirirken su içme, aynı memeden uzun zaman emzirmeye çalış, vb.

   elbette başka bir mesele de olabilir; eğer sen kendin memelerinde aşırı bir dolgunluk hissetmşyorsan, kızın sütünü bitiremiyormuş gibi hissetmiyorsan, emmekle ilgili başka bir sorun da olabilir… bu yöntemleri uygularken kendini ve bebeğini iyice gözlemlersen, meseleyi sen çözebilirsin. sevgiler.

   • Zeynep hanım merhaba.bende geciriyorum bu illet hastalgi,ilk oglumdada olmustu bu oglumdada oldu.bu ada çayıni bir kere mi iciyoruz yada belirli bı gün varmi? Siz kac gün ictniz? Bana önerebilecegnz bi gün varmı?

    • Özge merhaba, geçmiş olsun! Ben adaçayı konusunda günle ilgili bir bilgiye raslamadım. bence mantıklı olan, bir çay bardağı adaçayı içip etkisine bakmak, ertesi gün eğer “iyi geldi ama az geldi” gibi hissedersen devam edersin. sütünde azalma hissetmiyorsan yine belki ölçüyü biraz arttırarak devam edersin… ben bunu öğrendiğim gün 1 kupa adaçayı içmiştim, ikincisini aynu gün mü içtim ertesi gün mü içtim hatırlamıyorum. ama o 2 kupa bana yetti, ondan sonra epey bir zaman adaçayıyla süt azaltmam gerekmedi.

     sütün azalması gereken başka aşamalar da oluyor ya, bebeğin katı gıdaya geçmesi, emzirme sayılarnın yavaştan azaltılması gibi. işte o aşamalarda yeniden yardum alabilirsin adaçayından.

     her gün çay içer gibi her gün adaçayı içmek diye bir model yok, benim anladığım kadarıyla. ilaçları hastalanınca aldığımuz gibi,bunu da gerektiği zaman, tedbirli kullanmamız lazım.

     taze demlemek, beklemiş adaçayı içmemek, metal demlik kullanmamak da önemli, sanıyorum bu bütün bitki çayları için önemli. metal, tadından daolyı değil de bitkiyle etkileşime girebildiği için kullanılmaması gerekiyormuş. ben bilmeden kullanmıştım, ilk bebeğime hamileliğimin son günüydü bir şeyden habersiz, içinde çizik olan metal demlikte, limonuyla beraber yarım gün beklemiş adaçayını içtim, kustum sonra (o çayı içen herkes kustu). ertesi gün kontrole gittiğimde bebeğin suyu bitmiş diye suni sancıyla doğuma aldılar, ilgisi var mı bilmiyorum.

     sevgiler, inşallah işine yarar,

 14. Sizin yazınızı okuyunca sanki biri benim adima yazmış yazınızı okuyunca size çok dua ettim bnm bebeğim 6 günlük doğumdan 2 gün sonra şişti gögsum çok ağrı yaptı sisince tabi goguslerimin hiç ucu çıkmadı silikon meme ucu kullanıyorum acaba ada çayina devam edersem goguslerimin sisligi inip ucu çıkarımi diye merak ediyorum ..Bu arada yanlız degilmisim başkalarının dertlerine deva oluyosunuz allah razı olsun sizden…

  • Merhaba Cemre,

   bebeğin analı babalı, mutlu mutlu büyüsün, sana çok kolay gelsin. işinize yaramak güzel 🙂 ama ben de uzmanı değilim bu işin biliyorsun.
   göğsün ucunun çıkmaması diye bi durum ben yaşamadım. çok şiştiği zaman bile ucu vardı. senin doğumdan önce nasıldı göğsünün ucu? ucunun çıkmaması belki şişkinlikten değildir, şekli öyle de olabilir, bazılarının öyle, o silikonları o yüzden üretiyorlar zaten…
   adaçayını 6 günlük bebekle denemeni tavsiye etmem aslında. daha çok yeni, adaçayının etkisi de kuvvetli, yok yere sütünden olma. silikonla emzirmek tahmin ediyorumki daha zordur ama yine de bebeği emzirerek sütü boşaltmaya çalış, olmazsa sağ sütü, derin dondurucuya at, bir ara içer sonra (derind dondurucuda en az 3 ay saklayabilirisn, bende yoktu komşularınkini kullanırdım o dönem. üstüne tarih at ve steril süt poşeti, ya da 10 dakika kayantıp sterilize ederek cam kavanoz kullan). şişkin kalmak senin için de bebek için de zor, daha ilk haftada olduğun için bence emzirerek ya da sağarak indirmeye çalışmalısın sütü, ve çok su içmemeye çalış, su içmek de sütü arttırıyor. 2 haftalık olduğunda hala sütünün aşırı fazla olduğunu düşünüyorsan, bir çay bardağıyla başlayarak adaçayı deneyebilirsin bence. ama dikkat et, kendini iyi gözle. bu günler hem senin hem bebeğinin şu süt olayını öğrenme zamanınız, her vücut başka olduğu için kendini en iyi sen tanıyabilirsin. geçmiş olsun şimdiden, sevgiler

   • Ewet gogsumun ucu hamilelikten öncede hiç yoktu okadar buyuduki göğüslerim kendimden tiksindim 😟bi kaç bardak içtim ama o sertliği aldı ama sütüm hala cook ozaman ben dediğiniz gibi aadaçayına sonra devam ederim sisligi insin zaten bn başka bişey istemiyorum tekrar teşekkür ederim

   • Ewet gogsumun ucu hamilelikten öncede hiç yoktu okadar buyuduki göğüslerim kendimden tiksindim 😟bi kaç bardak içtim ama o sertliği aldı ama sütüm hala cook ozaman ben dediğiniz gibi aadaçayına sonra devam ederim sisligi insin zaten bn başka bişey istemiyorum tekrar teşekkür ederim birde ada çayının hazır olanindanmi yoksa ot olanindanmi kullanmaliyiz

    • rica ederim! bak senin durumunda şişlik , sütün çok olmasından ziyade bebeğin az emebilmesinden de olabilir… sağmayı ihmal etme. göğsün ucu olmaması demek bebek zorlanabilir demek, eğer asıl bu yüzden şişiyorsan boş yere sütü azaltma. sağmak da külfetli bir iş bence, ama rahat bir pompa edinirsen çok kolaylaşabilir. bazı insanlar pompayla çok rahat ediyorlarmış, hem sütü sağınca illa kendin evrmek zorunda da kalmıyorsun ya. bi arkadaşımın verdiği elektrikli pompa benim epey işimi görmüştü, öyle bir pompayla çekip biberonla versen, eğer senin işini çok zorlaştırmıyorsa bu, hem şişkinlikten kurtulur hem de bebeği belki de daha rahat doyurursun. (ama biberona alışan bebek memeye dönmüyor diyenler de var, bu da bi ihtimal)
     adaçayının hazırı ve otu arasında etki bakımından pek fark yoktur herhalde, bilemiyorum. sadece demledikten sonra bekletmemek gerek onu kesin biliyorum, buralarda bi yorumda yamzıştım yarım gün beklemiş adaçayından nasıl zehirlendiğimizi!

     • Ben ddüzeldim zeynep hanim göğüslerim düzeldi o sertlik gitti ama hala sütüm var cok sukur size cokk teşekkür ederim bide meme ucu yaraların iyileşmesi için doğal bişey varmı acaba

     • geçmiş olsun, çok sevidim iyileştiğine (bana hanım filan deme lütfen!) Peki sence ne iyi geldi, nasıl iyileştin? Fırsat bulup yazarsan bizden sonra aynı şeyleri yaşayacaklara faydamız olur belki.
      o yaralara, çatlaklara filan sızma zeytinyağı tavsiye ediyorlar, bana da çok iyi gelmişti. bebek için sakıncası yok, gazına da iyi gelir zeytinyağı. emzirdikten sonra memeucunun ıslak ıslak kalmamasına dikkat et, eğer emzirmediğin zamanlarda da sütün sızıyorsa meme pedi kullan ki ıslak kalmasın. emzirdikten sonra,sütün son damlasını meme üzerine sürüp orada kurutmak da iyi gelir derler,anne sütünün hem onarıcı hem temizleyici etkisi varmış.
      bi de lansinoh diye bi krem var, pahalı ama fena değil. koyun yününden yapılıyordu galiba, bebeğin yemesinde sakınca yokmuş. bence zeytinyağı daha etkili yine de.

     • Bana ada çayı iyi geldi ama sütüm azaldı bu seferde bebek daha sık uyanmaya basladi göğüslerim içinde Lansinoh kullanıyorum tabi silikon meme ucunun faydasını da gördüm genede daha rahatim

 15. Çok teşekkur ederım bu yazı aıcın. Kızım 3 ay 1 haftalık ve bız dogdugundan berı fazla sutle baş etmeye calışıyoruz. Süreklı sağıyorum sağdıkca da artıyor. arttıkca sagıyorum tam bır kısır dongu, herkes daha ne ıstıyorsun der gıbı cevaplar verıyor ama mastıt oldum bır kere 39.5 derece ateşle acıllık oldum. bebegım ememedıgı ıcın ağlıyor. yutamıyor. sağıp azaltıp oyle verıyorum ama dışarı cıkamıyorum cunku 2 saatte bır memeyı azaltmam gerekıyor. pompayla gezıyorum dısarı cıkarsam da.
  aklım hep mastıtte dışarı cıktıgımda sütten gogsum tas gıbı oluyor koşarak eve gelıyoruz.
  Ayrıca öğretmenım ve nasıl çalışırım dıye dusunuyorum hep. Nasıl sağarım dıye…
  Hemen adacayını deneyecegım..

   • Srp merhaba,

    geçmiş olsun… yaşadıkların aynen bendekilere benziyor, sütü azaltmanın bir yolunu ve senin durumunu anlayacak, çözebilecek bir doktoru umarım bulabilmişsindir.

    Adaçayı eğer sütünü azaltmıyorsa, bir süre daha içebilirsin belki zamanla görürsün etkisini. Doktora gittiysen ve işine yarayan bir çözüm bulabildiysen bize de yazar mısın?

    Sevgiler sana ve kızına,

    • Merhaba arkadaşım,
     Kadın doğum doktoruna gıttım bana hiç tahlıl yapmadan ezbere bır ılaç verdı. prolaktın hormonunu düşürsün diye. Ancak tereddüt ettım ve Tüp bebek doktorumu aradım (bu arada kızım tüp bebek) doktorum sakın kullanmayın sütü kesebılır göğsünüzü sarın dedı. sımsıkı sarıyorum ama ne fayda 😦
     Adaçayını kesıntısız 8 gun denedım, buyu bardaklarla ıctım azalma olmadı.
     Bu hafta içi endokrinoloji uzmanına gıtmeyı düşünüyoruz. Guzelce hormon değerlerıme bakılsın ve normale döneyım ıstıyorum artık. Hergun ağlıyorum, psikolojim bozuldu. tükendım, 48 kıloya duştum oysa 53le hamıle kalmıştım.

     • Merhaba Srp,

      mesajına cevap yazamadığım sürede biraz düzelmişsindir umarım…

      doktora gittin mi? endokrin dışında, belki piskolog veya psikiyatriye de gitmelisindir. doğumdan sonra, bebeğini çok sevsen, çok istemiş olsan da sinirleri fena bozulabiliyor insanın. bunu ben de yaşadım. hele süt meselesiyle beraber, kabus giibydi. benim çevremde, psikolojik yardımalmamı saplayacak beni yönlendirecek kimse yoktu, devlet hastanesinde bebeği kontrole götürdüğümde danıştığım doktorlar da “emziriyorsun yapacak bir şey yok” dediler ama eğer kendini gerçekten kötü hissediyorsan yapacak şeyelr olmalı aslında ve konuyu bilen bir piskiyatriste sormakta fayda olabilir…

      süt konusu çok içinden çıkılmaz görünüyor bazen insana. tüp bebek doktorun “sakın kullanma sütü kesebilir” demiş ya, tabii ki istemezsin sütünün kesilmesini ama senin sağlığın ve ruh halin de çok önemli ve doktorlar bebeği düşünürken anneyi unutuyor bazen. halbuki sen mutlu olursan bebek de mutlu olacak. bu süt seni canından bezdiriyorsa, bence kesiliyorsa kesilsin be arkadaşım! Bebeğine süt vermek için elinden geleni yaptın ve bunca zaman verdin, en önemlisi doğumdan hemen sonra gelen süttü, onu da emdi zaten kızın. Eğer sü fazlası yüzünden acı çekiyorsan, bırak bebek mamayla beslensin biraz da. O kadar kötü bir şey değil inan ki, bebeğine hiç süt veremeyen bir çok anne var, sevgini vermen çok daha önemli değil mi? Ayrıca bebeğe briaz mama vermek, onun senin sütünü daha az emmesine neden oalcağı için, sütünü azaltabilir. o zaman belki rahat edersin, biraz sen emzirirsin biraz da mama içer. Annelik konusunda mükemmelliyetçi olmak bence ömür törpülüyor, hele ki kendini zaten kötü hissediyorsan daha da kötü gelebilir, “ne yapalım, elimden geleni yaptım” diyerek mamadan destek almak sana iyi gelebilir bence.

      bir de, doktor göğsünü sar demiş ya, ben tam tersini biliyorum. zaten sütün çok, bi de sarıp memeyi sıkıştırırsan onlar orada iyice birikip iltihap yapabilir, mastit çok büyük bela. her zaman derler ki kendi bedenine, göğsün yeni haline uygun sütyen giy.

      Kalbim seninle, kendine iyi bak… bir arkadaşım demişti ki, “bebeğine nasıl davranılsın istiyorsan, kendine öyle davran”

 16. yazdığınız tüm sorunları bende yaşıyorum bebeğım daha 27 günlük ve ilk 4 gününü çok zayıf doğup hemen emmediği ve mama bile almadığı için bebek yoğun bakımda geçirdi. Bu yüzden de biberona alıştı. Bende bu güne kadar sağıp biberonla vermek zorunda kalıyordum. Şimdi yavaş yavaş memeden emmeye başladı ama özellikle ağzından akanlar yüzünden çıldırmak üzereyim zaten sütün çokluğundan rahatsız olup çok uzun süre de emmiyor ve ben yine sağmaya başlıyorum. 2saatte bir memelerim o kadar süt doluyor ki sızlayıp akmaya başlıyor. Bir memeyi sağarken diğerinden 30cc kendi kendine akıyor. Bir memeden 150cc geliyor diğerinden ise 75cc bunun sebebini de anlamış değilim. Ada çayı tavsiyeniz için teşekkür ederim mutlaka deniyeceğim

  • Büreyde merhaba, geçmiş olsun. Bebeğin erken doğduysa veya özellikle düşük kiloda bir bebekse, burada yazılanları briaz daha dikkatli uygula derim. Çünkü mesela erken doğanlarda annenin vücudu bebeğin özel ihtiyacına göre süt üretiyor, o sütü de ıskalamamak lazım, eğer mümkünse tabii.

   Seninkinin hemen altında “Srp” yorum yapmış onları oku istersen, nasıl azalttığını anlatıyor bu senin de işine yarar belki (sağdıkça süt artıyor diyor, ki doğru)

   sütü sağarak biberonla verdiğinde daha dengeli bir karışım vermiş oluyorsun bir yandan, çünkü normalde sulu önsüt + yağlı sonsüt şeklinde emerken sağıp verdiğinde bunlar biberonda karışmış oluyor. eğer öne sağıp sonra emziriyorsan, memede yağlı kısım daha fazla kalmış olacak, bu da daha az gaz yapan ve daha iyi besleyen kısım aslında. önce emzirip sonra sağıyorsan bu sefer de bebek sulu kısmı daha çok içmiş olacak. ben sağlıkçı değilim ama bence sütün bir kısmının sulu bir kısmının yağlı olmasının bebek açısından bir önemi, anlamı illa ki vardır ve emzirerek ya da sağarak verirken bir şekilde orta yolu bulabilmeye çalışmak daha iyi olabilir… benim kendi tecrübemden bildiğim, süt çok olup hep sulu kısmında kaldığında bebek, hem daha çabuk acıkıyor hem de uzun uzun emse bile (benim ilk oğlum ALi 50 dakika çıldırtıyordu beni) daha az kilo alıyor. İlk gelen sulu sütü hep sağacak olsan, belki bu sefer de yeterince su almayacak bebek, veya bu önsütle sonsüt arasında değişen başka beslenme özellikleri de vardır belki..

   Bu arada, bir taraftan emizirken diğer taraftan 30 cc akması, sanıyorum ki çok aşırı değil. Sütünün olmasının normal bir sonucu bu. Aynı şekilde 75 cc, 150 cc aşırı miktarlar gibi gelmedi bana. Birinin öbüründen az olması emzirme sırasıyla ilgili olabilir belki. Emzirmeye hep aynı taraftan başlamaman lazım, biliyorsun değil mi? bir emzirmede soldan başlıyorsan (veya sadece sol meemden veriyorsan) ötekinde sağdan başlamalısın… Ama iki meme arasında fark yine de olabiliyor, bana da öyle oluyordu en azından (ama senin dediğin kadar büyük bir fark değildi). Yine de bu durumu fark etmiş olman çok iyi aslında, çünkü kanalların tıkanması gibi başka sebepler varsa bunu da erken fark etmiş olursun. Bebeğin daha 1 aylık, sende aşırı süt problemi belki de (umarım ki!) yoktur, belki tek mesele bebeğin henüz emmeye alışmamış olmasıdır, dolayısıyla sütü azaltmak konusunu çok abartma derim ben, zamanla toparlayabilir bebek. İkinize de sevgiler 🙂

 17. Merhaba Zeynep,
  Sağol ilgin, cevabın için. Sonunda 2 ocak gıbı endokrinoloji uzmanına gıttık. mr cekmek ıstedı hıpofız bezınde adenom var mı dıye ama3-4 gun emzıremeyecegımı soyledı. bu yuzden cektırmedık. Tüm hormon tahlıllerım yapıldı. Emzıren bır kadına göre gayet normal değerlere sahip oldugumu soyledı doktor. Bu durumda ilaç vermenın anlamı olmayacağını verse bıle ılacın cocuga gececegını söyledi. Bana sağmamam gerektıgını sağdıkça sut kanallarımın genışledıgını ve acıldıgını soyledı. Sağma dıyor ama sağmadıkca da mastıt olma korkusuyla duramıyorum kı. Sağmayıp gerekırse mastit olmamı 1 hafta 10 gun hastalanıp dişimi sıkmam gerektıgını ya da cocugu tamamen sütten kesmemı önerdi. Çözum bulamadan cıktık geldık hastaneden.
  O gune kadar 6 bıberon sağan ben, o ilk gun 3 bıberon sağdım korka korka. Ertesı gun 2 bıberon sağdım, diğer gun ıse 1 bıberon. Şaşırtıcı ama sağdıkça kendım sütü arttırmışım. Artık gunde 1 bıberon sağıyorum ve elimle göğüs pedine sıkıyorum bazen tıkanmaması ıcın. pompa cok vakumlu cektıgı ıcın de süt artıyor acıkcası.
  kızımı emzırmeden fışkıran kısmı sağıyorum,fışkırma bitince emıyor. Devam ederse fışkırmaya bebegım memeyı agzından cıkarıyor ve beklemek zorunda kalıyor.
  Benım ıcın 6 bıberondan 1 bıberona ınmek mucıze acıkcası. Biraz daha rahatım. Mastit olmamak ıcın sürekli göğsümü kontrol edıyorum ne zaman bır sertlık hıssedersem o zaman rahatlayacak kadar sağıyorum. tamamını boşaltmıyorum göğsün.
  Daha ıyı haberlerle goruşmek uzere umarım…

  • Srp’cım haberlerine sevindim. Sen de uzmanı oluyorsun bu işin 🙂 Az önce bir arkadaşa, senin yorumunu okumasını önerdim. Galiba sen hallettin artık bu meseleyi.

   Mastit çok pis bir şey ama atlatılmayan bir şey değil sonuçta, çaresiz b,ir şey değil. Belki de o kadar korkmamak gerek mastit olmaktan. Doktor o bakımdan doğru söylüyor olabilir, fakat 1-2 değil sık sık mastit oluyorsan problemin çözümü başka yerde olmalı sanki.

   Bu arada, bahsettiğin o hipofiz mr’ını bana da yaptılar. daha yeni yapıldı hatta, toplamda 4 seneye yaklaşan kesintisiz hamilelik-emzirme maceralarım bittiği halde hala göğsümde süt var diye. Küçük oğlumu sütten keseli 2 sene oldu, hala sütüm var. sıkınca çıkıyor. hiç hamile kalmadan önce de vardı… Bende tümör çıkmadı. Buna sebep olduğu düşünülen tümörün adı “prolaktinoma”. epey yaygın görülen bir şey ve aşırı sütün temel sebeplerinden sayılıyor. Başka bir zararı yok. Tümör deyince insanın aklına kanser geliyor ama öyle bir şey değilmiş bu, araştırıp bulduklarıma göre. Ama beynin hormonlarla ilgili merkezinde yer aldığı için sadece sütü değil başka hormonları, duygıları etkileyebilen bir şey. dolayısıyla eğer böyle bir adenom varsa, kişinin durumuna göre, ilaçla küçültmeyi, lazerle yok etmeyi önerebilirlermiş. Her ikisi de şimdi yapmayı düşüneceğin şeyler değil sanırım. Sonuçta hamilelik ve emzirme dönemlerinde büyüyebilen bir tümör tipiymiş bu, dolayısıyla belki de emizrmeyi bıraktığında düzelecek olan bir şey için şu aşamada yapılacak bir şey yoktur muhtemelen. tabi ben yine hekim değil çeken olarak cahil cahil konuşuyorum aslında :)) Ama cahil fikrimce iyi etmişsin mr çektirmemekle, boş yere ne diye radyasyon alasın zaten.

   Bana mr’dan sonra, madem tümör yok ne diye süt yapıyorum acaba diye kan testi de yaptılar (gidip sonucunu aldım mı? hayır! almam lazım da fırsatım olmadı henüz). emizren bir kadın için süt hormonu prolaktinin normal değerinin ne kadar olacağını bu doktorlar biliyor olmalı. yani mr yerine kan testiyle de bir şey söyleyebilir belki. kafana takıldıysa sorabilirsin bir dahaki sefere.

   Hikayeni buradan paylaştığın için çok teşekkür ederim sana. Yorum bırakırken aşağıda çıkan “yeni yorumları e-ppstayla bildir” seçeneğini işaretlersen buraya senden sonra yazılacak yorumları otomatik olarak göreceksin, eğer istersen sen de öğrendiklerini yazıp cevaplayabşlirisn. birlikten kuvvet doğar :))

   selamlar sevgiler

   • Merhaba Zeynep, Iyi haberlerim var. Cok sukur 1 haftadir hiç sagmamaya başladim. Nasil mi oldu; sagmayarak 😊
    Hep kontrollu gittim, asiri sutten dolayi mastit olma korkusuyla sagiyordum. Endokrinolig sagma deyince kademeli olarak azalttigimi soylemistim. Gogsumden akan sute engelnolmadim.cok rahatsiz ettiginde ise gogus pedine sagdim rahatlayacak kadar. Bebegim de buyudukce daha fazla emmeye ve fiskiran sutle basetmeye basladi. Suan 6bucuk aylik. Disari cikamiyordum,surekli pompayla geziyordum. Sosyal hayatim bitmisti. Cok sukur geride kaldi. Sagdiktan sonra emzirdigim icin hep sut uretimim fazla fazla olmus meğer. Gogsumu terbiye ettim bi yerde sagmayarak.
    Sevincimi paylasmak istedim.
    sevgiler…

    • ÇOk sevindim Serap! sağ ol haber verdiğin için :))

     İlk 6 aydan sonra annelik daha keyifli oluyor, bahar da geldi, bebeğinle dış dünyanın tadını çıkarırsın umarım , senin namına ben de çok rahatladım 🙂

 18. Merhaba arkadaşlar benim oğlum iki aylık emzirmeyle ilgili sorun yaşıyoruz her emzirirken boğulacak gibi oluyo sütüm fışkırıyo oğlum emmekten zorluk cekiyo kıyafet değiştirmekten bıktık sütüm hep akıyo herzaman pompayla cekiyorum fayda etmiyor bana yardım edin lütfen 😦

 19. Merhaba yazınızı okuyunca bütün yaşadıklarımı gördüm bebek gaz sancısindan duramıyor ben mastit olup ateş ağrı çekiyorum göğüsler sagsam da bir türlü rahatlamiyor gerçekten çok zor bir durum ben de adaçayı iceyim diyorum ama sütü çok azaltır mı diye korktum sizin bu problemin üstünden baya zaman geçmiş bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Görüşmek üzere

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s