Doğum / Evlenmeden Çocuk Yapmak / Hamilelik

Evlenmeden doğumu sigorta karşılar! Konuyla ilgili resmi bilgiler, kanun maddeleri

Evli olmadığım için hamilelik muayenesinden para almak isteyen Zeynep Kamil Hastanesi’nin tutumuna karşı Sosyal Güvenlik Kurumu’na sorduğum soru ve aldığım cevabı aşağıda aynen yayınlıyorum, sadece kişisel bilgileri *** ile gizli tuttum (alttaki uyarıya göre bunları paylaşmak yasakmış). Bu cevapla hastaneye giderek o güne kadar verdiğim bütün paraları geri aldım (bu macerayı buradan okuyabilirsiniz). Aşağıdaki bilgileri ihtiyaç duyan herkesin tepe tepe kullanmasını diliyorum 🙂

Ayrıca, 4982 sayılı Vatandaşın Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’na göre siz de SGK’ya ve diğer devlet kurumlarına kendi sorularınızı yazabilirsiniz, 15 gün içinde cevaplamak zorundalar kanunen ve bu zorunluluğa da uyuyorlar genelde. SGK’ya soru sormak için bilgiedinme@sgk.gov.tr adresine yazabilirsiniz. Benim aldığım cevap şöyle:

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Sayı : ***
Konu : ***2010 Tarih ve *** numaralı başvurunuz.
Sayın : Zeynep  A**
***
Soru : Merhaba, babam üzerinden Emekli Sandığı’ndan sigortalıyım, sağlık hizmetlerinden yararlanıyorum. Evli değilim ancak şu anda hamileyim ve gittiğim Zeynep Kamil Hastanesi’nde bana anne-babasından sigortalı olup, evli olmayan kadınların gebelikle ilgili işlemlerinin sigorta tarafından karşılanmadığı söylendi. Bu bilgi doğru mudur? Öyleyse bana lütfen konu ile ilgili kanun maddesini gönderebilir misiniz? Teşekkür ederim, kolay gelsin.
Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Finansmanı sağlanan sağlık hizmetleri ve süresi; başlıklı 63 ncü maddesinde; ;Genel sağlık sigortalısının ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlıklı kalmalarını; hastalanmaları halinde sağlıklarını kazanmalarını, iş kazası ile meslek hastalığı, hastalık ve analık sonucu tıbben gerekli görülen sağlık hizmetlerinin karşılanmasını, iş göremezlik hallerin ortadan kaldırılmasını veya azaltılmasını temin etmek amacıyla Kurumca finansmanı sağlanacak sağlık hizmetleri; (c) Analık sebebiyle ayakta veya yatarak; hekim tarafından yapılacak muayene, hekimin göreceği lüzum üzerine teşhis için gereken klinik muayeneler, doğum, laboratuvar tetkik ve tahlilleri ile diğer tanı yöntemleri, konulan teşhise dayalı olarak yapılacak tıbbi müdahale ve tedaviler, hasta rakibi, rahim tahliyesi, tıbbi sterilizasyon ve acil sağlık hizmetleri, ilgili Kanunları gereğince sağlık meslek mensubu sayılanların hekimlerin kararı üzerine yapacakları tıbbi bakım ve tedaviler denilmektedir. Ayrıca, Kurumumuz Hukuk Müşavirliğinin 06.08.2010 tarih, 20052 sayılı yazısında; konuya ilişkin yasal düzenlemeler çerçevesinde, kız çocuklarının, yani genel sağlık sigortalısının geçindirmekle yükümlü bulunduğu evli olmayan (18 yaş altı veya üstü) kız çocukları ile Kurumumuzdan hak sahibi olarak aylık veya gelir alan kız çocuklarının durumu 5510 sayılı Kanunun ;Kurumca Finansmanı Sağlanmayacak Sağlık Hizmetleri; başlıklı 64. maddesinde tahdidi olarak sayılan hallerden olmadığından bu kişilerin hamilelik kontrolleri ve doğuma ait hizmet bedellerinin devletçe karşılanması gerektiği düşünüldüğü mütalaa edilmektedir. Buna göre; 18 yaş altı veya üstü, evli olmayan kız çocuklarının, yukarıda kayıtlı madde hükmü gereğince ve Hukuk Müşavirliğinin görüşleri doğrultusunda, analığı nedeniyle babasından dolayı sağlık yardımlarından yararlanmaya müstehak olduğu hususunda;
Bilgilerinizi rica ederiz.
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Bilgi Edinme Birimi

Verilen Bilgiyi Faydalı Buluyor musunuz? » Evet   » Hayır


YASAL UYARI

Bu e – postanin içerdigi bilgiler (ekleri dahil olmak üzere) gizlidir. SGK’nin onayi olmaksizin üçüncü kisilere açiklanamaz. Bu mesajin gönderilmek istendigi kisi degilseniz, lütfen mesaji sisteminizden derhal siliniz. SGK bu mesajin içerdigi bilgilerin dogrulugu veya eksiksiz oldugu konusunda bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bilgilerin ne sekilde olursa olsun içeriginden, iletilmesinden, alinmasindan, saklanmasindan sorumlu degildir. Bu mesajin içerigi yazarina ait olup, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun görüslerini içermeyebilir.

LEGAL NOTICE

The information contained in this e-mail (including any attachments) is confidential. It must not be disclosed to any person without SGK authority. If you are not the intended recipient, please delete it from your system immediately. Social Security Institute makes no warranty as to the accuracy or completeness of any information contained in this message and hereby excludes any liability of any kind for the information contained therein or for the information transmission, reception, storage or use of such in any way whatsoever. Any opinion expressed in this message are those of the author and may not necessarily reflect the opinions of Social Security Institute.

Reklamlar

2 thoughts on “Evlenmeden doğumu sigorta karşılar! Konuyla ilgili resmi bilgiler, kanun maddeleri

  1. merhaba bende de aynı sorun var fakat bır rıcam olacak sızden bununla ılgılı nereye basvurmam gerekıyor yada nasıl bır ıslem yapmalıyım bunlardan faydalanmak iççin doktorlar bıle sordugumuzda hayır devlet bunları karsılamıo dıyor ayrıca bu sekılde ınsanları bılgılendırdıgınız ıcın allah razı olsun sızden tesekkurler…

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s