Bebek - Çocuk

Çocuklarımın Sevdiği Şarkılar

Çocukların müzik konusunda bu kadar seçici olduklarını bilmezdim. Tabii ki seçtikleri şarkılar bizden bir şekilde duydukları şeyler arasından çıkıyor ama, her duyduklarını beğenmiyorlar. Çınar 1 yaşını biraz geçmişti, bilgisayarda Issız Adam’ın film müziklerinden “Anlamazdın”ı görünce heyecanla “adammm!” dediğinde. Sonra yine Adam diyince bunu kastettiğini anlayıp şarkıyı çaldığımızda çok sevindi, üst üste birkaç defa izledi adam’ı. Konuşması gelişirken, 1,5 yaşındayken birgün evin içinde kendi kendine “acılar geçer zamanla” dedi. Anlamazdın’ın sözlerinden. Gevelediği başka bir cümlenin de “kadere de inanmazdın” olduğunu anladık, “kadere inanmazın” gibi birşey söylüyordu (aynı şarkıdan). Daha sonraları “kalpis kalpis kalpis” diye ortalıklarda gezinmesi de, “hani sen acı veren kalpsizlerden olamazdın” dizesinden. Epeydir uyuturken söylediğimiz şarkılardan bu. 2 yaşındaki Aliş’in ve henüz 2 aylık Cemo’nun sevdiği şarkıları aşağıya not aldım, üstüne tıklarsanız youtube’da seyredebilirsiniz :) (Aliş’in şarkıya verdiği adı en başa yazdım, bu isimler genellikle şarkının bir dizesinden ya da klibin bir sahnesinden geliyor)

Aliş’in sevdikleri:

Issız Adam – Ayla Dikmen, Anlamazdın

Neşeli – Ahır Kapı Roman Orkestrası, Romanım

Bu mudur – Nil Karaibrahimgil, Bu mudur

WaWaWa / Sombelaye – Kimbata, Youtube’da karşımıza çıkan bir Kongo şarkısı, Aliş sayesinde keşfettiğimiz en güzel şarkı

Kırıntı – Teoman, Aşk Kırıntıları

Hareket Vakti – Umay Umay, Hareket Vakti

Balık – Dünya ninnileri, Rus ninnisi

Tavuk – Dünya ninnileri, Fransız ninnisi

Aaaa – Dünya ninnileri, Ermeni ninnisi

Nenekoşa – Dünya ninnileri, Japon ninnisi

afr2

Çurap – Dünya ninnileri, Afrika ninnisi (acaba Afrikada kimlerin ninnisi, insan merak ediyor)

Huyda – Dünya ninnileri, Ukrayna ninnisi

Esneyen Çocuk / Nanika yomurmuranti – Dünya ninnileri, Yunanca ninni

Yamkari – Dünya ninnileri, Yidce ninni. Doğu Avrupa Yahudilerinin dilinde nefis bir ninni ve klip. Buradaki anne benim anneme benziyor!

Toz Olur – Beyaz Geyme Toz Olur – Aliş’e küçücükken hep söylediğimiz türkü. Artık o kadar sevmiyor, hatta söylemeye başladığımda “onu söyleme” diyor, ama geçen gece “toz oluru söyle” diyince anladım bu türküyü de kendince bir isimle kaydetmiş olduğunu.

Listeye bakıp da çocuğu bilgisayarın karşısına mıhlıyoruz sanmayın. Evet internetten çalışan annesinin bilgisayarını çokça görüyor ve bunların çoğunu da oradan seyrederek öğrendi, ama sürekli bilgisayar başında değil. Bu şarkıları istek yapıyor ben de söylüyorum ona. Bilmediğim dillerdeki şarkılar dahil! Eskiden kendi sesimi duymaktan rahatsız olur, etrafta birisi varsa şarkı söylemezdim, fakat insanın çocuğu olunca neyi nasıl söylersen söyle, sırf annesinin sesi diye beğeniyor, çok motive edici bir dinleyici kitlem var yani :)

Aliş fırsat bulunca düğmelere basıp bilgisayarımı bozduğu için bilgisayarıın pili bitti diyoruz, “anne bilsayarının pili doldu mu?” diye sorup duruyor. Özellikle dünya ninnileri, televizyonda seyredeceği bir sürü şeyden çok daha güzel bence. Dikkat ederseniz hepsinde hayatın çok temel işlerini çizmişler: ekmek yapmak, balık tutmak, örgü örmek, uyumak, çalışmak, soğuk… Bu ninni projesinin web sayfası: www.lull.ru. Ninnilerin youtube’dan çıktığı ana sayfa: youtube/kolybeln

Cemocuğum ise şimdilik roman havaları genel başlığı ve Buzuki Orhan’ın kolik müziklerini seviyor. 2 haftadır en çok İlle de Roman Olsun ile uyudu.

Reklamlar

2 thoughts on “Çocuklarımın Sevdiği Şarkılar

  1. Aliş’in zevkini çok beğendim.
    Bu arada benim 15 yıllık bir oyuncak bebeğim var, onun da adı Aliş 🙂
    Annemlere gittiğimde fotoğrafını çekip yollayacağım sana

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s