Kadın Hakları

Anneye yarım gün yasasında ciddi bir durum mu var ne??

Erkeklerin hayalindeki çalışan annelerden olmak istemeyen kadınlar buraya! Kötü koşullarda çalıştırılan anne olmak istemiyoruz!
(İstanbul) YOĞURTÇU KADIN FORUMU’NDAN ÇAĞRI: Kadınları doğuma teşvik ve esnek çalşmaya mahkum edilme yasasına karşı Pazar günü buluşuyoruz!

Hükümet, kadınların bedenine ve emeğine yeni bir saldırı hazırlığında!

ANNE BEBEK CALISAN 5 Çok kısa bir süre içinde meclise getirilmesi planlanan “Nüfus ve Aile Politikaları Mevzuat Çalışmaları” adı altında hazırlanan bu saldırı, kreş yardımları, doğum izninin artırılması, doğum sonrası işe dönme ve kıdemin korunması, doğum sonrası tam ücretli kısmi zamanlı çalışma, kadın istihdamını artırma gibi söylemlerle kadınlara müjdeymiş gibi sunuluyor, ancak hiçbir denetim mekanizmasından ya da halihazırda kesilen devlet yardımlarından bahsedilmiyor, vaadedilen yardımların “sosyal hak” olarak tasarlanmadığını ve her an geri alınabilecek, devamlılığı pamuk ipliğine bağlı yardımlar olduğu da unutulmamalı. Aslında bu yasa tasarısı kadınları, tam zamanlı ve güvenceli işlerden dışlayarak esnek ve güvencesiz çalışma biçimlerine mahkum ediyor, kadını sadece aile içi görevleriyle tanımlayarak aileye bağımlılığını artırıyor. Kısacası kadınlara; “sizin asli işiniz evdeki eş, çocuk, yaşlı, hasta, engelli bakımıdır; ev dışında çalışmak istiyorsanız da -bu asli görevlerinizi aksatmamak koşuluyla-, yarı zamanlı, esnek, güvencesiz işlerde çalışabilirsiniz” deniyor.

Hükümetin seçim yalanlarına kanmadığımızı, sermayeye ucuz emek olmayacağımızı ve erkeklere bedenimiz, kimliğimiz ve emeğimiz üzerinde tahakküm kuramayacaklarını göstermek için acilen sözümüzü ortaklaştırmalıyız. Kadınlar olarak kürtajı yasaklama girişimini geri püskürtürken ve Gezi’de sokaklarda gösterdiğimiz gücü bizi aileye mahkum etme ve emek piyasasında kırılganlaştırma girişimlerine karşı da gösterelim. Tek tek kadınlar olarak etkisini hissetmeyeceğimizi düşündüğümüz bu yasa tasarısının, aslında Türkiye’deki toplumsal iklimi kadınlar aleyhine dönüştürerek hepimizin yaşamlarını derinden etkileyebileceği konusunda her zamankinden daha uyanık olmalıyız. Hükümetin, sermayenin ve erkek egemen zihniyetin bize biçtiği role karşı sesimizi yükseltmek ve mahalle forumlarından kadınlar olarak neler yapabileceğimizi konuşmak için 27 Ekim Pazar günü saat 15:00’te Eğitim-Sen 2 No’lu Şubede buluşalım.

Yoğurtçu Kadın Forumu

Yer: Eğitim-Sen İstanbul 2 No’lu Şube

General Şahap Gürler Cad. No.8 Rıhtım Kadıköy (Deniz Oteli Yanı)

Kaynak: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=522188181200695&id=360925193993662

Reklamlar

2 thoughts on “Anneye yarım gün yasasında ciddi bir durum mu var ne??

 1. Aklıbaşında ve muhalif bir site olduğunu düşündüğüm için bu siteyi okumaya devam ediyordum, taa ki bu yazıya kadar. Muhalefetin b.kunu çıkarmak diye buna derim. Azcık mantık!

  • Selam,

   6 ay önce buraya konmuş bu yazı, istanbul yoğurtçu parkı forumunun bir çağrı metni, yazı bana ait değil. çağrıya uyup toplantıya gidebilecek bir yerde olmadığım için devamnda ne olduğunu da bilmşyorum (aslında öğrenip yazmam lazımdı tabii ki).

   öte yandan bu yazıdaki kaygılara hak verdiğim için çağrıyı yayınladım. bizim lehimize gösterilen bir çok yasal değişiklik pek de öyle olmuyor. kendim de “esnek çalışma saatleri”nde çalıştığım için, bebekle bu şekilde çalışmanın zor olduğunu düşünüyorum, böyle bir yama destek yerine doğru düzgün bir doğum izni ve işe dönüş garantisi bana daha doğru geliyor. ama yorumunuz üzerine, bu çağrıyı hazırlayanların yasayla ilgili dertlerini iyi anlatmadıklarını düşündüm; neye neden karşı olduğunu tam açıklamayınca “karşıyım karşı her şeye karşı” gibi oluyor, haklısınız orada.

   siteyi takip edip etmeyeceğinize bir şey diyemem tabii, siz bilirsiniz. fakat bu yazıya kadar makul bulduğunuz bu sitede gördüğünüz her şeye tamamen katılmanız gerekmiyor, burada kalıp beğenmediğiniz şeyleri neden beğenmediğinizi yorumlarda açıklasanız çok sevinirim. görüşünüzü yazdığınız için teşekkürler.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s