Doğum / Evlenmeden Çocuk Yapmak / Kadın Hakları / Teşhir

Ankara Etlik Doğum Hastanesi ve GATA Hastanesi: evli değilsen burada doğum yapamazsın

GATA

Evlenmeden ilişki yaşayan insanlara, onları öldürerek karşı çıkan zihniyet, hastanelerde de iş başında. Buraya yorum yazan kişi, Ankara’da Etlik Zübeyde Hanım Doğum Hastanesi’nde ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde evli olmadığı için kötü muamele gördüğünü anlatıyor. Bu hastanelerde kendisine “burada doğuramazsın” denmiş.

Oysa doğumdan önce nikah sormak filan gibi bir hakkı yok hiçbir hastanenin. Her kadının sağlıklı şekilde doğum yapmaya hakkı var ve devlet hastanelerinde bu tüm vatandaşlar için geçerli. İki çocuğumu normal doğumla doğurduğum İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hiç böyle bir “uygulama” ile karşılaşmadım. Doktorların biri bile, hamilelik boyunca muayenelerde “neden evlenmedin” demedi. Yalnızca doğum öncesinde açılmaları beklerken, doğumhanede kayıtlarımızı alan hemşire, bana ve yanımdaki, evli olmayan diğer kadına “neden nikah yaptırmıyorsunuz haklarınızı korusanıza” diye çıkışmıştı biraz. Doğum arkadaşım Hatice, 3 çocuğunun babasından boşandıktan sonra dördüncüye hamile kalmıştı, adamla yeniden evlenmek istiyordu ama adam yanaşmıyordu. Benim durumum malum, ben de evlenmeyi istemediğimi söyledim, sonra o hemşire bize kusura bakmayın dedi, yargılayıcı davranmak istemezdim dedi.

Zeynep Kamil Hastanesi’nde ise, babamın sigortasından faydalanmamı istemeyen erkek memurlardan biri, “sen babandan sigortalısın da karnındaki çocuk babanın çocuğu mu?” demişti. (SGK’dan aldığım yazıyla, ödediğim bütün muayene paralarını geri aldım, sitede okuyabilirsiniz)

Zübeyde Hanım Doğum Hastanesi’nde ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde evli olmayan hamile kadına “burada doğuramazsın” diyenlerin keyfi davrandıkları besbelli. Kendi kafalarındaki ayrımcılıkla hareket ediyorlar. Bekar hamile kadın hastaneye gitmeyip evde mi doğursun, bu mudur öneriniz, evli değil diye? Öyle bir şey yapsa ve kendisinin ya da bebeğinin başına bir şey gelse “burada doğuramazsın” diyenler ne hisseder acaba? Kendilerine toz kondururlar mı?..

Gündelik hayatın her ayrıntısında, hele hele içimizde can taşırken, evli olmayan annelere karşı aşağılayıcı, dışlayıcı, kırıcı tutumunuz nelere mal olabilir farkında mısınız?

Evlilik dışı doğan bebekleri kim öldürüyor?

Ankara’da insanlara gerektiği gibi davranan, doğum için şartları iyi olan, gerekirse yenidoğan yoğun bakım ünitesi de olan bir hastane bilen var mı aranızda? Nereyi tavsiye edersiniz?

Reklamlar

One thought on “Ankara Etlik Doğum Hastanesi ve GATA Hastanesi: evli değilsen burada doğum yapamazsın

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s