Baba Olmak / Karar Vermek

Baba olmak

baba bebek tugkan tepiltepe

Şahsen tanımadığım Tuğkan Tepiltepe’nin şahane blogu Baba Olacağım, Baba Oluyorum, Baba Oldum ‘dan aldım bu yazıyı ve fotoğrafları. Evli ve bekar babalar ve baba adaylarına , ayrıca annelere, anneannelere, dedelere, babaannelere, dayılara, amcalara tavsiye ederim 🙂

“Bir erkek için herhalde en güzel duygudur baba olmak. Bir çok erkek kendini babalığa hazır hissetmeyebilir. Gerçekten zor olabilir baba olmak ama olduktan sonra ise hayatın en güzel duygusu olduğunu anlar erkek.
Bebek için hayatının ilk anlarında en önemli unsur, kendine en yakın hissettiği kişi annedir doğal olarak. Ama bu demek değildir ki baba hep arka plânda kalacak, etkisiz eleman gibi olacak. Aksine neredeyse anne kadar önemlidir babanın varlığı bir bebek için.
Baba, emzirmek haricinde annenin yaptığı her şeyi yapabilir bebeği için. Altını değiştirebilir, uyutabilir, oyunlar oynayabilir, banyosunu yaptırabilir, gezdirebilir. Babanın en aktif ve doğal olarak bebeğiyle ilgilenmesi baba – bebek arasında ki ilişkininde çok daha sağlam, sıcak ve yakın olmasını sağlar. Bir bebek her zaman, büyüdüğü süre boyunca babasının yakınlığına ve ilgisine ihtiyaç duyar.
Bir zamanlar Türk toplumunun özelliğinden dolayı ataerkil olan babalarda çocuklarına fazla ilgi göstermek, ona sevgisini belli etmek yanlış bir davranış olarak görülürdü. Çünkü baba böyle yaptığında çocuğun şımaracağını, otoritesinin kaybolacağını düşünürdü. Aslında ne kadar yanlış bir düşünce. Bir bebek için baba sevgisi, sıcaklığı, ilgisi çok çok önemlidir. Bebek kendini bu sayede çok daha güvende hisseder, sevgi ortamında olduğu için daha pozitif hazırlanır hayata.
Bir baba, bebeğini her zaman kucağına almalı, ona sevgisi belli etmeli hatta gerekirse defalarca, içinden ne kadar geliyorsa “seni seviyorum” demeli.
Ama babaların bir yanlış düşüncesi de “Ben çocuğumla arkadaş gibi olacağım” mantığıdır. Neden ki? Niye çocuğunla arkadaş gibi olsun bir baba? O çocuğun zaten hayatı boyunca onlarca arkadaşı olacak ama sadece bir tane babası olacak. Bir baba çocuğuyla arkadaş gibi değil baba gibi olmalı. Çocuğun hayatının her döneminde “baba”ya ihtiyacı olacak.
Baba, en başında bebeğinin altını değiştirerek, ona banyosunu yaptırarak onu hayata hazırlamaya başlar ve bu o bebeğin ömrü boyunca çeşitli şekillerde devam eder. Erkek çocuk için  baba bir rol model, kız çocukları için hayatının ilk aşık olduğu erkeği olacaktır.
Baba, çocuğunun kendisine “bağımlı” olmasını değil “bağlı” olmasını sağlamalıdır. Onun için engelleyici değil, doğruları veya yanlışları göstererek yol gösterici olmalıdır baba. Aslında gerçekten baba olmak gerçekten çok kolay değil ama tarifi imkânsız büyük bir mutluluk ve hazdır. Bu mutluluk ve hazzı her baba, bebeğine doğduğu andan itibaren hissettirmeli ve yaşatmalıdır.

Herkesin babasının mutlaka bir kez bile olsa söylediği bir laf vardır: “Sende baba olunca anlarsın”. Bunu duyan her erkek fazla umursamamış, kulağının birinden girip diğerinden çıkmıştır mutlaka ama o erkek baba olduğunda bu lafın ne kadar doğru olduğunu mutlaka anlamıştır.”

 

Kendi adıma, anne mi baba mı olmak istersin diye seçme şansım olsa, kesinlikle baba olmak isterdim.

Bu yazıyı evlenmeden doğurabilirsin sitesine neden koydum? Biliyorum ki bu siteye bakanlar arasında bebeğini babasız büyütmek durumunda olan bir çok anne var, ve böylesinin çok daha doğru olduğu durumlar… Biliyorum ki yeni doğacak çocuklarını babasız bırakabilecek erkekler de bakıyor bu siteye, onlar için bu yazı. Çünkü Tuğkan’ın dediğine katılıyorum, babalık baba olunca anlaşılan bir şey, oysa bir bebeğe sahip çıkmak için o doğmadan önce doğru davranmak gerekiyor bazen.

kralın kızı

Bekar annelerin babaları da, kızlarını babasız ve torunlarını dedesiz bırakmasınlar.

Reklamlar

4 thoughts on “Baba olmak

  1. Bende baba olmak istiyorum şu an bekarım hayatım da ciddi olabilecek biri çıkmadı yaşım 40 bekliyorum kamu kuruluşunda memurum gerçekten hayatıma çıkacak çocuk yapmak isteyen bir bayanla tanışıp bir çocuk yapmak istiyorum. Biz erkekler bayanlar kadar şanslı değiliz çocuk sahibi olacak bir rahim bankamız yok böyle bir şey olmuş olsaydı en az iki çocuk sahibi olurdum.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s