Daha Başka

Reklam demek kabul görmek demek!

Az önce bu siteye ilk reklamı ekledim. Umarım devamı da gelir. Ne var bunda sevinecek? Pek bir gelir elde edeceğimi sanmıyorum bu reklamdan. Beni mutlu eden, evlenmeden doğurabilirsin sitesine reklam teklifi gelmiş olması (evet onlar beni buldular). Buraya reklam koymak istemeleri, meşruiyet demek çünkü. Tercih ederek veya mecburiyetten dolayı, çocuğunu evlilik dışı doğuran kadınların toplumda kabul görmesi demek. Zaten bizim bütün meselemiz toplumun kabul etmesi, etmemesi, baskısı, ayrımcılığı değil miydi?

Bu siteye reklam verilmesi demek bir yandan da, evlenmemiş anneler babalar bir firmanın satış yapmak için hedefleyeceği kadar kalabalık bir grup oldu demek. Sayenizde, teşekkürler! alexa.com diye bir site var, internet sitelerinin ne kadar ziyaret aldığını hesaplıyor (istediğiniz sitenin adresini yazıp bakabiliyorsunuz). Alexa’nın sıralamasında, evlenmeden doğurabilirsin sitesi dünyada 4 milyon küsürüncü site. Sadece Türkçe bilenlere hitap eden bir site olduğunu unutmayın…

Reklam almak pek hoşuma gitmiş olsa da doğru bulmadığım bir girişimin reklamını hayatta yayınlamazdım onu da söyleyeyim. “Birgün reklam verecek biri gelse buraya herhalde bez reklamı veya bebek ürünü reklamı filan verirler” diyordum ama mesela bebekler için yaptığı pişik kremlerine, şampuanlara kanserojen madde paraben koymaktan çekinmeyen mothercare reklam verecek olsa kesinlikle kabul etmezdim. Alışverişle pek işim olmasa da, hiçbir ürününü almamaya dikkat ettiğim markalar var, onların reklamını da almam tabii ki (mesela kötü koşullarda çocuk işçi çalıştıran Nike; Afrika’da hastanelerden bedava bebek maması dağıtıp annelerin sütünün gelmemesine, hastaneden sonra mama bulamayan bebeklerin aç kalmasına neden olan Nestle; tekstil işçilerinin silikozis hastalığına yakalanmasına neden olan işlemlerle renkleri ağartılmış kot pantolonlar; hedef gösteren saldırganlıklarıyla hayat karartan bir çok gazete…)

hacihasan_su_boregiBize reklam teklif eden pazaresintisi.com sitesi, reklamını rahat rahat yapabileceğim bir yer. Yöresel yiyecekler satıyorlar, sitenin asıl güzel tarafı da kadınların kendi yaptıkları yiyecekleri satmalarını destekleyen bir yer olması. Kadının kendi emeğinin karşılığını kendisinin alabildiği bir pazar ortamı kurmuşlar internette. Nar ekşisini  Antakya’dan, Erzurum kadayıf dolmasını Erzurumlu bir kadından, salçayı, turşuyu, yaprak sarmasını, mantıyı Yeşilvadi Kadın Kalkınma Kooperatifi‘nden veya Yenikent Kadın Emeğini Değerlendirme Kooperatifi‘nden alabiliyorsunuz. Evden yemek satarak geçinme çabasındaki arkadaşıma da tavsiye ettim Pazar Esintisi‘ni. İlk reklamımız hayırlı uğurlu olsun!

 

Reklamlar

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s