Cinsel Taciz / Kadın Hakları

Cinsel şiddet namus meselesi değildir!

Daha on sene önce, tecavüze uğrayan kadınların tecavüzcüyle evlendirilmesinin yasalar tarafından desteklendiği bir ülkede yaşıyorduk. Kadın hareketinin mücadelesi sayesinde Türkiye’de değişti o yasalar. (Buna emek veren herkese teşekkür ederim şahsen, sayenizde, çocukluğuma, ergenliğime yetişmese de, yetişkinliğimin en başından itibaren, tecavüzcüyle evlenmenin mahkemede teklif edilemeyeceği bir ülkede yaşıyorum.)

Ve lakin Türkiye’de de bazı kafalarda yaşamaya devam eden o zihniyet, Tunus, Cezayir ve Fas’ta yasalarda da tanınıyor halen. Uluslararası Af Örgütü, bu durumun artık değişmesi için önemli bir kampanya başlatmış, metni aynen aktarıyorum, imzalayıp destek olabilirsiniz:

Cezayir, Fas, Tunus: Cinsel şiddet mağdurlarına yönelik ayrımcı yasalar kaldırılmalı!

cinsel şiddetimg5388504242ccc8.64182018

Cezayir ve Tunus’ta yasalar, tecavüzcünün mağdur 18 yaşından küçükse mağdurla evlenmesi durumunda özgür olmasına izin veriyor.

Fas’ta benzer bir yasa 22 Ocak 2014’te parlamentoda oybirliği ile kaldırıldı. Bu karar 16 yaşındaki Amina Filali’nin tecavüzcüsüyle zorla evlendirilmesi üzerine intihar etmesinden iki yıl sonra verildi. Yasanın kaldırılması Fas’taki kadınlar için önemli bir gelişme. Ancak tecavüzün cezasını mağdurun “bakire” olup olmadığına göre farklılaştıran ayrımcı yasalar ülkede hala mevcut.

Cezayir, Fas ve Tunus’taki ayrımcı yasalar cinsel şiddete uğrayan kadın ve kız çocuklarını korumuyor ve onlara adalet sunmuyor. Bu ülkelerde kürtaj olmak istemek, kürtaj yapacağına dair taahhütte bulunmak ve kürtaj yapmak, annenin sağlığı tehlikede olmadığı sürece, ensest ve tecavüz mağdurları için dahi suç. Bu üç ülkede de tecavüz ile ilgili düzenlemeler Ceza Kanunu’nun “namus” a karşı suçlar bölümünde düzenleniyor, dolayısıyla mağdurun bedensel bütünlüğüne yönelik bir eylem olarak değil “namus/ahlak” meselesi haline getiriliyor.

Amina’yı hatırlamak bizim sorumluluğumuz. Bunu, başka bir kadın ya da kız çocuğunun bu yolu izlemek zorunda bırakılmamasını sağlayarak yapabiliriz.

Tecavüz kadınlara ve kız çocuklarına uygulanan en büyük şiddet türlerinden biridir.  Yasalar, polis ve adalet sistemi kadın ve kız çocuklarını korumalı. Tecavüzcüler cezaevine girmekten kaçamayacaklarını bilmeli. Mağdurlar damgalanmamalı, aksine desteklenmeli.

Cezayir, Fas ve Tunus yetkililerini ayrımcı yasaları kaldırmaya ve cinsel şiddet mağdurlarını korumaya çağırıyoruz.

Dilekçeyi imzalayarak siz de destek verebilirsiniz. 

http://acileylem.amnesty.org.tr/eylem-detay.php?q=194#sthash.PLtEWw7s.dpuf

kadın hakları-2012-06-08

Reklamlar

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s