Çocuk Hakları / Cinsel Taciz / Kadın Hakları

Tecavüzcüyle evlendirme yasasının anlaşılmayan meselesi, kadının rızası

Gayet yakın bir zamanda kurtulduğumuz, “tecavüz ettiği kadınla evlenen adam cezadan kurtulur” yasası yarın (22 Kasım 2016) mecliste tekrar oylanacak. Hangi partiyi beğendiğimizle, ya da hepsinden nefret etmemizle alakalı bir mesele değil bu. Yasayı önerenler, konunun tecavüz olmadığını, evlilik dışı ilişki yaşayan kadınların, “eşleri” hapse atılınca sonra mağdur olduğunu, bunu gidermek istediklerini söylüyorlar.

Burada asıl mesele, ilişkiyi iki insanın isteyerek birlikte olması veya birinin diğerini zorlaması, ona şiddet uygulaması arasında bir ayrım görmeyen zihniyet. Bu kafalarda tecavüz etmek ve sevişmek diye birbirinden apayrı iki olay yok. Onlar ilişkiyi “zina” ve “nikahlı” (helal) ilişki olarak ayırıyorlar. Hukukçu değilim, çok iyi tanıdığım bir kafa yapısından bahsetmek istiyorum burada. Bu yasaya sonuna kadar karşıyım, karşı çıkarken bu ses de duyulsun istiyorum.

O kafa yapısı, yasanın şimdiki halinde de teklif edilen korkunç düzenlemede de aynen var. Mağduriyete de bu sebep veriyor zaten. Evet ortada gerçek bir mağduriyet var, şu siteye gelen yorumlarda bunun türlü çeşidini okuyabilirsiniz… Birkaç yıl önce, devletin mağdur çpocukları yerleştirdiği kız yurtlarından birinden kaçmış bir genç kızla kesişti yolum. Onunla ilgili bir iş için birlikte emniyetin çocuk şubesine gittik. öğlene yakındı saat, odada bizden ve polislerden başka, 16-17 yaşında bir kız vardı, kenarda öylece oturuyordu. Ağlamaktan gözleri kıpkırmızıydı. Sabah kahvaltısı olarak eline verilen poğaça ile meyve suyuna hiç dokunmamıştı, hiç bir şey demeden, sormadan, konuşmadan tek başına oturuyordu. İşlemlerimiz bitince sağlık muayenesi için beraber araca binmeye götürüldük. Bir tek o sırada, kendi yaşlarında bir oğlana bakıp endişeyle “ona ne olacak?” diye sordu kız. Annesiyşe babası dışarıda bekliyorlardı, annesi bizimle polis aracına bindi, babasına da tarfi etti o da gelsin diye. Polisler kızları hastaneye götürürken annesi hemen anlattı; kız dün akşam sevdiği çocukla kaçmış, aile şikayetçi olmuş, çünkü o çocuk öyleymiş böyleymiş. Ailenin şikayeti yüzünden kız dün akşam sevgilisyle birlikte olduğu yerde “yer gösterme” yapmaya götürülüyordu. Çocuğu da muhtemelen alıkoyma ve “cinsel suçlar”dan yargılanmak üzere savcılığa yolladılar. (Tutuklu yargılanırsa 18’in altında olduğu için eğitimevine gönderilecek. 18 yaşında olsa tecavüzcülerle beraber kalabilir bir hapishane koğuşunda…)

Burada mağduriyet var ama suç yok aslında. Mesele yasaların 18’in altında cinsel ilişkiyi “çocuğun cinsel istismarı” olarak tanımalama eğilimi. Aynı yasa (halen geçerli olan), 16-17 yaşında çocukların aile onayıyla vb evlenmesine izin veriyor, adam isterse 60 yaşında olsun. Evli olunca cinsel istismar olmuyor. Evli değilse, birisi şikayet ettiğinde bu insanlar istereyek birlikte olmuş olsa bile erkek cinsel istismardan yargılanıyor. Çünkü bu kafa “zina yasak” kafası. Bu kafada tecavüz diye bir kavram yok zaten. Bir kadının isteyerek sevişebileceğini de kavramıyor bu kafa. (Bu adamların korkunç bir cinsel hayatı olduğunu düşünüyorum.) Nikah varsa sorun yok, kadının isteyip istemedğinin önemi yok. Nikah yoksa zina. Onlar bunu “temizlemek” niyetinde şimdi.

Yasanın içine “cinsel istismarda zorlama yoksa tehdit yoksa” bıdı bıdı maddeler eklemişler. İstismarın kendisi şiddettir zaten. Şiddet içermeyen taciz, şiddet içermeyen tecavüz diye bir şey yok. (Adli tıbba göre tecavüz, öldürmenin dışında bir insana uygulanan en ağır şiddettir.)

Yapmanız gereken, 16 yaşında isteyerek sevişen insanları cezalandırılması gereken bir suç veya temizlenmesi gereken bir günah işlemiş gibi görmemek. Hayır kardeşim ille evlenmeleri geremiyor. İsteyip sevişebilir insanlar. Ama istemeden evlendiyse, nikah olsa da tecavüz tecavüzdür.

Devlet büyüklerimiz bu “sorunun” “daha çok Romanlarda”  görüldüğünü söylemiş. Kim olursa olsun, evlenmeden de olabilir diyen bir çok insan var. Devlete düşen bunu “sorun” haline getirmemek, suç olmaktan çıkarmak ve olayı sorun haline getiren, bu yüzden cinayet bile işleyen ailelere karşı çocukları, gençleri korumak. Ama nerde? Bakıyoruz bizim devlet namus cinayeti işleyenlerle aynı kafada.

Gayet açık anlattım bence ama yine de söyleyeyim, 15 yaşında kızları kaçıran 50 yaşında adamlardan bahsetmiyorum, onun kızın isteğiyle olmadığının farkındayız herhalde hepimiz.

(Evet çoktandır yazmamıştım, umutsuzluktan, hep birlikte çözmeye kalkışmadığımız için teker teker herkese dert olan aynı konularda aynı soruları cevaplamaktan. Bundan sonra da sık sık yazmayı düşünmüyorum, bu yazıyı da kızgınlığımdan yazdım. Zina kafa yapısını yansıtan bir çok sorun var yasalarda, sırf bu blogdabir çok örneğini görebilirsiniz. Buna önce biz, daha hüçlü karşı çıkmış olsaydık şimdi karşımızda bu illet yasa tasarısı olmayabilirdi.)

Reklamlar

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s