İletişim

posta güvercini brigette ballager carrier pigeon

Eylül 2015’e kadar yorumlar ve maillerden soruları bilebildiğim kadarıyla cevaplamaya çalıştığım bu sitede bir süre yazamayacağım. Siteyi herkese açık bırakıyorum, burada görüşlerinizin, yaşadıklarınızın yayınlanması için, soru sormak için buralarda herhangi bir sayfaya yorum yazabilirsiniz. Yorum yazarken adınızı, mail adresinizi veya herhangi bir internet sayfası adresi belirtmenize GEREK YOK. Her gün birkaç yüz kişi bakıyor bu sayfalara, birileri size cevap verebilir…

Sitedeki yorumlara, sorulara siz de cevap verebilirsiniz çekinmeyin.

 

Reklamlar

54 thoughts on “İletişim

  • Selam Aslı çok teşekkürler. Hak düşürücü süreyi hiç bilmiyordum, babamiistiyorum.com sitesini böylece tanımış oldum. buradan ben de link vereyim bana sorulan bazı soruların doğru adresi sizin site galiba. elinize sağlık! (sizin siteyi bir kurcalayıp kısa bir tanıtım yazısı da yazarım)

 1. İlginiz için teşekkürler. Çok yakın zamanda kurulan bu sitenin amacı geçmişte “Evlilik Dışı Çocuk Dayanışma Derneği” adı altında toplanarak yaratılmak istenen bilinci yeniden canlandırmak ve her türlü soruna yardımcı olabilmek. Aile hukukunu ilgilendiren ve pek kolay paylaşılamayan soru ve sorunlar burada gizlilik prensibi ile ele alındığından herkesin hakları konusunda bilgi sahibi olmasına yönelik bir duyarlık projesi de diyebiliriz aslında. Beğeniniz için tekrar teşekkürler.

  • Rica ederim, bana gelen soruların en azından bir kısmını belli ki size yönlendireceğim bundan sonra. Kardeşim olmuş gibi hissettim! 🙂

 2. Ben is hayatinda sorunlar karsilasirim endisesi tasiyorum. Hamile kalinca isi birakmak zorunda kaldim. Iyi bir egitim aldim. Bir ay sonra oglum olacak, mutluyum. Ama gelecegimizle ilgili korkularim var. is basvurulari esnasinda, devlet ya da Ozel sektorde, sorun yasar miyim sizce?

  • Ben şahsen iş bulmakla ilgili sorun yaşıyorum ama evlenmeden doğurduğum için değil… iş başvurusunda evli misin çocuk var mı diye sorsalar bile “peki çocuğu evliyken mi yaptın” diye sormak akıllarına gelmiyor. o yönde bi sıkıntım olmadı. çocukları bırakacak kimseyi bulamamak, dolayısıyla tam zamanlı gitmeli işler yapamamak çok zor oldu benim için. çocuğa bakacak bir baba, annneaanne, babaanne, dede, hala dayı birileri olmalı, yoksa da bakıcı işini en baştan oturtmalı diyorum şimdi. evden internetten çalışırım dedim, ne geçinmek mümkün oldu ne de kendime ait zaman kaldı, çok yorucu ve boğucu oldu böylesi. kısacası, bebeğe bakıcak birini ayarlayabiliyorsanız, iş bulmak konusunda evli olmamaktan kaynaklı sıkıntı olmaz bence. elbette bunu dert edecek iş yerleri, devlet daireleri çıkacak karşınıza. ama dert etmeyecek başka yerler de var, bulunur… devlet memuriyetindeki yüz kızartıcı suç olayı da kalktı artık.

 3. Merhabalar…Resmi nikahlı eşimle 2010dan beri ayrıyız..Resmi nikahlı eşimden 1 kızım var.. Şu an imam nikahlı olarak evliyim..imam nikahlı eşim resmiyette bekar…imam nikahlı eşim şu an çalışıyor ama doğurunca bırakacak işi..imam nikahlı eşim hamile ve bunu resmi nikahlı eşimin öğrenmemesi gerekiyor..Kendi nufusuma alırsam resmi nikahlı eşim vukuatlı nufuz k.örneği alarak öğrenebiliyomuş sanırım..Sizce nufusumamı almalıyım yoksa imam nikahlı eşimin nufusuna mı? Hangi işlemleri yapmalıyım.. Yardımcı olursanız sevinirim..

 4. Merhaba…
  Bloguma bırakılmış mesajdan yola çıkarak buraya vardım. İlk başta blogun adı tuhaf geldi. Sonra biraz okuyunca, kendim dahil, toplumun gözünü kapadığı, kimsenin yol göstermediği bir konuda, hiç ilgim olmamasına rağmen, yazılar okudum. Tuhaf ama böyle bir gerçek var. Bunu fark ettim.

  Tuhaf geliyor çünkü bize dayatılan toplumsal gerçekler ile yaşamak istediğimiz hayat tarzı aynı kefede buluşmuyor, buluşmayabiliyor.
  İyi bir şeyler yaptığından eminsin, eminim.

  Ben bekarım. Üstelik çocuk falan da yok. Hatta soru sormak için de yazmıyorum 🙂
  Bu yüzden yukarıdaki cümleleri “saygı” ifadesi olarak algılamanızı temenni ederim.
  Kolay gelsin.

 5. Selam 7. Samuray! çok teşekkür ederim, çok sevindim yazdıklarına :))
  evet senin blogda bulduğum bir film afişini (canım kardeşim) görsel olarak kullandım bu sitede. ben de senin siteni görsel ararken keşfettim zaten ve çok hoşuma gitti, çocuklardan sonra uzağına düştüğüm sevgili sinema denizi… ellerinize sağlık, tanıştığımıza çok memnun oldum! size de kolay gelsin 🙂

 6. Aşkolsun, Zeynep Hanım… Cesur, zekice, sorumluluk sahibi bir proje/blog. Sizinle aynı dili konuştuğum için gurur duydum. Teşekkürler.

 7. slm arkadaşlar bir bayana yardımcı olmak amacıyla yazıyorum kendisi tecavüz kurbanı bir erkek bebedk dünyaya getirdi bebek 8 aylık oldu kimligi yok tecavüz eden sahıs ceza evinde anne onu babası olarak istemiyor bu bebege kimlik nasıl çıkarılır yardımcı olursanız sevinirim bayanın maddi sorunuda oldugu için masrafsız nasıl yapılır

  • Merhaba Yaşar. bebeğin doğum belgesi var mı? muhtemelen vardır… varsa, anne bu belgeyi alıp nüfusa gidecek ve bebeği kendi üstüne kaydedecek. bebeğin kimliğinde annesinin adı, soyadı, annesinin nüfusa kayıtlı olduğu yer yazılı olacak. “baba adı” hanesine anne ne isim söylerse o yazılacak. sorun çıkmaması gerekir burada.

   istediği nüfus dairesine gidebilir anne. kendi bulunduğu yer küçk bir yerse ve çekiniyorsa il merkezine de gidebilşr, tersine kalabalığa girmek istemiyorsa küçük bir yerin nüfus dairesine de gidebilir.

   yeni doğan bebeğe nüfus cüzdanı çıkartmak aslında ücretsizdir, ama sadece ilk 30 gün için. bebek 8 aylık olduğu için cezaya girecek, ceza da 60 lira kadar. durumu uygun olmayanlara taksit filan yapıyorlar.

   umarım yardımı olmuştur, o anneye bizden çok sevgiler, bebeğine de 🙂 yardımcı olduğun için sana da çok teşekkürler!

 8. Merhaba Zeynep Hanım;

  Bir bayan arkadaşıma doktor sağlık problemleri açısından çocuk sahibi olması tavsiyesinde bulunmuş ne derece doğru bilemiyorum.O da benden konuyla ilgili yardımcı olmamı daha doğrusu etrafında ulaşabildiği en düzgün beni bulabildiği için çocuğun babası olmamı istiyor.Bana ilerde herhangi bir hak talebinde bulunmayacağına dairde her türlü tutanağa imza atabileceğini amacının sadece çocuk doğurmak olduğunu söylüyor.Bu durumla ilgili ilerde çocuk tarafından herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım yani çocuk benden hak taleplerinde bulunbilir mi?Bana Yasal ne gibi sorumluluklar yüklenir? Yardımcı olur musunuz lütfen?

  • Hikmet Bey Merhaba,

   hukukçu değilim ama, evlenmeden iki çocuk yapmış bir kadın olarak bu siteyi yaparken öğrendiklerime göre o çocuk sizden hak talebinde bulunabilir ileride. yasal olarak bir erkek kendisinden hamile olan kadına, kendisinden çocuğu olan kadına ve çocuklarına bakmakla yükümlü. evlenmeseniz de nafaka istenebilir sizden.

   arkadaşınız sizden hak talebinde bulunmayacak olsa da, olaya çocuk hakları üzerinde bakmak lazım. şu anda siz de arkadaşınız da kendi açınızdan düşünüyorsunuz ve ortada hayal edebileceğiniz bir üçüncü kişi olarak “çocuğunuz” yok, ama böyle bir çocuk dünyaya gelirse eğer, mesela 20 sene sonra bir yerden bir şekilde sizi öğrenip, babalık davası açabilir. var böyle bir hakkı, ki kendinizi onun yerine koyarsanız, olmalı da. babalık davasında mahkeme babalk testi isteyecek ve pozitif çıkınca sizinle arasında “soybağı” kurulacak = mirastan pay, soyadı, nüfus kütüğü. sizin varolan veya olacak olan diğer çocuklarınızla aynı haklara sahip olacak, onlar kadar sizin kızınız, oğlunuz olacak bir insandan bahsediyoruz. bu noktada sizin veya arkadaşınız “ha ama biz bu çocuğu sırf tıbbi nedenle yapmıştık ve babadan hak talep etmicez diye bakın kağıt imzaladık” dese de bir anlamı olmaz, zira çocuk da “bana ne, ben mi imzaladm, ben mi dedim size?” diyebilir 🙂

   hatta bu çocuğun, babasız büyütülmesini bir tür kötü muamele olarak görüp sizden ve annesinden tazminat istemesi de söz konusu olur (alır mı, orasını bilemem)

   teknik boyutu bir yana, bunun ciddi bir duygusal boyutu olacağını lütfen düşünün. bir gün, size benzeyen ama sizin tanımadığınız sizden ayrı büyümüş bir küçük çocukla veya genç bir kadınla, adamla karşılaştığınızda hissedebileceklerinizi düşünün.

   arkadaşınızın özel durumunu bilemem ama doktorların kadınlara çocuk doğurmayı tavsiye ettiği sağlık durumları olduğunu biliyorum, bu durumların bir kısmında da vakit kaybetmemek gerekiyor üstelik, çünkü mesela yaş ilerleyince hamile kalmak zaten imkansız oluyor filan… Türkiye’de yasak olmakla beraber KKTC’de bulunan sperm bankaları bir seçenek olabilir belki… öte yandan, üzerime vazife değil ama, bu sizin için çok kıymetli bir fırsat, harika bir teklif de olabilir. belki de baba olmanın yolu burdan geçiyordur sizin için ve çok sevdiğiniz bir çocuğunuz olur böylece…

  • ne güzel şey aranıp sorulmak 🙂 biraz işler yoğun, biraz depresiftim, bi de son zamanlarda ufak tefek başka sağlık meseleleri çıktı. aslında yazmak istediğim yazmam gereken şeyler var, sorun bana gaz verdi oturayım yazayım ilk fırsatta… fırsat, mesela şöyle bir 10 gün sonra sıra gelir mi acaba diyorum… sen nasılsın, senden ne haber BB’cim? sevgiler selamlar küçük BB’ye gülücükler

 9. benim adım nur 35 yaşındayım sevdigim insanla evlendik ama resmi nikahım yok simdi hamileyim 3 aylık aslında eşim nikah kıymayı istiyor ama eski eşi boşanmak istemiyor.ben babamın sigortasından yararlanıyorum…bazı hastaneler babanın sigortasından yararlanamazsın deyip özel muayene etmek istiyorlar ve ben bukadar aşalanmamıştım okadar güç ki o anı yaşamak kimlikte bekar yazıyo ama evliyim diyosunuz diye ve sonra bana dediler işlem başlatıcaz babanızın sigortasından yararlanamazsınız diye bende cok endişelendim anne olmak suçmu arkadaşlar ben şimdi ne yapmam gerekiyo lütfen bana yardımcı olun allah rızası için ssk soruşturma açabilirmi varmı öle bişey.

  • Merhaba Nur,

   benzer bir şeyi bana da bir devlet hastanesi yapmaya kalkışmıştı. para aldılar, ben de çatır çatır geri aldım. burada da hepsini anlattım, hiç merak etme, adalet ve hukuk bu kez bizden yana, oku bak:
   http://evlenmedendogurabilirsin.net/2013/01/28/evlenmeden-dogumu-sigorta-karsilar-konuyla-ilgili-resmi-bilgiler-kanun-maddeleri/

   ssk soruşturma açabilir mi onu bilmiyorum ama bir şey elde edemeyeceklerdir bence. yine de , danışabiliyorsan bir hukukçuya danış derim, ben hukukçu değilim. yukarıdaki yazıyı ve benzerlerini kanun maddeleriyle beraber çıktısını alıp burunlarına dayayabilirsin o hastanedekilerin. yaptıkları düpedüz ayrımcılıktır. istersen hangi hastane olduğunu yaz, teşhir edelim siteden. sıkma canını, sen haklısın! bebeğe selam 🙂

 10. Ben 55 yasindayim bendogmadan annemle babam ayrilmislar nufusda babamin ismi var soyadimida dedemin soyadini yapmislar ben babamin soyadini almak icin ne yapmaliylm beni bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhaba Bilge Hanım,

   geç cevap verdiğim için özür dilerim. yorumunuzu bugün, tamamen tesadüfen gördüm; normalde yorum yazıldığında bana bildirim geliyor, sizinkinde her nedense gelmemiş ben de kaçırmışım.

   hukukçu değilim ama bildiğim kadarıyla sizin mahkemeye başvurup durumunuzu anlatmanız gerek. soybağının reddi davası açılacak, ardından sizin nüfus kaydınız babanızınkine bağlanacak. bu gibi davalarla ilgili 20 yıl sınırı yakın dönemde kaldırıldı bildiğim kadarıyla.

   sayfanın sağındaki menüde “babamı istiyorum” diye bir link var. sizin durumunuzdaki yetişkinler için kurulmuş, bu işten para kazanan avukatların sanırım desteklediği bir yer. orada daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz, eğer çoktan bulmadıysanız.

   aradan geçen bunca zamanda meseleyi hallettiyseniz eğer, hukuki süreci ve diğer boyutlarıyla hikayenizi bize de yazarsanız paylaşmak isteriz.

   selamlar,

 11. Benim yıllar yılı süren bir ilişkim var. Karşı taraf boşanamıyor. Bende anne olmak istiyorum. Ailemi ikna etmem mümkün değil. Kendi ayakları üzerinde biriyim. Beraber olduğum insanda öyle. Ailem çok muhafazakar. Onları kırmak istemiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim, nüfus kaydı olayı falan çok korkutuyor beni. Güç destek olacak birilerine çok ihtiyacım var. lütfen yardım edin.

 12. meraba ben evliğim 1 oğlım var eşim bir bayanla beraber olmuş ve bayan hamile kalmış şu an 10 günlük kız bebekleri var eşim nüfusuna almış ve be öğrendim her an yuvam yıkılabilir bana aralarında sevgi olmadığını ve ilerde çocuğu anneden alabileceğini sğlyor böyle bi hakkı var mı bayan ayrılmış eşinden ve onunda 1 oğlu var çok kötü durumdayım tamam her erkek aldatıyor ama bu bayan evli olduğunu bile bile çocuk yapıyor nsl bi dünya bu bir bayanın bayana yaptığını kimse yapmıyor:(

  • Merhaba Özlem,

   kırgınlığını anlıyorum inan ki. buradan sana bilgiçlik taslamayı da hiç istemem, özel durumlarınıza dair, eşinin nasıl biri olduğuna dair bilgim de yok… ben olaya çocuklar açısından bakmaya çalışıyorum. bence senin eşinin, o kadından doğan 10 günlük kızı için, “ileride çocuğu anneden alabileceğini” söylemesi çok feci bir şey. o bebeğin ya da onun annesinin yerinde olmayı inan hiç istemezdim. bir bebek annesinden ayrılmamamlı, annesi eğer ona korkunç şeyler yapan bir canavar değilse, bebeğin yeri annesinin yanıdır.

   seni bunca üzen, seni aldatan kişi, o kadın değil. kendi kocan. söylemesi bana düşmez belki ama asıl kızılması gereken kişi senin kocan. sana şimdi onun için “aramızda sevgi yok” dediği gibi (o zaman ne işi varmış onunla??) o kadına da senin için “kağıt üzeridne evliyiz” demiş olabilir pekala, belki ona da “ben eşimden boşanacağım oğlumu da annesinden alacağım” demiştir, olamaz mı?

   erkeklerin aldatmasını hiç de normal karşılamıyorum kendi adıma. ne münasebet, her erkek aldatıyor? aldatıyorsa bunun da bir bedeli olmalı, böyle bir adamla yaşamaya devam etmek istediğinden emin misin sen? ben de evlenmeden doğum yaptım, çocukların babasından da ayrıldım sonra, ama 11 yıllık ilişkide birbirimizi hiçbir zaman aldatmadık şidmi de yüzyüze bakıyoruz iyi kötü. bazı insanlar çocukların evlilik dışı dopğmasını ahlaksızlık sayıyor, bence ahlaksızlık diye bir şey varsa aldatmak, yalan söylemek, dolandırmaktır ahlaksızlık…

   soruna gelirsek, evlilik dışı doğan çocuğun velayeti annesinin üstünedir. babası bebeği tanıyıp nüfusuna alabilir, senin eşinin de yaptığı gibi. velayeti annesinden alması oldukça zor bir şey, bunun için dava açması ve annenin bebeğe bakamadığını kötü davrandığını filan iddia etmesi gerekir, ki mahkeme, evliyken eşini aldatıp bir kadını evlilik dışı hamile “bırakan” bir adamın sözüne kolay kolay inanmayacaktır bence.

   başkaca, eşinin başka çocuğu olması senin çocuğunu etkielr: miras paylaşımı bakımından (bu konuda yapabileceğin bir şey yok, senin oğlun ve yeni doğan kız bebek, eşinin malvarlığı üstünde eşit pay sahibi oluyor bildiğim kadarıyla). senin de, eğer boşanmak istersen, adamın başkasıyla ilişkisi ve ondan çocuğu olduğynu söyleyerek, nafaka da isteyerek boşanman mümkün,kendi çocuğunun velayetini almak bakımından da durum senin lehine görünüyor (ama hukukçu değilim tabii).

   son olarak, şimdi olayların sıcaklığı içinde öfkeli ve kırgın olabilirsin ama bir anne olarak, çocukların iyiliğini ve geleceğini düşün derim. ne olursa olsun o bebek senin oğlunun kardeşi. bu gerçeği bilerek büyümeleri daha sağlıklı olur bence; elbette kendin için iyi olanı da düşün, onlar kardeş diye senin de o kadınla dost olman gerekmiyor…

   sevgiler, selamlar

 13. Bu yaziyi bulduguma oyle cok mutlu oldum ki , bugunlerde beni en cok mutlu eden seylerden biri oldu. 4 aylik bebegim var ve 4 aydir tikaniklik sorunu yasiyormusum gitmedigim doktor hoca vs kalmadi sutumu azaltmak aklimdan gecti ama cekindim malum baskilardan. Artik son care emzirmeyi kesecektim cunku dediginiz gibi ceken bilir. Artik insanlar bana yalan soyluyomusum gibi bakmaya basladilar bunaldim yani. O kafar siddetli agrilar yasiyorum ki saatlerce aglatacak halsiz birakacak kadar ama anlatamiyorum derdimi
  .. neyse cok dertliyim fazlaca uzattim galiba ama hemen adacayina basliycam umarim kurtarir beni bu dertten …

  • Merhaba Hamide,
   umarım işine yaramıştır adaçayı veya başka şeyler. yazının seni mutlu ettiğine inan ki çok sevindim :))) Sana da bebeğe de çok çok kolay gelsin,
   sevgiler

 14. Merhaba 21 yaşındayım ve 3 yıllık bir ilişkim var malesef sevgilim evli, ailevi baskı ve esi yüzünden boşanamiyor,ama ayrı yasiyorlar. Ve ne yaptıysam da beni birakmiyor kopamiyoruz birbirimizden. Şimdiye kadar iki kere kurTaj oldum kucuktum bu kadar sorun arasında caresiz kaldım aklıma geldikçe hep Ağlıyorum kalbim sizliyor.oda hep yanımda oldu,aynı acıyı yaşadı benimle. Ve sanırım şimdi yine hamileyim ama aynı hatayi tekrar yapmayacağım, bir bebeğim olsun istiyorum zaten hep. Yazılarınızı okudum cesaret aldım ,belki o bana güç olur diye düşünüyorum babasının hep yanında olması gerekmiyor ben ona yeterim. Herseyi goze aldim.Sadece sahip çıksın yeterli. Evlilik dışı da olsa benim bebegim evli babasının haklarından yararlanabilir mi bunu merak ediyorum. Onun geleceğini de dusunmek zorundayım. Onun büyüyünce yaşayacaklarini.. sevgilimin maddi durumu iyi evli olduğu halde benim bebeğim de mirasına ortak oluyor mu peki..

  • Merhaba Arzu,

   Bebeğin babasının bütün haklarından yararlanabiliyor, evet. Bu haklar, benim bildiğim kadarıyla, sigorta ve miras. Bebek doğduğunda nüfusa kaydederken babası tanıma senedi imzalarsa bu iş evlilik içinde doğan bir çocuğunki gibi gayet normal gidiyor. Eğer çocuğu tanımak istemezse babalık davası açılması gerekir, onda da babalık testiyle durum sabit görülünce yine aynı sonuca varıyorsun, bebek babasından gelen tüm haklara sahip oluyor. Eğer babanın başka çocukları da varsa miras eşit paylaşılıyor.

   ayrıca yasalara göre bir erkek kendisinden hamile olan kadına ve kendi çocuklarına, nikah olsun olmasın, bakmakla yükümlü; yani yasal olarak nafaka da isteyebilirsin istersen, fakat sanıyorum ilişkiniz böyle ters bir ilişki değil.

   İnşallah her şey artık senin yüzünü güldürecek şekilde olur. Çocuklarının annesiyle evli babalar da her zaman çocujlarının yanında olmuyor zaten, işe yaramaz bir sürü baba modeli var evlisi bekarı fark etmiyor; dolayısıyla sen bebeğini istiyorsan ona senin sahip çıkman da gayet yeterli bir şey olur bebek açısından, yani bence öyle. Tabii eğer ailenin desteğini de alabiliyorsan bu daha da güzel bir durum olur hepiniz açısından.

   Selamlar sevgiler

   Zeynep

 15. 18 yaşını geçmiş bir bayan evlenmeden doğum yaptığında polis tarafından kayıt alınıp aile bireylerine hbr veriliyor mu?

  • Hayır böyle bir şey yok. evlilik dışı doğum suç değildir :))

   yaşı küçük olsaydı, “çocuğun cinsel istismarı” olabileceği için şikayet olursa işlem yapılabilirdi. onun dışında hastanede doğum yapan kadınlardan evli olmayanları işaretleyip ailelerine şikayet etmek filan gibi saçmalıklar yok.

 16. merhaba oncelikle boyle bir site kurdugunuz gercekten cok tesekkur ederim hamile bayanlarin dayanisma ve bilgi takip etme gibi konularda sikinti cekecegi bir ulkede yasiyoruz malesef size kendi derdimden bahsetmek istiyorum ve eger dusuncelerinizi yazarsaniz yuregim biraz da olsa hafifleyecek. ben evli bir bayanim ve esimle bosanma arifesindeyiz zaten gercek bir evlilik degildi hic yapmamam gereken biseydi gercekten sevdigim adamdan 5bucuk aylik hamileyim oglusum olucak onu simdiden deliler gibi seviyorum bosanmam kasim ayinda ama ben aralik ayinda dogum yapacagim. tek derdim bosanmam tek celsede olurda bebegim sevdigimin adamin nufusuna gecer mi? bunlar yeterli degil gibi sevdigim adam suan cezaevinde ve akibeti belli degil o ceza evindeyken nufusuna alabir mi oglumuzu? sadece bunlari ogrenmek istiyorum kimseyle dertlesemiyorum bunalimdayim kabuslar goruyorum eger cevap yazarsaniz cok sevinirim tesekkurler.

 17. Merhabalar, ismim … Bursa da yaşıyorum, 5 yıllık evliyim, eşimden dolayı çocugumuz olmuyo ve olması da tıbben pek mümkün görünmüyor. Gittiğimiz doktorlarda evlatlık edinmeyi tavsiye ediyorlar. Ben empati yapıyorum ve eşimle bu sebepten dolayı ayrılmayı hiç düşünmüyorum, doğru bulmuyorum. Ama çocuk sahibi olmayı da her erkek gibi çok istiyorum.
  Bu sebeple evlilik dışı çocuk yapmak istiyorum. Evlenmeden doğum yapmak isteyen bi hanım arıyorum. Beni bu konuda anlayacağınızı umarım. Evlenmeden çocuk sahibi olmak isteyen bi bayanla irtibata geçmek istiyorum. Çocuk dogunca da bayan nasıl ısterse oyle olacak, kesinlikle sorun çıkarmam. Hem ben babalık duygusunu tatmış olacağım, Hem de çocuk sahibi olmak isteyen bi bayana yardımcı olmuş olacağım.
  Bazı kadınlar sperm bankalarına yüklü miktarda para yatırıp sperm alarak hamile kalıyorlar, onun yerine benim gibi biriyle birlikte olsalar hem cocugun babası, ırkı kökeni vs. belli olacak, hem de boşuna zaman ve para kaybetmiş olmayacaklar. ilgilenenlerle görüşmek isterim.

 18. Selam öncelikle böyle bir site kurduğunuz için inanın çok mutlu oldum. Ben evli ve iki çocuk sahibiyim fakat eşimle son 4 yıldır ayriyiz bu zaman zarfında hayatıma biri girdi gerçekten çok mutluyum ve 1.5 yıldır birlikteyiz ve suanda 6 aylik hamileyim nikahlı eşim boşanma davası acmama rağmen bosanmiyor bu durumda beni nasıl bir süreç bekliyor doğumu nasıl yapicam bebegimi neler bekliyor hiç bilmiyorum nolur yardımcı olun bana

 19. 23 yaşında bir erkeğim maddi durumum iyi bir bayanla evlenmeden çocuk sahibi olmak istiyorum tabi karşılıklı sözleşme şartı ile belli kriterlerim var 05459697016 ilgilenen ler burdan ulaşa bilir

 20. Merhaba evli değilim ama hamileyken ve babası sahip çıkmıyor ailemle yaşıyorum bu durumundan haberleri yok.suan izmirdeyim ıstanbul gelip bir ise girip hayatıma bi şekilde devam etmek istiyorum oraya geldigimde iş bulana kadar kalabileceğm bir yardım kuruluşu var midir bu ıstanbul değilse muglada olur orada imkan daha cokturdiye orayı sectim

 21. Merhaba benim durumum biraz karisik benim kizimin babasi turk degim portekizli kizim luksemburgta dogdu.Turkiyede bodrum nufus mudurlugunde turk kimligini cikarttik.Ayrica portekiz kimligide var.Su an 9 yasinda .Gecen gun okul muduru kizimin e okulda velisi gorunmedigimi soyledi.Babasi kizimi tanimisti.Evraklarla beraber nufus mudurlugune gittim.Ordaki bayan eski erkek arkadasimin yabanci oldugundan dolayi boyle oldugunu soyledi.Kizim benimle yada bababasiyla degil.Benim nufus kagidindaki cilt no ayni aile sira no farkli yani tek gozukuyor.Okul nufus kayit ornegi istedi ve kayit orneginde tanima yaziyor mevbur kaldim okul mudurune soylemeye.Sizce bu normalmi yani aile sira nolar baska kizimla
  tesekkurler

 22. Merhaba ben 25 yaşında mühendisim aslen izmirliyim ama istanbulda yaşıyorum evim ve işim burada olduğu için hayatımı burada devam ettirmeyi düşünüyorum. Çocukları çok seviyorum ama malesef çocuk sahibi olamıyorum evlenmeyi düşünen hamile biriyle evlenmek istiyorum.Ailesine ben açıklama yapabilir ve çocuğun benden olduğunu söylerim her türlü konuda yardım edebilirim çocuğu benim nufusuma geçirebilirim ve birlikte büyütebiliriz eğer bu şekilde düşüncesi olanlar varsa bana mail atarlarsa çok sevinirim en azından bir konuşmaktan zarar gelmez. mail adresim: memet1232011@hotmail.com

 23. Bnde evlennede cocuk dogurdum bunlari. 2. 6 yadina gricek ve su an da hamileyim.cocuumun yalniz kalmadini istemedim.kardesi olsun istedim.fakat bnm sitemim hukuktaki bosluklara.evlilik disi birliktelik olsada kadinlar belli bir seneye kadar beraber oldugunu ispat ederleerse evlikerle ayni haklara sahil olmasi gerekir.

  • Öyle zaten; evlilik dışı çocukların anneleri de isterse nafaka alabilir çocuk için (tıpkı evlilerde olduğu gibi evli olmayanlarda da o nafakanın ödenmesini sağlamak bazen zor). yasaya göre bir erkek kendisinden hamile olan/ çocuğu olan kadına ve o çocuğa bakmakla yükümlü. burada evli olmamakla ilgili bir sorun yok.

 24. meraba eşim suryeli resmi nikah yapamıyoruz bebegimiz oldu yazdıramıyoruz yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba, Suriyeli olan kişi bebeğin annesi mi babası mı? Mesajınızdan anlaşılmıyor; Suriyeli olan kişi baba ise anne gidip bebeği kendi üstüne kaydedebilir en azından… Anne Suriyeliyse nasıl oluyor bilemiyorum. Size belki Sığınmacı ve Göçmenlerle Yardımlaşma Derneği SGDD yardımcı olabilir. Şuraya bir bakın: http://sgdd.org.tr/visionmission/
   iletişim bilgileri de orada görünüyor. Tebrikler, kolaylıklar, sevgiler.

 25. 35 yaşındayım. Hamileyim. Çocuğumun babası bu çocuğu kesinlikle istemeyecek biri. O yüzden hiç söylemeden dünyaya getirmek istiyorum. Ama korkuyorum. Çocuğum ilerde bu durumdan dolayı mutsuz olur diye. Kimlik kartına ismini bile yazdıramam. Bu durumda ne yapabilirim? Daha önce çok gençken çocuk aldırmıştım. Pişman olduğum zamanlar oldu. Belki bu benim çocuk sahibi olmak için son şansım. Ayrıca çocuk sahibi olmak için baba olması gerektiğini düşünmüyorum. Bir çok baba sadece biyolojik olarak mevcut malesef. Toplumun bakış açısı da beni korkutuyor ama göğüsleyebilirim diye düşünüyorum. Bu konuda fikrinizi paylaşırsanız çok sevinirim Sevgili Zeynep.

  • Merhaba,

   Anlatım biçiminize bakılırsa sizin için doğru kararın ne olduğunu kendiniz de biliyorsunuz 🙂 Evet, toplumun bakış açısına katılmıyorsanız ve karşı koyabilirim diyorsanız, elbette karşı koyarsınız. (Bu konuda bir gün olsun zorlanmadım. Çocuğun üstünde annesi evli değildi diye bir damga yok, çocuğuyla dik duran bir kadına bunu kimse soramıyor zaten. Hele ki aileniz de yanınızda duruyorsa, çocuk anneannesiyle dedesiyle parka gidecekse…)
   Babasına gelince: Çocukların babaya ya da düzgün erkek rol modeline ihtiyacı olabilir, ama çocuğu baştan isteyen babalarda da bu özellikleri her zaman görmüyoruz. Dediğiniz gibi, babalar biyolojik olarak var, ama o varlığın çocuğa her zaman katkısı olmuyor. Kaldı ki, çocuğu dünyaya getirdikten sonra babasına veya onun ailesine bilgi verebilirsiniz; onun çocuğu tanıma/tanımama tavrını kabul etmek veya etmemek de aslında size ve ileride çocuğunuza kalmış bir şey. “Ben bu çocuğu istemiyorum” diyen bir adamı darlamaktan bence pek hayır gelmez ama teknik olarak ondan çocuğun masraflarını paylaşmasını talep edebilirsiniz, dava açabilirsiniz vb. “İşim olmaz” diyorsanız da, gider çocuğu kendi adınıza, kendi nüfusunuza kaydeder ve baba adı olarak da hangi ismi istiyorsanız onu yazdırırsınız. Hatta bir gün hayatınızda bu çocuğun babası olmaya layık bir erkek olursa, o da çocuğu nüfusuna alıp manevi ve resmi babası olabilir.

   Tebrikler ve mutluluklar 🙂

 26. merhabalar ben 2015 yılında evlendım ama 6ay brlıkdeyasadıkdan sonra ayrıldım 2yıl ayrı yasadım bu sure zarfııcınde bosanmamız devam edıyordu sonra br baskasından hamıle kaldım ve bosanma mahkemem sonuclanmadan önce dogumyaptım bebgın bosanmakda oldugum adamın nufusuna gecmesın dıe dogumbelgesını almadım ve br sure sonra bosandım bölelelıkle gercek babasıyla kımlık cıkartmak ıstıyruz ama bosanmadan önce cocuk dgurdugumıcın dogumbelgesıne onun soyadı yazılır dedıler halbukı dogumyaparken onun sıgortasındanda yarrlanmadm ve cocukdanda haberı yok smdı cocugumun gercekbabasıyla kımlık cıkartmamız lazım nasıl yapabılırım bır bılgı verıp yardımcı olurmusunuz

 27. Merhaba anne sütünü azaltmak için adaçayı demişsiniz deneyen var mı bebeğe zarar verir mi yorumlarınız neler

 28. Lütfen yardım dulım üç yıllık bir ilişkim var dulum o evli fakat eşi ondan ayrılmıyor onu istemediğini de biliyor suan iki buçuk aylık hamile olduğumu öğrendim çünki üstüne gördüm anlamadım aileme söyleyemiyorum çok katılar ailemden ziyade akrabalarım dogduuma pişman ederler beni bebegin babası kabul ediyor aldırmak asla istemiyor gerekirse ev açarım diyor ne yapacagımı şaşırdım lütfen yardım edin

 29. Bu, kamuya açık bir borç veren Daniel Hanım’ın herhangi bir maddi yardıma ihtiyacı olan herkes için finansal bir fırsat yarattığını kamuoyuna duyurmaktır. Açık ve anlaşılır bir şart ve koşullar altında bireylere, firmalara ve şirketlere% 2 faiz oranıyla kredi veriyoruz. Bugün bize e-posta ile ulaşın, böylece size kredi şartlarını ve koşullarımızı sağlayabiliriz: clintonjohnson536@bk.ru

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s